Bayanlarda Böbrek Enfeksiyonunun Bulguları

Böbreklerinizde enfeksiyon oluştuğunda bu gidişat sizi gitgide yavaşlatır ve bitkinliğinizin günden güne daha kötü hale geldiğini fark edersiniz.

Bayanlar anatomik yapılarından dolayı böbrek enfeksiyonu yaşamaya daha yatkındır. Yalnızca kolay bir idrar yolu enfeksiyonu böbreklere atlayarak karışık bir hale gelebilir ve bu gidişat da kimilerimizin ne yazık ki daha evvelden yaşadığı tatsız neticelere neden olabilir.

böbrek enfeksiyonu

1. Böbrek enfeksiyonuna ne neden olur

Semptomlarınız yüksek olasılıkla aniden ortaya çıkar ve günden güne ansızın değişir. Bir Hayli bayan böbrek enfeksiyonu teşhisi konulduğunda afallamışlığa uğrar. Fakat bu vaziyete neden olan çok fazla semptom vardır. Dikkatli olun:

 • En öğrenilen nedeni hiçbir zaman bütün olarak iyileşmeyen mesane enfeksiyonudur. Bazen bu gidişat uygun rehabilitasyon süreçlerinin takip edilmemesinden kaynaklanır. Misalin bir hayli bayan kendi kendini rehabilitasyon etmeye çalışır. Ancak bu netlikle iyi bir fikir değildir. Bir enfeksiyona neden olan her bakteri cinsi için ayrı antibiyotik vardır. Hepsi aynı değildir. Bu sebeple hekiminize görünmeniz oldukça ehemmiyetlidir. Böylece mesane enfeksiyonu böbreklerinize atlama uğru bulmadan evvel tamamen iyileştirilebilir.
 • Bayanların anatomileri gereği bu enfeksiyona tutulmaya daha yatkın olduğunundan bahsetmiştik. Bu sebeple enfeksiyondan sakınmak için zorunlu hijyeni sağlamak çok ehemmiyetlidir. Fakat dikkatli olun. Fazla derecede yapılan paklik bedenin natürel balansını sağlayan verimli bakterilerin yok olmasına neden olabilir. Cinsel etkinlikler sırasında da enfeksiyon kapmamak için dikkatli olmalısınız.
 • Polikistik böbrekler de bu enfeksiyonların nedeni olabilir.
 • Şeker hastalığı göz önünde bulundurulması gereken diğer bir faktördür.
 • Geçmişte yaşanan böbrek taşı meseleleri böbrek enfeksiyonun habercisidir.
 • Düşük koruma ya da cılız bağışıklık sistemi diğer bir tehlike faktörüdür.

Böbrek enfeksiyonunun bulguları

1. Nedensiz bitkinlik

Bitkinlik yavaş yavaş kazanç. Netlikle banalden daha bitkin sezdiğimiz günlerin olması natüreldir: Regl yarıyıllarında, migren sızılarında… Fakat bir böbrek enfeksiyonu olayında zamanla tüm eforunuzu kaybettiğinizi fark edersiniz. Kendinizi neredeyse tren çarpmış gibi sezersiniz ve sadece oturduğunuzda ya da uzandığınızda rahatlarsınız.

 • Bitkinlik derece derece çoğalır. Bu da gün geçtikçe gidişatın kötüleşeceği, kendinizi iyi sezeceğiniz bir gün olmayacağı anlamına kazanç.
 • Stresle ve yaptığınız fiziksel etkinlik ile hiçbir ilgisi yoktur.
 • Hiçbir ilaç rehabilitasyonu sizi gevşetmez ve günlük etkinliklerinizi bitirmek size güç gelmeye başlar.

2. Değişik tipteki ağrılar

 • Böbrek enfeksiyonları fark etmeyi bilmeniz gereken genellikle değişik tipte rahatsızlıklara neden olurlar:
 • Karnın her iki tarafında da sızı.
 • Ara ara kasığa doğru dağılan ve bu bölgenin üzerine baskı uygulandığında geçici biçimde eksilen sızı.
 • Genellikle tek bir bölgede şiddetli sırt sızısı. Sanki sızı bölgesinde sıcak bir disk varmış gibi hissedilir.
 • Aralıklı fakat yoğun baş sızısı.

3. İdrarda değişiklik

 • Böbrek enfeksiyonunun yaygın bir bulgusu ani biçimde beliren tuvalete gitme isteğidir. İdrarınızı her yaptığınızda sanki hala idrarınız varmış gibi sezersiniz.
 • İdrar kola gibi değişik bir renk alır. Bu içinde kan ya da cerahat olduğunun göstergesi olabilir.
 • Sıradan idrara çıkma operasyonu oldukça sızılı geçebilir.

4. Ateşinize dikkat edin

Bir kaç derecelik ateş yükselmesi dahi bedeninizde özellikle enfeksiyon gibi bir şeylerin olduğunun ihtarı olabilir. Şayet ateşlenmeye ek olarak yukarıyada saydığımız bulgularında biri de varsa, hekiminize ne kadar erken giderseniz o kadar iyi olur. Bu bulgular genellikle bir böbrek enfeksiyonu yaşadığınızın sarih bir göstergesidir.

5. İştah kaybı

Çoğu zaman fazla bitkinliğinize iştah kaybı eşlik edecektir. Kolay bir salata dahil, doğru muntazam hiçbir şey yemek istemezsiniz. Daha sık olan şey fazla derecede susamış sezmenizdir. Bunun sebebi enfeksiyonların bedeninizi kurutması ve daha fazla akışkan alma isteği uyandırmasıdır.

6. Süratli kalp atışı

Süratli kalp atışı veya çarpıntı, ateş ve enfeksiyonun doğrudan bir neticeyidir. Beden enfeksiyonların hamlesine süratli bir biçimde yanıt verir ve bu da kalbin süratli atmasına neden olur. Oluşan bu gidişat bitkinliği de tetikler.

7. Mide bulantısı ve kusma

Bulantı ve kusma seviyesine kadar eriştiyseniz, bu daha yoğun bir böbrek enfeksiyonu yaşadığınızın göstergesidir. Sindirim sisteminiz bazı gıdaları kabul etmeyecek ve bununla ilgili problemler yaşamaya başlayacaksınız. Bu gidişat daha fazla eforsuzluğa, titremelere ve yorgunluğa neden olacaktır.

Böyle bir gidişatın daha fazla ilerlemesine izin vermeyin. Ateş, bitkinlik, sırt sızısı, ve idrarınızda kan olması gibi bulgular oluşuyorsa bir böbrek enfeksiyonunu genellikle bütün olarak tanımlayabilirsiniz.

Size en uygun rehabilitasyon usulünü ve ilacı önerecek şahsın hekiminiz olduğunu sakın unutmayın. Banalde bir böbrek enfeksiyonunu rehabilitasyon etmek için antibiyotik gerekecektir. Ancak ne olursa olsun her zaman bir sıhhat uzmanının önerilerine göre hareket edin.

Bu arada, doğru beslendiğinizden, yeterince dinlendiğinizden emin olun ve umudunuzu kaybetmeyin. Sonunda tamamen iyileşeceksiniz.

Bir cevap yazın