İşte Minik Havuçların Arkasında Uyuyan O Gizem

Minik havuçlar dünyanın her yerinde gitgide kullanılmaya başlandı. Özellikle salatalarda kullanılan minik havuçların gitgide yaygınlaşıyor.

Carrot with white background

Peki bu minik havuçlar hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz?

Healthy Food House’ta yazılanlara göre küçük havuçlar ilk kez 80’lerin sonunda ortaya çıktı. Bu havuçlar ‘çirkin’ olarak tabir edilen havuçların toplanıp yeniden üretilmesiyle meydana getirildi. Çirkin havuçlar, makineler yardımıyla küçük ve silikon şeklindeki göze hitap eden havuçlar haline getirildi.

Washington Post’ta yazılanlara göre ABD’de tüketilen havuçların %70’i bu küçük havuçlarmış.

Cornell Üniversitesi’nde davranışlar ekonomi profesörü olan David Just, tüketicilerin yiyecek tercihi üzerine yaptığı bir araştırma için Washington Post’a şunları söyledi:

“Harcayıcıların büyük çoğunluğu yedikleri hakkında veya yediklerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi değil. Hatta bazı insanlar bu minik havuçların türünün böyle olduğunu ve cihazlarla işlenmeden direk olarak çiftçinin tarlasından geldiğini düşünüyor.”

Bakterileri öldürmek ve dağılmasının önüne geçmek için ‘çirkin’ havuçlar evvel klorlu suya yatırılıyor. Aygıttan geçip minik havuç biçimini aldıktan sonra da plastik poşetlerle ambalajlanıyor. Böylece havucun hem gıda bedeli düşüyor hem de sıhhatimize hasarı oluyor.

Minik havuçlar üretilmeye başlandıktan sonra havuçların daha az israf edildiği görüldü. Ancak uzmanların genel teklifi, insanların ‘çirkin’ olarak deyim edilen bu havuçlara daha fazla yönelmeleri.

Minik havuçlar hakkında insanları bilgilendirmek için paylaşın.

Bir cevap yazın