Bayanlarda Genelde Gözden Kaçan 7 Kalp Krizi İşareti

Bayanlarda kalp krizi bulguları günlük sızılarla karıştırılabilir, onlara netlikle dikkat etkeniz zorunludur. Bu yazımızda daha fazla bilgi edinin.

Kalp krizi, kardiyak adale alanındaki kan akışındaki eksiklik sebebiyle oluşan bir gidişattır. Neredeyse her zaman koroner atardamarlardan birinde bir tıkanıklık görülür.

Bu tıkanıklık başlangıçta anjin olarak öğrenilen ve rehabilitasyon edilmediği takdirde kardiyak doku vefatını tetikleyen bir vaziyete neden olur.

Yaygın semptomlara, göğsün ortasında oluşan, bir veya iki kola ve bazen de omurgaya doğru dağılabilen ağır bir sızı dahildir.

Bununla beraber, bayanlar için, bazı semptomlar diğer şartlara eş olduklarından, genellikle fark edilmeyebilir.

Sorun şu ki, pek çok insan bunu bilmemektedir.

Bu sebeple bugün bu alanı, usunuzda yakalamanız gereken 7 işarete ayırıyoruz.

1. Insomnia uykusuzluk

Uykusuzluk ve aralıksız uyku bozuklukları; çok fazla çalışma, stres ve elektronik makinelerin fazla kullanımı gibi şeylerin bir neticeyi olabilir.

Bununla beraber, bayanlarda, hormonal etkinliklerdeki ve kardiyovasküler hastalıkların ilk safhalarındaki farklılıklar sebebiyle uykusuzluk ortaya çıkabilir.

Son on senede bayan kalp krizi hadiseleri arasında, bayanların yarısından aşırısı bu bulguya sahipti.

2. Soluk almada zorluk

Solunum yolları hastalığı olmadan, aniden öksürük ve soluk darlığı yaşayan bayanlar şipşak bir hekime başvurmalıdır.

Bu semptom kalp krizi tehlikeyi taşıyan insanlarda yaygındır, özellikle de günlük etkinlikler yapılırken görülüyorsa.

3. Mide yanması ve asit reflüsü

Midede fazla asit imali ve asit reflüsü, karın ve göğsün üst kısmında, kalp krizi sırasında olana eş bir yanma hissi oluşturmaya meyil gösterir.

Tüm vaziyetler bu ciddi gidişat ile sonuçlanmaz. Ancak, tekerrür ediyorsa, netlikle araştırılmalıdır zira bayanlarda kalp krizinin ilk bulgularından biri olabilir.

4. Anormal bitkinlik

Bitkinlik veya tekrarlanan bir bitkinlik hissi genellikle uyku meseleleri, belli ilaçlar veya stres ile ilgilidir.

Fakat, tekerrür ediyorsa ya da bariz bir bahane olmadan hakikatleşiyorsa, dolaşımdaki bir rahatsızlık veya bir kalp rahatsızlığı mevzusunda sizi uyarıyor olabilir.

Koroner atardamar tıkanıklığı kalpten gelen doğru kan akışını maniler, bu da hücrelerin, beyinlerin ve adalelerin oksijenasyon sürecini zorlaştırır.

Ayrıca, kalp, kanı pompalamak için daha çok çalışmak zorunda olacağından, kan tazyiki ve kalp krizi tehlikeyi artabilir.

5. Soğuk terlemeler ve baş dönmesi

Günlük etkinliklerde veya dinlenirken soğuk ter, bayanlarda kalp krizinin ilk bulgularından biridir.

Diğer bulgular gibi, başka bir hayli meseleden de kaynaklanıyor olabilir. Bununla beraber, özellikle tehlike altındaki olaylarda kalp krizi ihtimalini dikkate almak önemlidir.

Soğuk terlemeler görülür, zira beden uygun bir sıcaklığı gözetmek için çalışmaktadır. Kolayca, kalp adaleyi fazla mesai yapmaktadır.

Kan akışı güçlükleri aynı zamanda hücresel oksijenasyon sürecini de yasaklayarak baş dönmesine ve genellikle kendinizi iyi sezmemenize neden olur.

6. Ani anksiyete

Açıklanamayan evham, özellikle göğüs sızısı ya da baş dönmesi eşliğinde ise, ciddiye alınması gereken bir semptomdur.

Bir Hayli kalp krizi geçiren bayanda bu bulgu saldırıdan birkaç saat evvel görülmüştür.

Aynı zamanda hem anksiyete hem de stresin yüksek tansiyonu ve dolayısıyla kalp krizi tehlikesini artırdığını dikkate almak önemlidir.

Bu yazımıza da bir bakın: Stresin, anksiyetenin ve fobinin üstesinden gelmek için 14 ipucu

7. Kollarda veya boyunda sızı

Eklemlerde, boyunda ve çenede sızı, kardiyovasküler problemleri olan ve böylece kalp adaleyi doğrudan etkilenen bayanlarda sık görülür.

Bu gidişat bayanlarda erkeklerden daha yaygın olarak görülmektedir, fakat erkekler de bu semptomları daha az bir derecede gösterebilirler.

Sızı yavaş yavaş ve aniden kazanç, saldırıdan hemen evvel de geçer.

Yukarıda belirtilen bulguların hepsi bir hayli değişik şartla ilişkilidir. Bununla beraber, ciddi problemleri veya karmaşıklıkları ortadan kaldırmak için her zaman bir hekim tarafından tetkik edilmek zorunludur.

Sağlıklı bir hayat stili özümsemek, kolesterolünüzü ve kan tazyikinizi hakimiyet etmek, kalp krizi tehlikesini eksiltmek için zorunlu adımlardır.

Bir cevap yazın