Sakınılması Gereken 8 Besin Kombinasyonu

Hepimiz sıhhatimizin büyük miktarda yediklerimize bağlı olduğunu öğreniyoruz. Bu sebeple besinlerimiz yalnızca lezzetli değil aynı zamanda vücutlarımız için de iyi olmalı. Ancak, bazen yanlış besin kombinasyonu, elde etmeye çalıştığınız sıhhatinizden sizi edebilir.

Drsağlık sizlere sakınılması, sıhhatimiz için daha iyi olan 8 besin kombinasyonunu söyleyecek. Ayrıca, bu yazının sonunda size birkaç şahane beslenme ipucu vereceğiz! Sevincini çıkarın!

8. Kakao + süt

Kakao, oksalik asit bakımından zengin olup  kalsiyum emilimini maniler. Kalsiyum ile kombine edildiğinde, bu asit ,  böbrekleriniz için kötü oksalat kristalleri yaradılışına neden olur. Elbette, haftada bir bardak sıcak çikolata hasar vermez, ancak özellikle böbrek meseleleriniz varsa dikkatli olun.

  • İpucu : Yağlar oksalat emilimini basitleştirir, böbrek taşlarına meyilli iseniz yağsız süt ile kakao yapabilirsiniz.

7. Salata + Limon veya Sirke

Sebzelerde ve yeşilliklerde bulunan bir hayli vitamin ve öbür bedelli yiyecekler karotenoidler gibi muntazam emilim için yağa gereksinim dinler . Salatalarımızı sadece limon veya sirke ile yediğimizde, kendimizi büyük ölçüde sıhhatli yiyecek unsurlarından yoksun bırakırız.

  • İpucu: Şayet nebatsal yağların hayranı değilseniz çok donakaltıcı olsalar da, bize genç ve güzel kalmamıza destekçi olur, salatanıza – bir avokado, zeytinyağı ya da fındık – öbür yüksek yağlı mahsuller ilave etmeyi düşünebilirsiniz.

6. Peynirli makarna + domates

Nişastalı karbonhidratlar, makarna ağzımızda hazmetmeye başlarız. Bu, tükürüğümüzde bulunan özel bir fermente ptyalin desteği ile yapılır. Domatesler,  az ölçüde olsa dahi bu mayayı dağılan asitler malik, oksalik, sitrik kapsar. Bu, nişasta sindiriminin yasaklanmasına yol açar. Peynirde bulunan proteinler de bu gidişatı kötüleştirebilir.

  • İpucu: Asit olmayan taze veya fırında pişmiş sebzeler ve yeşillikler fesleğen gibi makarnanıza büyük katkı sağlayabilir!

5.Yumurta + Pastırma

Hepimiz çok hoşlandığı bu kombinasyon protein açısından zengindir ve bilim adamları, bunun sıhhat için çok iyi olmadığını düşünüyor. Bedenimiz bu cins mahsulleri hazmetmede çok fazla enerji tüketiyor. Bu sebeple, yumurta ve pastırma yediğimizde, günün başında gereksinimimiz olan enerjiden kendimizi yoksun ederiz.

  • İpucu: Pastırmayı domatesle değiştirin. Yumurtalarda bulunan antioksidan selenyum , domateslerden getirilen asitlerle daha iyi hazmedilir. Ve domateslerde likopen, yumurta sarısının E vitamini ile kombine edildiğinde sizin için daha sıhhatli tesirler gösterir.

4. Kepek + Süt

Kepeğin içindeki fitik asit kalsiyum ve magnezyum ile birleştirilir ve çözünmez bileşikler oluşturur. Aynı zamanda bu mineralleri bedeniniz için ulaşılabilir kılmaz. Bu asit ayrıca buğday unu ve yulaf ezmesinde bulunur, ancak daha az ölçüde bulunur. Bu sebeple bu mahsullerin sütle sık sık birleştirilmesi önerilmemektedir. Ayrıca, bilim adamları size yemekten 1-1.5 saat sonra ayrı olarak süt içirmenizi öneri etmektedir.

  • İpucu: Isıl operasyon fitik asidi bozduğu için kepeği evvelden kaynatın.

3.Mısır Gevreği + Portakal Suyu

Tahıl özellikle sabahları portakal suyu ile kombine edildiğinde, beklediğiniz gibi enerjiyi çoğaldırmaz, midenizde rahatsızlık ve ağırlığa neden olabilir. Portakal suyundaki asitler, karbonhidratların dağılınmasına neden olan enzim etkinliğini ehemmiyetli miktarda düşürür . Aynı sebeple, hububatları öbür ekşi meyveler veya çilek ile birleştirmek önerilmez.

  • İpucu: Yemekten bir saat sonra bir bardak portakal veya öbür meyve suyunuz olması daha iyidir.

2.Pizza + Cola

Karbonhidratların, proteinlerin ve nişastanın kombinasyonu bedeninizin sindirim enerjisini harekete geçirir. Artı, cola midenizi yavaşlatır. Bu mide ağırlığı ve kabarıklık ile sonuçlanır . Buna ek olarak, şeker, bağırsağınıza, karnınızdan dolayı çözülmesi gereken yere erişemez. Bu cins etmenlerin sentezi vaziyetinde mide problemlerine neden olabilir.

  • İpucu: Yüksek şekerli besinler yemekten 1-1.5 saat sonra tüketilmelidir.

1.Buğday Ekmeği + Reçel

Arıtılmış edilmiş buğday unu, şekerle beraber süratli bir glikoz dalgalanmasına neden olur. Size kısa bir zaman için enerji çoğalışı sağlayacak, bunu bitkinlik ve kötü ruh halleri izleyecektir. Bu kombinasyona karşı bir öbür argüman  mayada fermente hamur ve şeker ittifakının neden olduğu bağırsaklardaki karmaşıklıktır. Aç karnına reçel ile buğday ekmeği harcanması genellikle öneri edilmez.

  • İpucu: Buğday ekmeği yerine bütün buğday ekmeğini, özellikle de mayasızsa, seçim edin. Bal, reçelden daha iyidir zira bağırsak sıkıntılılığına yol açmaz ve genellikle daha sıhhatli bir üründür.

Bonus

Meyve suyunun sıhhatimiz için iyi olduğuna inanmaktayız. Bununla beraber, işlenmiş meyve suyu çok fazla şeker kapsar: bir bardakta takribî 2 çorba kaşığı arıtılmış edilmiş şeker bulunur. Öte yandan, taze meyve suyu, göründüğü kadar faydalı değildir. Lif kapsamaz, ancak hala karbonhidrat bakımından zengindir. Kilonuzu daha süratli kaybetmek için, tüm tatlı meşrubatlarınızı saf suyla değiştirmek daha iyidir.

 

Bir cevap yazın