Kabuğundan Suyuna Bütün Bir Şifacı, C Vitamini Ambarı

Orta Amerika anavatanı olmasına karşın en çok üreten ve harcayan Asya Kıtası’ndan tüm dünyaya ufalamış bir lezzettir. Tatlı patatesin kendisinin yanı sıra yaprakları ve filizleri de yenilir. Bu patates cinsinin oldukça değişik cinsleri bulunur. Ancak bu cinsler içinde zehirli olanları da mevcut olduğundan harcandığında dikkat edilmelidir. Rengi ve tat olarak klasik patatesten değişiktir. Glüten kapsamadığından ideal olan gıdalar listesinde ilk sırada yer alır. Asya ve Güney Amerika da bu besi asırlardır tıbbı emelli harcanır.

Doğa A vitamini bakımından en zengin gıda olduğundan günümüzde araştırmalara da mevzu oldu. İlaçların ve endüstriyel mahsullerin geliştirilmesinde çiğ madde olarak kullanılır. 2013 senesinde yapılan bir araştırma kapsadığı polifenol maddesinin kanserli hücrelerin artmasını yasakladığı gözlemlenmiştir. Yüksek lif düşük kalori sayesinde perhiz listelerinde de ilk gizemlerde yer alır. Güney Amerika’da genellikle turuncu renkte olan tatlı patates Asya Kıtası’nda ise sarı ve mor renkleri vardır.

TATLI PATATES SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ KAZANÇ?

– Kapsadığı yüksek lif sayesinde sindirim sisteminin daha sıhhatli çalışmasını takviyeler. Bu sayede mide ve bağırsak hastalıklarının yaradılışını önler. Ayrıca basit hazmedildiğinden kilo vermede takviyeci olur. Lif hem kilo vermeyi sağlar hem de uzun vakit tokluk hissi verir.

– Polifen maddeler bedendeki Deoksirübo Nükleik Asit hücrelerinin deforme olmasını yasaklayarak urların oluşmamasını sağlar. Bu özelliği sayesinde kanseri önler veya kanser rehabilitasyonunda tesirlidir. Polifen maddesi bakımından zengin olan tatlı patates kumpaslı harcandığında bu gibi ciddi sıhhat meselelerinin yaşanmasını önler.

– Beyin ve göz sıhhatinde en tesirli olan gıda A vitaminidir. A vitamini sayesinde bu yerlerde oluşan hastalıkların yaşanma tehlikeyi eksilir. Havuç bu bakımından tesirli bir yiyecektir. Ancak bir orta boy tatlı patates 10 havucun sağladığı A vitaminin yüzde 50’sini karşılamada tesirlidir.

– Tatlı patates olarak adlandırılsa da içeriğinde şeker oranı oldukça düşüktür. Bu özelliği bakımından şeker hastalarının da harcamasında mahzur yoktur. Kandaki şeker oranını tertip ederek şeker indeksinin yükselmesini maniler. Aynı zamanda kan hücrelerini balansta tutarak tansiyonun düşmesi ya da yükselmesini de maniler.

– Beta-karoten bakımından zengin olan tatlı patates, cilt sağlığına da fayda sağlar. Daha Önceki senelerde bayanlar özellikle bu patates çeşidinin suyu ile tonik yapıp kullanırılarmış. Ciltteki tüm ölü hücreleri arınarak buruşukluk eskimenin yanı sıra sivilce ve iltihaplı sivilce yaradılışını da önler.

– Bedene alınan bazı gıdalar enerjiye dönüştürülmediğinde yağlanmaya neden olur. Bu da bitkinlik hissinin çoğalmasını sağlar. Ancak tatlı patates kapsadığı B6 vitamini sayesinde alınan gıdalar enerjiye dönüştürerek bedenin daha dinamikte kalması sağlanır.

– Ayrıca kış aylarında çoğalan üst solunum yolları hastalıklarına da iyi geldiği öğrenilir. Kapsadığı C vitamini sayesinde antioksidan tesiri göstererek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Bir cevap yazın