Kabuklarını Atmayın. Kelliğin Devası Onda

Bugün daha evvel belkide hiç dinlemediğiniz bir bilgi ile karşınızdayız. Genelde turşusunu kurduğumuz bu sebzenin kabukları öyle verimli ki saç dökülmesini dahi durdurabiliyor.

Meksika’nın tanınmış lezzetlerinden biri olsa da gerçeğinde dünya mutfağında yeri var yeşil domatesin. Genelde turşuluk olarak harcamaya alışkınız ancak bir hayli tanıma da çok hoş geçim sağlayabiliyor ve yemeklerin lezzetini artırabiliyor.

Sert olmasından dolayı dayanıklılığı da gayet iyi takribî 2 hafta süresince buzdolabında gizlemek olası.

Yeşil domatesin bereketleri nelerdir?

Lif oranı son derece yüksektir ve yağların daha acele emilmesini sağlar. Netice olarak kabızlığın ve gaz problemlerinin üstesinden gelerek bağırsak meselelerini ortadan kaldırır.

Yeşil domatesin kabukları asırlar evvel tıbbı emelle kullanılmıştır. Bereketleri arasında en çok göze çarpanı ise saç dökülmesiyle savaşması olmuştur. Saç dökümlesinin yanı sıra kepek probleminin de ilacıdır.

Eforlu bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle kışın harcandığında soğuk algınlığına karşı bedeninizi ‘sigortalayacaktır.’ Bedende bulunan yabancı maddeleri pakler ve eritrosit yapımını hızlandırır.

Sadece C vitamini kaynağı olarak kalmaz, iyi bir A vitamini ambarıdır. Katarakt gibi bazı görme meseleleri sizden uzak tutar.

Lif güzergahından zengin olduğunu belirtmiştik. Sindirime iyi gelmesiyle hakimiyetinde de sponsorunuz oluyor. Kalorisi son derece düşüktür ve tok yakalama özelliği vardır.

Besin ve lif sağlamanın yanı sıra, düşük kalori ve az ölçüde yağ kapsar. Aynı zamanda kötü yağları yok etmek için çalışır ve doyurucu bir tesir yaratır. Salatalarınıza ilave edeceğiniz 2 adet yeşil domates akşama kadar sizi tok yakalamaya yetecek.

Tomatillo, niasin içeriği sayesinde besin ve kompleks moleküllerini enerji rezervlerine ayırmaya takviyeci olur. Ayrıca, enzim harekâtı sırasında tomatillo yiyerek, niasin banalden daha eforlu bir tepkime yaşar. Bu sebeple, tomatillo bedene daha fazla enerji verir.

Yeşil domatesin özellikleri:

Yüksek ölçüde C vitamini kapsar.

Anti kanserojen özelliği bulunur.

Eforlu bir lif kaynağıdır.

Kasların kuvvetlenmesine takviyeci olur.

Yeşil domates yemeği:

Malzeme Listesi

1 kilogram . yeşil domates, 2 adet orta boy kuru soğan, 200 gr. kıyma, 1 yemek kaşığı pirinç, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, Yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı salça, 1,5 bardak sıcak su, Süslemek için maydanoz, Karabiber, Tuz

Yapılışı:

Soğanları yemeklik doğrayıp zeytinyağında soteliyoruz. Ardından kıymayı ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.

Salçayı ilave ederek karıştırıp sıcak suyu katıyoruz. 1-2 dakika kaynayınca yeşil domatesleri ilave ediyoruz.

Domatesler ufaksa tam olarak ,büyükse dörde parçalayarak kullanabilirsiniz.

Domatesleri de yemeğe ilave ettikten 2 dakika sonra pirinci ilave ederek orta ateşte domatesler erimeyecek biçimde takribî 20 dakika pişiriyoruz.

Ocaktan indirmeden evvel limon suyu tuz ve karabiberi ilave ederek ,kıyılmış maydanoz ile süsledikten sonra sıcak sıcak servis yapıyoruz.

Bir cevap yazın