İşte havası pak kalan tek şehrimiz!

Türkiye’de hava lekeliliği her geçen gün çoğalıyor. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün sıhhatli kabul ettiği bedellere göre Türkiye’de yalnızca Rize sıhhatli bir havaya sahip.

Türkiye sıhhatli hava mevzusunda da sınıfta kaldı. Türk Toraks Derneği Türkiye’de hava lekeliliği oranlarına söyledi. Derneğin Merkez Yönet Heyeti Azası Doç. Dr. Osman Elbek, “Türkiye milli mevzuat hudut kıymetlerine göre 81 şehrin 53’ü hava lekeliliğinde sınıfta kaldı. Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre ise sadece bir şehrimiz pak havaya sahip. Evvelden ‘Yeşil Bursa’ denilirdi, şimdi ise adı ‘lekeli Bursa’ oldu.

Çünkü her tarafı santrallerle dolu. Kocaeli, Düzce, Dilovası, Çanakkale gibi yeşile dönmüş bir yerde santraller açılıyor. Cerattepeleri kaybettikçe havamızı kaybediyoruz. Bu lekelilikler havadan düşmüyor. Birileri daha fazla para kazansın diye santrallerle havamıza lekeliyorlar. O surattan fertsel olarak yapmamız gereken Karadeniz’in, Akdeniz’in başka bir deyişle ülkenin tabiatını gözetmek. Hava lekeliliğinin metreküp başına 20 miligramdan 120 miligrama çıkması demek akciğer hastalıklarının 6 kat çoğalması demektir.” dedi.

“İSTANBUL’DA SOLUK ALACAK YER YOK”

Termik santrallerin yapılmaya devam edildiği ve bu sebeple lekeliliğin daha da çoğalacağını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, “İstanbul bir şantiye alanına çevrildi. Her tarafta inşaat var, soluk alacak alan yok. Yukarıyadan baktığınızda İstanbul gri, siyah bulutlar arasına saklanmış gidişatta” dedi.

SEMPOZYUMA MİLLETLER ARASI KATILIM

Türk Toraks Derneği’nin ‘Hava Lekeliliği ve Akciğer Sıhhati’ başlıklı Sonbahar Sempozyumu’nda konuşan uzmanlar ehemmiyetli bilgiler paylaştı. Türk Toraks Derneği TTD Genel Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, Sempozyum Eş Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, Sempozyum Eş Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, Sempozyum Dış İlişkiler Mesulü Prof. Dr. Elif Dağlı, Sempozyum Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, Türk Toraks Derneği Merkez Yönet Heyeti Azası Doç. Dr. Osman Elbek ile Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Temsilcisi Dr. Annette Prüss-Üstün ve Avrupa Göğüs Derneği Temsilcisi Bert Bruneekref’in de katıldığı buluşmada hava lekeliliğinin ehemmiyetine dikkat çekildi.

“EN LEKELİ BÖLGE MUŞ VE IĞDIR”

Iğdır ve Muş’un havası en lekeli bölgeler olduğunu dile getiren Doç. Dr. Osman Elbek, metreküp başına 84 miligram partikül madde düşen Bursa’nın havasının da çok lekeli olduğunu, ardından 83 miligram ile Düzce’nin geldiğini söyledi ve “Bursa ve Düzce’nin ortak özellikleri santraller ve sanayi bölgesi olması. Hakimiyetsiz bir biçimde sanayileşme, fosil yakıt yakılmasının karşılığı hava lekeliliğidir. Akdeniz Havzası da şu anda orta lekelilikte görünüyor ancak İskenderun Körfezi’ne yapılacak santral buradaki lekeliliği çok eforla 5’e katlayacak hale getirecektir” dedi.

“ANKARA’DA PAK İLÇE KALMADI”

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki hava lekeliliği oranlarını da ilçe bazında anlatan Doç. Dr. Elbek, “İstanbul’da Silivri, Şile ve Sarıyer’in havası pak kabul ediliyor. Başka Bir Deyişle İstanbul’un bir ucundaki ilçeler. Bu da İstanbul’dan kaçmak gerektiğini bize gösteriyor. İstanbul’un en merkezi yerleri olan Göztepe, Esenyurt, Aksaray’daki lekelilik oranı ise 120 mikrograma çıkmış durumda. DSÖ hududunun 6 katı. Bu bölgelerde hatırlarsanız kentsel değişimler var. Burada binalar devriliyor, oradan çıkan tozlar havada kalmıyor, akciğerlerimize gidiyorlar.

Bu surattan Göztepe, Esenyurt, Aksaray son derece lekeli bölgeler. Ankara’da ise DSÖ hudutlarına göre havası pak hiçbir yer yok. En pak kabul edilen Sincan ve Bahçelievler dahi hududun 3 katı lekeli. Sağlık Kurumuların olduğu Sıhhiye ise çok lekeli. Sağlık müesseselerinin olduğu yerler sıhhatsiz ve vefat saçıyorlar. Bunun anlaşılabilir bir tarafı yok. İzmir ise oranla DSÖ kıymetlerine yanaşmış bir bölge. İzmir’de toplu taşımanın ve elektrik ile güneş enerjisinin daha fazla kullanılıyor olması sebebiyle havası daha pak.”

“HER SENE 7 MİLYON İNSAN CAN VERİYOR”

Buluşmada konuşan Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu ise hava lekeliliğinin DSÖ tarafından ‘Görünmez katil’ olarak belirlendiğini belirtti. Kalyoncu, “Her sene takribî 7 milyon insan hava lekeliliği sebebiyle yaşamını kaybediyor. Akciğer kanserine bağlı vefatların yüzde 25’i, zatürriyeye bağlı vefatların yüzde 17’si, inmeye bağlı vefatların yüzde 16’sı, iskemik kalp hastalıklarına bağlı vefatların yüzde 15’i ve KOAH’a bağlı vefatların yüzde 8’inden hava lekeliliği mesul” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL GÖZTEPE EN RİSKLİ İLÇE”

Türk Toraks Derneği olarak Android telefonlarda yeni bir cep telefonu uygulaması geliştirdiklerini belirten Doç. Dr. Haluk Çalışır ise şunları söyledi: “Bu uygulamanın ismi ‘Soluğunuz Cebinizde’ Bunu indirdiğiniz zaman bulunduğunuz bölgedeki hava lekeliliği ölçüm istasyonlarından bölgedeki hava lekeliliği verilerini bilebiliyorsunuz. Burada verilen bedellerin üzerine tıkladığınızda da size o bedellerin ne anlama geldiğini gösteriyor. Bir de soluduğumuz partikül madde ölçüsünü anlatmak için bir çalışma yaptık. İstanbul Göztepe’de yaşayan, hiç konuttan çıkmayan, spor yapmayan bir birey geçtiğimiz bir senede 233 gram zehirli toz solumuştur. Bu orana göre Ankara Kayaş’ta ise 319 gram, İzmir Gaziemir’de ise 205 gram zehirli toz solumuştur.”

BİSİKLETLE PAK HAVAYA DİKKAT ÇEKTİLER

Bisikletliler Derneği de sempozyum evvelinde Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nden yola çıkarak bisikletleriyle sempozyumun yapıldığı otele kadar yolculuk ettiler. Pak hava hakkına dikkat sürüklemesi tasarlanan bisiklet turunun ardından TORAKS Derneği aboneleri de “Pak Hava Solumak İstiyoruz” yazılı afişler açtı. DHA

Bir cevap yazın