İşte Genç Kalmanın Reçetesi

BAŞLARKEN

Türkiye nebat cinsi ve aromatik nebatlar bakımından o kadar zengin ki Anadolu bir hayli kültür nebatının gen merkezi. Tohumlu nebat cins rakamı 12 bin. Bu cins zenginlik komşular dahil hiçbir Avrupa ülkesinde bulunmuyor. Bu zengin florada 3 bin 700 ortamında endemik cins bulunuyor. Uzmanlar, bir hayli hastalığı ilk evrede nebatsal ilaçlarla rehabilitasyon etkenin muhtemel olduğunu söylüyor. Vaziyet böyle olunca biz de kalp hastalıklarından gribe, kanserden bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye, alzheimer’a, üremeye ve hatta ihtiyarlamayı geciktiren, şifa veren nebatların peşine düştük. Çin, nebatlarla rehabilitasyonda ilk sırada. Hatta bu nebatlarla hayat zamanını 200 seneye uzattıkları ileri sürülüyor. Peki ülkemizde hangi şifalı nebatlarla hastalıklara alan okuyabiliriz? Türkiye’nin ilk fitoterapi nebatlarla rehabilitasyon merkezi özelliğini taşıyan, açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yaptığı İstanbul’da Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi’nin kapılarını araladık.

İşte SABAH’ın bu özel yazı dizisinin mevzu başlıkları;

  1. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Başkanı Eczacı ve Farmakognozi Natürel ve nebatsal ilaçlar bilimi uzmanı
  2. Prof. Dr. Murat Kartal’ın şifa reçeteleri neler?
  3. Gribi ilaçsız geçirmenin yöntemi ne
  4. Kalp hastalıklarından kansere, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeden Alzheimer’a ve hatta ihtiyarlamayı geciktirmeye yarayan nebatlar hangileri?
  5. Ne kadar harcanmalı?
  6. Silivri’deki ‘nebatsal ilaç tarlası’nda neler ekiliyor?
  7. Antalya’da zerdeçal seraları kuran eczacı çift, yetiştirdiği zerdeçal ile Hindistan’daki zerdeçalı nasıl geride vazgeçti?
  8. Pamukkale Goji Berry’si Himalayalar’a nasıl rakip oldu?
  9. Beyaz dut yaprağı ile Erzincan Kemaliye’de büyük atılım yapan bayan teşebbüsçü kim?
  10. Faize Yaşam Koçu Dr. Murat Berksoy’un çocuk özlemi sürükleyen çitflere yazdığı nebatsal reçeteler neler?…

Türkiye’nin ilk Fitoterapi merkezi Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Nebatlarla Rehabilitasyon Merkezi’nin idareyicisi, eczacı ve farmakognozi Natürel ve nebatsal ilaçlar bilimi uzmanı Prof. Dr. Murat Kartal’a ‘hangi nebatları, hangi gıdaları yersek sıhhatimize sıhhat katarız’ sualini sorduk. İşte ilk reçete: “Ceviz, yaban mersini, sarımsak.”

CEVİZ YE GENÇ KAL

Sabit yağı doymamış yağ asitleri bakımından zengin. Kapsadığı yüksek omega-3 ve omega-6 cildin nem ve elastikiyetini gözetmesini sağlıyor. Yüksek trigliserit ve yüksek LDL dediğimiz kötü mizaçlı kolesterolü düşürmede rol oynuyor. Bununla beraber taşıdığı antioksidan bileşiklerden dolayı kalp damar sıhhatinde ehemmiyetli rol oynuyor. E vitamini bakımından zengin. Cerahat oranını düşüren bir tesire sahip. Güneş yanıklarında ve geniş olmayan yüzeysel yanıklarda rehabilitasyon edici. Ayrıca ağız içi yaralar üzerinde sızı kesici özelliğe sahip. İhtiyarlamanın tesirlerini geciktiriyor. Akılsal kavrama maharetine yardım sağlıyor.
NASIL KULLANILIR?: Günde 5-6 adet ceviz başka bir deyişle bir avuç yenilmesi sıhhat açısından faydalı.

YABAN MERSİNİ KALBİ KORUR

A ve C vitaminlerinden dolayı natürel antioksidan. Kan tazyikini natürel olarak düşürür ve pıhtılaşmayı önler. Yüksek antioksidan etkinliğinden dolayı kalp hastalıkları ve kansere karşı gözetici. Yaban mersini, diyabet için destekleyici bir rehabilitasyon olarak kullanılabilir. Zira meyveler, kandaki şekeri düşürüyor. Ayrıca sütun kanseri hücrelerinin gelişmesini önleyici özellikte. Kısa süreli belleğin güçlenmesinde çok ehemmiyetli.
NASIL KULLANILIR?: Günde 30 gram dolu dolu 2-3 yemek kaşığı alınması uygun.

SARIMSAK HAFIZAYI DİNAMİK TUTAR

İçerisinde aliin ve allisin bileşiklerini taşır. Bu bileşiklerden dolayı kan sulandırıcı, tansiyon düşürücü ve antidiyabetik, tesirleri var. Yaşa bağlı bellekte yavaşlamayı eksilttiği öğreniliyor. Kanserden korunmada takviyeci. Damar tıkanıklığına karşı gözetici özelliğinden dolayı yiyecek olarak harcanması çok faydalı.
NASIL KULLANILIR?: Günde taze olarak 5 gram, kuru halde 4 gram alınabilir.

İSTANBUL KEKİĞİ

Gıda, kozmetik ve ilaç sanayiinde çok fazla kullanılan tıbbi nane, adaçayı, melissa, biberiye, lavanta, izmir kekiği, İstanbul kekiği, tıbbi papatya ve sarı kantaron ilk etapta istenen nitelik özelliklerinde üretilmek üzere kültür çalışmaları Silivri’deki tıbbi tarlalarda yetiştiriliyor. Ayrıca nebatsal hammadde elde edilebilecek takribî 20 tıbbi ve aromatik nebat üzerinde de sınama çalışmaları Silivri Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde devam ediyor.

SİLİVRİ’DE TIBBİ TARLALAR

Merkezin Silivri’de tıbbi ve aromatik nebatları yetiştiren bir de tarlası var. Buna “Nebatsal İlaç Tarlası” diyorlar. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi BİTEM ile Silivri Belediyesi Zirai İmal ve Araştırma Merkezi TÜRAM arasında bu kapsamda protokol imza atıldı. Emel istenen nitelik kriterlerine sahip tıbbi ve aromatik nebatların yetiştirilmesi ve nebatsal hammaddelerin üretilmesi.

8 UZMANLA NEBATLAR TAHLİL EDİLİYOR

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi’nde eczacılar, kimyacılar, biyologlar, kimya mühendisleri ve teknisyenler ile beraber 8 uzman misyon yapıyor. Prof. Dr. Murat Kartal, “Şuurlu veya şuursuz bir biçimde kullanılan tıbbi nebatların ve nebatsal ilaçların doğru kullanımını anlatmak, yanlış kullanımları önlemek istiyoruz. Fitoterapi mahsullerinin niteliğinin tespit edildiği, bu alandaki yatırımcılara bilgi ve teknolojik alanda destekledinen ve işbirliği ihtimallerinin sağlandığı bir merkeziz” dedi. Fitoterapi merkezi projesi 2014’te İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

kaynak:sabah

Bir cevap yazın