Bayan Sıhhati için Lüzumlu 8 Yiyecek

Hijyen esas zorunluluk olsa da belirli başlı yiyecekler de vajina bölgesinin sıhhatli ve enfeksiyonlara karşı mukavemetli olması için takviyeci olabilir.

Vajina sıhhatini gözetmek için hijyenin tek başına yeterli olabileceğini düşünebilirsiniz fakat bu duyarlı bölgeyi gözetmek için yapabileceğiniz çok daha fazla şey vardır.

Özel bölgelerinize lüzumlu itinayı göstermezseniz isilik veya idrar yolu enfeksiyonu gibi vaziyetlere karşı korunmasız kalabilirsiniz.

Rahatsızlık verici problemlere karşı size takviyeci olarak vajina sıhhatine iyi gelen yiyeceklerin listesi işte burada:

1. Natürel yoğurt ve probiyotik doğrultusundan zengin yiyecekler

Sağlıklı bir vajina, uygun pH balansının korunmasına takviyeci olan ve lactobacillus olarak adlandırılan verimli bakterilere gereksinim duyar.

Yoğurt ve eş öbür yiyecekler uygun seviyede lactobacillus bakteri seviyesinin korunmasına takviyeci olur. Çoğu zaman yoğurt bağırsak sıhhati ile ilişkilendirilse de tek işlevi bu değildir.

Antibiyotik kullanımı, menopoz, doğum hakimiyet ve hormon terapisi genellikle maya enfeksiyonları tehlikesini yükseltir. Sauerkraut ekşi lahana, tempeh ve bazı fermante yiyecekler mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça tesirlidir.

2. Kızılcık suyu

Bu meyve suyunu muhtemelen daha evvel duymuşsunuzdur. Bolca içmek idrar yolu enfeksiyonları ile gayrette çok tesirlidir. Zira kızılcık suyunda, mesane duvarına yapışıp enfeksiyona neden olan bakterileri yok eden maddeler bulunur.

Bu meyve suyunun tek problemi çok fazla şeker kapsamasıdır. Glikoz balansını bozmamak için özellikle şeker hastasıysanız alttakilere dikkat edin:

  • Günde yarım kadehten fazla kızılcık suyu içmeyin.
  • Tamamen natürel ve düşük kalorili meyve sularını seçim edin.
  • Suyla karıştırın veya içine sebzeler ilave ederek smoothieler yapın.

3. Balık

Regl yarıyıllarında sızılarınız oluyorsa daha fazla balık yemeniz gerekir. Regl sızıları, rahim adalelerinin kasılmasına neden olan ve prostaglandin olarak adlandırılan cerahatli bileşenlerin hür kalmasından kaynaklanır.

Ton balığı ve somon gibi balıklarda bulunan yağ asitleri ve omega 3 yağları sızının eksilmesine takviyeci olan irin sökücü özelliklere sahiptir.

4. Soya bazlı yiyecekler

Vajina kuruluğu, dokuların esnek ve yağlı kalmasını sağlayan hormon olan östrojen seviyesinin düşüklüğün negatif bir sonucudur.

Doğum, menopoz, emzirme ve bazı soğuk algınlığı ile alerji ilaçları östrojen seviyesinin ciddi derecede düşmesine neden olup vajina kuruluğuna ve rahatsızlığa yol açabilir.

Mümkün olduğunca az işlenmiş soya bazlı besinleri yemeye çalışın.

  • Organik soya fasulyesi
  • Soya peyniri tofu
  • Tempeh

Bu yiyecekler östrojeni taklit eden nebatsal isoflavonid ve steroidsiz phytoestrogen içerir.

5. Elma

Belki inanmayabilirsiniz ancak yatak odanızın renklenmesini istiyorsanız bu meyve bütün size göredir. Archives of Gynecology and Obstetrics mecmuasında yayınlanan bir çalışmaya göre her gün elma yiyen bayanların vajina kuruluğu hayata tehlikeyi daha azdır.

Bu da daha tatmin edici ve meselesiz bir seks demektir. Elmanın içeriğinde bir bayan cinsellik hormonu olan estradiolu taklit eden bileşenler bulunur.

Ayrıca elma, vajina dokusundaki kan dolaşımını süratlendirerek orgazm olmayı basitleştiren polifenol içerir.

6. Su

Su günlük rutininizin olmazsa olmazıdır. Sağlık için rakamsız yararı vardır. Vajina çeperlerinin sıhhatli kalması için su çok önemlidir.

İşlevlerini muntazam biçimde yerine getirebilmeleri için suya gereksinimleri vardır ve bunun en kolay yolu ise her gün yeterli ölçüde su içmektir. Ayrıca su vajinanın kuruluğunu natürel olarak önler ve kötü kokuları azaltır.

7. Tatlı patates

Tatlı patates yalnızca ananesel patatese bir seçenek değil aynı zamanda vajina sıhhati gözetmek için de olağanüstü derecede tesirli bir yiyecektir.

İçinde yüksek ölçüde A vitamini bulunur. Bu vitamin rahim duvarını kuvvetlendirir ve enerji seviyesini yükselten hormonların yapımını tetikler.

8. Yeşil çay

Yukarıda kızılcık suyundan bahsetmiştik ancak bir hayli bayan daha az tatlı bir şeyler seçim edebilir. Şayet öyleyse yeşil çay içmeyi düşünebilirsiniz. Bu meşrubat idrar yolu enfeksiyonlarına karşı şahane bir yardımcıdır.

Şayet bedeninizde rastgele bir enfeksiyon varsa yeşil çay bununla gayrette size takviyeci olur. Aynı zamanda tamamen sıhhatliyseniz de bu meşrubat enfeksiyon oluşmasını engeller.

Vajina sıhhati yalnızca hijyenden ibaret değildir

Çoğu zaman vajina hakkında her şeyi bildiğinizi zannedebilirsiniz fakat bir defa daha düşünmelisiniz. Rutin hakimiyetlere ek olarak iyi bir hijyen, jinekoloğunuz ile irtibat ve sıhhatli bir beslenme de çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi buradaki sekiz gıda ve meşrubat balanslı beslenmenin bir parçasıdır. Şayet çok fazla harcamıyorsanız bunları harcamaya başlamak iyi bir fikir olabilir.

Bir cevap yazın