İyi yumurta nasıl anlaşılır? Yumurta üstündeki sayı 3 ile başlıyorsa…

Bakanlık tarafından hazırlanan idaremelikte yumurta satışlarında yeni yarıyıla girildi. Bundan sonra üzerinde kod bulunmayan yumurtalar satılmayacak. Peki, yumurtaların üzerindeki bu rakamlar ne anlam kazanç? Nitelikli yumurta nasıl seçilir?

Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Besin Kodeksi Yumurta Tebliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yumurta üreticileri, “yetiştirme metodu kodu”nu yaşama geçirdi. Yeni yarıyılda üzerinde kod olmayan yumurtalar satılmayacak. Son zamanlarda çoğalan yumurta maliyetlerinin önüne geçebilmek ve hangi yumurtanın sıhhatli olup olmadığını kavrayabilmek ismine uygulanan bu yeni idare sayesinde yumurtaların kalitesini bilebileceğiz. Peki, iyi yumurta nasıl anlaşılır? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama kazanç? 

Yumurtalar niteliğine göre kodlandı

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, yeni kodlama uygulamasına ait; “Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Besin Kodeksi Yumurta Tebliği’nde farklılık yapıldı. Daha Önceki yumurtaların üzerindeki kodlamada TR diye başlayan ardından vilayetin plaka kodu ve ondan sonra kümes şirket numarası vardı. Şimdi ise bunların önüne 4 değişik yumurta yapım metodu kodu geldi. Yeni şartnameye göre, organik yetiştiricilik için 0, serbest gezen tavuk yumurtaları için 1, kümeste kafessiz başka bir deyişle hür tavuk yerine 2 ve kafes yumurta tavuğu için 3 numara kodunu basıyoruz. Başka Bir Deyişle satın alınan yumurtada üzerindeki kodlara baktığınız zaman organik yetiştiricilik mahsulü mü, kafeste ya da hür dolaşan tavuk yumurtası mı olduğunu görebileceksiniz. Kayıt altındaki tam şirketler yeni sistemi yerine getirmek zorunluluğunda ve harcayıcıya bu biçimde sunmaya mecburi vaziyette” dedi.

Yetiştirme metodu kodu, şirket ve kümes numarası önüne, organik yetiştiricilik için sayı kodlarını ufaladı. Verilen kodlama sisteminde hangi yumurtanın daha sıhhatli olduğu, hangi yumurtanın organik olduğunu öğreneceksiniz. Ancak bunu öğrenmeniz için kodlama sitemindeki numaralandırmaların anlamını öğrenmek gerekiyor.

Yumurta üzerindeki kodların anlamları

0 numaralı kod:

Yumurtanın organik bir biçimde üretildiğini işaret eder. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir biçimde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sıhhatli olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod:

Dolaşan tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça dolaşabileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması gibi bir gidişat mevzubahisi değildir.

2 numaralı kod:

Kümes içinde gezen tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Muhakkak bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yeniden bu koda sahip olanların yem ve hormon mevzusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod:

Kafeste gelişen tavuğun yumurtasıdır. En sıhhatsiz yumurta diyebiliriz.

Üzerinde kod bulunmayan yumurtalar satılmayacak!

Uygulamaya legal yollar ile yapım yapan tüm işletmelerin dahil olacağını dile getiren Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, ayrıca kodlama yapılmamış yumurtaların piyasaya sürülmesinin önüne geçileceğini söyledi.

Harcayıcıların köy yumurtası ismi altında nerede üretildiğini öğrenmedikleri veya dolaşan tavuk yumurtası diyerek kodlaması olmayan mahsullere alaka gösterdiğine dikkati sürükleyen Kula, bunun bir kandırmaca olduğunu, harcayıcıların dikkatli hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Yeni uygulama sayesinde harcayıcıların aydınlatıldığını belirten Faruk Kula, “Kodlamanın olmadığı yumurtaların satışının da olmaması gerekli. Burada harcayıcıyı aydınlatma ismine yapılmış bir uygulamadır. Ben bu uygulamada katkısı olan tüm dostlara, alakalı müesseselere, Bakanlığa teşekkür ederim.” dedi.

Bir cevap yazın