İşte kefirin bir bereketi daha

Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bu coğrafyanın bir madeni olan kefirin diş çürümelerini yasakladığını ortaya koydu. Araştırmayı yürüten öğretim abonelerinden Doç. Dr. Cem Karagözlü, “Kefirin içerisindeki bakteriler ağız içerisindeki mikroorganizmaları baskılıyor ve çürümeyi yasaklıyor” dedi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Diş Doktorluğu Fakültesi öğretim azaları kefirin diş çürümelerine tesiri üzerine çalışma yürüttü. 6 ayda bitirilen çalışma neticesinde kefirin diş sıhhatine pozitif tesiri olduğu tanımlandı.

“KEFİRİN DİŞ ÇÜRÜMELERİ ÜZERİNE POZİTİF TESİRİ YÜZDE 77’NİN ÜZERİNDE”

Çalışmayı yürüten Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi kısmından öğretim azası Doç. Dr. Cem Karagözlü, “Kefirleri kısmımızda ürettik. Mikroorganizma rakamı emin, içerisindeki protein, yağ, laktoz, mineral maddeler emin. Belirlediğimiz kefiri, etik heyetten geçirdikten sonra harcayıcılara verdik. Hakimiyet grubu olarak süt kullandık. Üç hafta süresince kumpaslı olarak birinci grup süt içti, ikinci grup günde 150 mililitre, üçüncü grup ise bir sabah bir akşam toplam 300 mililitre kefir içti. Çalışmada kefirin diş çürümelerine tesirine baktık; sabah, akşam kefir içen grupta Streptococcus mutans bakterisi kaynaklı diş çürümelerine kefirin pozitif tesirinin yüzde 77 oranının üzerinde olduğunu gördük” diye konuştu.

Kafkasya orijinli kefir, Rusça da neşe veren anlamına geliyor.

Ağız içerisindeki mikroorganizmaları kefirin içerisindeki bakterilerin baskıladığını ve çürümeyi yasakladığını vurgulayan Doç. Dr. Karagözlü, 6 ay süren çalışmanın 3 ayrı grupta 35’er şahıs üzerinde iki kere sınandığını dile getirdi.

“1 YAŞINDAN EVVEL ÇOCUĞA KEFİR İÇİRİLMESİNİ ÖNERMİYORUM”

Çocuklara 1 yaşından sonra kefir içirilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Karagözlü, “İçerisindeki mikroorganizmalar çalışırken süt şekerini, asidini bölüyorlar burada süt asidi değişik formlara dağılınıyor özellikle 1 yaşından ufaklar için kefiri önermiyoruz. Hakikatinde 6 aydır ama çocuğun büyümesine bağlı olarak 1 yaşından sonra kefiri günde bir çay kadehi ile başlayarak harcayabilirler” diye konuştu.

“KEFİR BAĞIRSAKLARA ERİŞTİĞİNDE BEDENE VERİMLERİ ÇOĞALIYOR”

Kefirin ananesel süt mahsulü olduğunu ve sütten yapıldığı için ondan gelen tam proteini, yağı ve karbonhidratı taşıdığını aktaran Doç. Dr. Karagözlü şöyle konuştu:

“Yoğurttan değişik olarak hem bakteriler, hem de mayalar var bunlar çalışarak içersindeki sütün şekerini, proteinini, yağını dağılıp; bedene daha hazır ve bereketli hale getiriyor. Yağ asitleri aynı zamanda proteinleri ayrılarak amino asitlere, süt şekerini de bir ekip özel organik asitlere dönüştürüyor, bunlarda beden için sıhhatli.”

“Kefiri kaynağına göre kullandığınız da gerek sanayi tipi olsun, gerek evde yaptığınız tane kefirler olsun rastgele bir yere bulaştırmadıktan sonra içerisinde probiyotik bakteriler var. Probiyotik bakterilerin özelliği, harcadıktan sonra midede 1 buçuk 2 pH’a kadar çok asitli civara iniyor. Orada ince bağırsaklara geçene kadar dayanıklı kalıyor. Yoğurt bakterileri o kadar kalmıyor. Bağırsağa eriştiğinde hem oradaki çalışmaları hem de beden için verimleri çoğalıyor.”

“SIHHAT PROBLEMİ OLMADAN KEFİRİ KULLANMAK GEREKİR”

İnsanlara kefiri sıhhat problemi olmadan evvel kullanmalarını öneren Doç. Dr. Karagözlü, şunları söyledi:

“Böylece gözetici bir besin olmuş oluyor. Kefirin içerisinde sütten gelen kalsiyum var, özellikle kemik yapısı için çok ehemmiyetli. Günde alacağınız kalsiyum ölçüyü emindir; 3-4 porsiyon alırsınız. İşte sabah hoş bir peynir yemişseniz, öğlen yoğurtla bunu destek ediyorsanız, öğün arası yapmak isterseniz bunun bir bardak kefirle bitirdiğinizde akşam yemeğinizde bir bardak ayran içtiğinizde dört porsiyonu bitirmiş oluyorsunuz.

“Tehlikesiz bir yerden elde ettikleri kefir tanesi varsa, bunları kullanıp evde arttırabilirler. Onun dışında ticari olarak satılan kefirlerde var, bunlar da tehlikesiz. Daha ekşi geliyorsa meyvelileri var onları da harcayabilirler.”

DHA-

Bir cevap yazın