İşte sıcak su içmenin donakaltan 12 yararı!

Zati bir haylimiz suyun ne kadar hayati bir ehemmiyete sahip olduğunun farkındayız. Hemen hemen her gün bir yerlerde “günde en az 2 litre su içilmesi” gerektiğini okuyor, dinliyoruz. Çoğu insan soğuk su yerine sıcak veya ılık su içerek bedeni için çok daha müthiş bir şey yapabileceğinin farkında değil.

Peki, su içmekten daha yararlı bir şey yok mu? Var! Hemen söyleyelim, sıcak su içmek… Sıcak su mide yüzeyinde kanda dolaysız olarak emilen birkaç maddeden biri. Beden suyu öteki bileşenlerden ayırmak zorunda kalmaz.Çinliler, 40 yasından sonra oda sıcaklığından daha soğuk olan hiçbir şeyin vücuda alınmaması gerektiğine inanırlar. Zira olağan dayanma fiziksel başkalaşımlar getirir.

Soğuk su yerine sıcak veya ılık su içerek bedeninizi daha müthiş hale getirin. İşte sıcak suyun bedenimize olağanüstü faydaları..

1. Kilo verme Şayet birkaç kilo aşırınız olduğunu düşünüyorsanız metabolizmanızı sıhhatli bir biçimde muhafaza etmek için sıcak suyun size olağanüstü dayanağı olacaktır.Bunu muvaffak olmak için güne içine azıcık limon bunalmış sıcak su içerek başlayın.Metabolizmanızı süratlendirmenin yanı gizeme sıcak su yağ dokusunun dağılınmasına da takviyeci olacaktır.

2. Burnun ve boğazın arınılması Sıcak su içmek soğuk algınlıkları, öksürük ve boğaz sızısı için müthiş bir natürel çözümdür.Balgamı çözer ve bedenden atılmasını kolaylaştırır.Bu sayede boğazı gevşetir, ayrıca burun tıkanıklıklarının giderilmesinde de takviyeci olur.

3. Detoks Sıcak su detoks mevzusunda olağanüstü bir yardımcıdır.Sıcak su içtiğinizde beden sıcaklığınız yükselmeye başlar bu da terlemenize neden olur.Bu olmasını istediğimiz bir şeydir zira zehirli maddelerin bedenimizden atılmasına takviyeci olur.En iyi netice için, içmeden evvel suya bir ölçü limon sıkın.

4. Erken ihtiyarlamanın önüne geçmek Zehirli Maddeleri bedeninizden uzaklaştırmak istemenizin bir nedeni vardır:Zehirli Maddeler sizi daha süratli yaşlandırır.Sıcak su içmek esnekliği eksilmiş ve özgür radikallerin yıprandırdığı ten hücrelerinin kendilerini yenilemesine takviyeci olur böylece cildiniz daha genç ve yumuşak görünür.

5. Sivilceler ve siyah noktaların önlenmesi Sıcak su bedeninizi derinlemesine pakler ve sivilce yaradılışının ana nedenlerini ortadan kaldırır.

6. Sıhhatli ve canlı saçlar Sıcak su içmek ayrıca yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için de idealdir.Saç köklerindeki asap uçlarına enerji verir ve bunları etkin hale getirir.Bu saçlarınızın natürel canlılığını geri kazanmasında ve sıhhatli görünmesinde etkilidir.

7. Kepeğin önlenmesi Sıcak su saç teninizi ıslatacağı için, tenin kurumasının ve kepek yaradılışının önüne geçer.

8. Daha fazla saç! Sıcak su içerek saç köklerinizi uyarmanın bir başka pozitif tesiri de saçlarınızın artması ve daha sıhhatli uzamasıdır.

9.Daha fazla kan dolaşımı ve daha sıhhatli bir asap sistemi Sıcak su içmenin bir başka ehemmiyetli yararı ise adalelerinizin ve asap sisteminizin muntazam çalışması için ehemmiyetli olan kan dolaşımını çoğaldırmasıdır. Ayrıca çevresindeki yağ birikintilerini bölerek asap sisteminizin daha sıhhatli işlemesine takviyeci olur.

10. Sindirim Sıcak su özellikle sindirim için çok verimlidir. Çalışmalar yemek sırasında veya yemeklerden sonra soğuk su içilmesinin alınan yiyeceklerdeki yağı sertleştirdiğini ortaya koymuştur. Bununla beraber, içtiğiniz bir kadeh soğuk suyu sıcak su ile değiştirirseniz bu meseleyle karşı karşıya kalmazsınız. Ayrıca sıcak su yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık meselelerine de iyi gelir.

11.Bağırsak hareketleri Sıcak su bağırsaklarınızın muntazam ve sancısız çalışmasına takviyeci olur. Susuzluk kronik kabızlık meselelerine yol açabilir. Her zaman sabahları mideniz boşken bir kadeh sıcak veya ılık su içilmesi önerilir.

12. Regl sancıları Sıcak su regl sancılarının eksiltilmesine takviyeci olur. Suyun ısısının karın adalelerinin üzerinde yatıştırıcı ve  dindirici tesiri vardır ki bu nihayetinde kasılmaları ve spazmları eksiltmeye takviyeci olabilir.

Kaynak ► http://www.saglikhaberleri.com.tr/diyet/iste-sicak-su-icmenin-sasirtan-12-faydasi-h103889.html

Bir cevap yazın