Kabuğuyla yenen elma kanserden gözetiyor…

Diyetisyen Fatma Baysal, vitamin ambarı olan elmanın kabuğuyla beraber harcanması gerektiğini söyledi. Baysal, kabuğuyla harcanan elmanın bir hayli kanser cinsinden gözettiğini ifade ederek, “Harcayabileceğimiz en sıhhatli yiyeceklerden biri olan elma, zengin vitamin ve mineral içeriği ile bir hayli hastalıktan gözetici tesire sahiptir. Kapsadığı yüksek ölçüde C vitamini ile antioksidan tesir gösterir ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Elma, antioksidan içeriği azami meyvedir” dedi.

Diyetisyen Fatma Baysal, “Kabuğu C vitaminin büyük çoğunluğu elma kabuğunda bulunduğu için elmanın çok iyi yıkanıp tarım ilacı harabelerinden temizletildikten sonra kabuğuyla birlikte harcanmasında fayda vardır. Yiyeceklerin sindirim sistemine süratle ilerlemesini sağlayarak kabızlık şikayetlerini gidermeye dayanakçı olur. Elma kabuğunun alt kısmında ise çözünür posa olan pektin bulunmaktadır. Bu içeriği ile ise ishali önleyici tesiri vardır” biçiminde konuştu.

Elmanın bir hayli hastalığı da ayrıca önleyici tesiri olduğunu kaydolan Baysal, şöyle devam etti: “Elma kalp hastalıklarını önlemede pozitif tesir gösterir. Kapsadığı kuersetin ve C vitamini sayesinde, sütun kanseri ve akciğer kanseri başta olmak üzere kansere tutulma tehlikesini eksiltir. Elma kabuğunda bulunan çözünmez posa su tutarak sindirim yolunun arınılmasını sağlar, sütun kanseri tehlikesini eksiltir. Yapılan çalışmalarda elma harcayan fertlerin daha düşük kan glikoz seviyelerine sahip olduğu, bu sayede tip 2 diyabet tehlikesinin eksildiği görülmüştür. Elma yağ, kolesterol ve sodyum kapsamaz. Posa içeriği sayesinde her öğünden evvel bir elma yemek tokluk hissini çoğaldırır, fazla yeme meylini azalmaktır.

Bu sayede hem iştah hem de kilo hakimiyeti sağlar. Aynı zamanda cildin taze ve hoş kalmasını sağlar. 1 büyük boy elma 34 gram karbonhidrat, 1 gram protein, yüzde 8 oranında C vitamini, yüzde 20 oranında posa ve 260 miligram potasyum kapsar. Beslenmemizde kesinlikle elmaya yer verelim ve her gün kesinlikle 1 tane elma harcayalım.”

Bir cevap yazın