Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlık büyük tuvaletimizi yaptığımız esnada zorlanma yada haftada ikiden az büyük tuvalete gitme biçiminde tasvir edilebilir.

Fakat günde üç öğün kumpaslı yemek yiyen birinde günlük tuvalete gitmek en uygunudur. 2 günde bir gitmek dahi kabızlık mantığına gelebilir ve sıhhatli karşılanmaz.

Tuvalete Ne Sıklıkla Gitmek Gerekir?

Sıhhatli fertler banal tuvalete gidiyorken 1 hafta zamanınca büyük tuvaletini isteği geldiğinde yapmazsa ve bunu ertelemesi vaziyetinde kabızlık başlar. Uzuvların zoraki koşullara geçim göstermesi ile ilgili durumdur.

Kabızlık bir kere başlarsa zaman içinde iyice kronikleşir ve özellikle anal fissür denilen makat kısmında çatlak ve yırtıklara neden olursa iyice problem oluşturmaya başlayacaktır. Hemoroidi bulunanlarda hemoroidin cerahat kapmasına ve kanamaya neden olabilir.

Kabızlık Neyden Kaynaklanır?

Kabızlık bir hayli hastalığa veya vaziyete bağlı olabilir. En başta da şeker hastalığı, kalp damar rahatsızlıkları, hormonal meseleliler yer almaktadır. Fakat hemen hepsinde genel kabızlığın nedeni yeme içme ile tuvalet alışkanlıklarındaki sorunlardır.

Kabızlıktan Kurtulma Yöntemleri

Kabızlıktan kurtulmanın en doğru usulü ilk evvel günde 3 öğün kumpaslı yemek yemek ve tuvalet isteğimiz yoksa dahi netlikle her gün sabah kahvaltısının ardından tuvalete gidecek şekilde alışkanlık edinmekten geçer.

Bu alışkanlık edinilirse genelde ilaçlara bile gereksinim kalmayacaktır. Kabızlık düzelmezse mide problemleri de görülmeye başlayabilir. İlk başta da başta da reflü görülebilir. Zira dolu olan bağırsağımız boşalmadığı taktirde midenin kasılması eksilir ve midedeki gıdalar daha uzun müddet midemizde bekleyecektir. Bu gidişatta daha çok asit salgılaması ve reflü anlamına gelmektedir.

Yediğimiz bir hayli yiyeceğin yanı sıra muz, nar, kafeinli meşrubatlar, vs özellikle hipertansiyon ilaçları ve kalp damar rehabilitasyonlarında kullanılan ilaçlar da kabızlık yapabilir.

Kabızlık özellikle karın sızısı ile birlikteyse, 50 yaşından sonra alana gelmişse, yeni başlamış ve 1-2 ay kadar devam ediyorsa, büyük tuvalette kanama ile birlikte ise netlikle kolonoskopi yapılması öneri edilir.

Uzun zaman kabızlık sürükleyen hastalarda kumpası başta sağlamak güç olması için bir zaman kabızlık için ilaç rehabilitasyonu kullanmak mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın