İşte Kanserin En Beğendiği Gıda!

1. Şeker ve şeker mahsulleri

Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere neden olur. Ayrıca belleği de zayıflattığı tespit edilmiştir.Bilme becerisini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu nedenle şekerden uzak durmak gerekir.

2. İçki

lkolün karaciğeri iflas ettirdiği öğrenilmektedir. Ancak az öğrenilen değişik tesiri de beyni tamamlayıp harcadığıdır. Sıhhatli düşünme kabiliyetini zayıflatır, belleği de tüketir. Kısa vadede içki vazgeçildiği takdirde tesirleri belirli bir seviyede onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı zararlara da yol açabilir.

3. Fast Food

Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food mahsullerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da bunalım ve anksiyete meselelerine yol açmaktadır. Fast Food mahsullerinin içindeki katkı maddelerinin bilme bozukluğu, motivasyon beceriksizliği ve hafıza cılızlığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

4. Kızarmış yiyecekler

Bütün işlenmiş yiyecekler kimyeviler, katkı maddeleri, suni tatlandırıcılar ve gözeticiler kapsar. Bunlar hem çocuklarda hem erişkinlerde ciddi beyin zararlarına yol açar. Kızarmış veya işlenmiş besinler beyin sinirlerini yaralar. Bazı yağlar ise değişiklerine göre daha hasarlıdır. Tabiattaki en toksik ve riskli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

5. İşlenmiş veya evvelden pişirilmiş besinler

Tıpkı kızarmış besinler gibi işlenmiş yiyecekler de merkezi asap sistemine hasar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

6. Çok tuzlu besinler

Tuzun kalbe hasar verdiğini herkes öğrenir. Meçhul şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de hasarlıdır ve düşünme kabiliyetini zayıflatır. Zekâyı da gerilettiği kanıt edilmiştir.

7. Hububatlar

Hububatların hepsi beyin işlevlerine hasar verir. Ancak bunun tek ayrıcalığı yüzde 100 bütün kepekli hububatlardır. Başka Bir Deyişle bütün hububatlar. Şayet çok hububat harcarsanız bu süratli ihtiyarlamanıza da yol açacaktır.

8. İşlenmiş proteinler

Proteinler adale yapıcıdır. Et ise azami nitelikte ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve eşi besinler gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Natürel proteinler asap sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler bütün tersini yapar. Başka Bir Deyişle asap sistemini imha eder.

9. Trans yağlar

Netlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar bir çok ciddi meseleye yol açar. Kalp meseleleri, kolesterol ve obezite bunların en çok öğrenilenidir. Az öğrenilen ise beyne de oldukça hasar verdiğidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin niteliğini düşürür. Ayrıca felç tehlikesini de maksimum seviyeye çıkarır. Alzheimer eşi tesirleri de uzun vadede ortaya çıkar.

10. Suni tatlandırıcılar

İnsanlar zayıflamak için şeker yerine suni tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori kapsadığı doğru olsa da yararından çok hasarı vardır. Uzun kullanımlarda beyin zararına ve akılsal bozukluklara yol açar.

11. Nikotin

Nikotinin hasarları saymakla bitmez. Beyinle alakalı olanına gelince… Bedeninizin en ehemmiyetli uzvu olan beyninize kan gitmesini maniler… Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş can vermesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine mani olur ve işlevini maniler… Bu da asap sistemini harcar.

Bir cevap yazın