Kabızlık İçin Kayısı ve Ceviz Suyu

Kabızlık meseleniz varsa Kayısı ve Ceviz ile hazırlanan bu su bütün size göre…

Kabızlık meseleyi günümüzde, her yaştan hem kadınların hem de bayların meseleyi olmuş gidişattadır. Ehemmiyetli bir sıhhat meseleyi olan kabızlık; başta kabarıklık ve sızılar olmak üzere soluk darlığına ve uykusuzluğa dahi neden olabilmektedir.

Kabızlığa Karşı Ceviz ve Kayısı Suyu 

Kayısı – Ceviz suyunu hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için geceleyin bir tane ceviz içini ve 1 adet kuru kayısıyı bir bardak suyun içine atın ve sabaha kadar bekletin. Sabahleyin uyandığınızda evvel dişlerinizi fırçalayın ve karnınız daha açken bu ceviz ve kayısı suyunu için ardından içindeki ceviz ile kayısıyı harcayın. Kabızlık meselenizin çözümü bu kadar kolay. Zira ceviz ve kuru kayısı, bağırsak hareketlerini süratlendirir ve sindirimi basitleştirerek şahısta dışkılama sıklığını arttırır.

Kabızlığa İyi Gelen Besinler

    • Kabızlık meselesinden kurtulmak isteyen bireylerin ilk uygulaması gereken; beslenme biçiminde, posa içeriği yüksek olan yiyeceklere daha çok yer vermesidir. Zira posa içerikli yiyecekler, sindirim sisteminin çalışmasına dayanakçı olmaktadır. Misalin öğünlere salata ilave etmek veya ara öğünlerde posalı olan meyveleri kabukları ile harcamak iyi birer alternatiftir.

  • Beyaz ekmek yerine bütün hububatlı ekmek gruplarından yana seçim yapılmalıdır.
  • Kabarıklık meseleyi yaşanmadığı sürece haftada 2 veya 3 kere kuru baklagil seçim edilmelidir.
  • Ara öğünlerde kuru incir, kayısı ve erik ile hazırlanmış olan kompostolardan 1 kase harcamak sindirim sisteminizi gevşetici tesir gösterecektir.
  • Sebze ve meyve tercihinde; armut ve kayısı gibi bağırsakların hareketlerini çoğaldırıcı meyvelerin seçim edilmesi daha iyi olacaktır.
  • Kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik tüketimin günlük olarak kumpasa sokulması ile dışkılama sistemi de terbiye edilmiş olunur.
  • Ispanak, pazı, roka, maydanoz, kırmızı turp, havuç, enginar ve elma harcamakta kabızlık meselesine iyi gelmektedir.
  • Vücuda alınmış olan posaların daha rahat suyu yakalayabilmesi için lüzumlu miktarda salt su içilmelidir. Lüzumlu miktarda su içilmediği zaman ortaya çıkan meselelerden bir tanesini kabızlık oluşturmaktadır. Bol su tüketimi, değişik hastalıklarında rehabilitasyonunda çözüm sağlayabilmektedir. Bedenimizin genel sıhhati için su, esas maddelerden birisidir.

Bir cevap yazın