Bayanlarda Kanserin Habercisi 12 İşaret

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk uyarıyor; Görmezden geldiğimiz ve başka hastalıklara yorduğumuz bulgular kanser habercisi olabilir.

Söylenemeyen Kilo Kaybı

Birçok bayan kilo vermeye çalışmadan kilo kaybını memnuniyet verici olarak düşünse de gerçeğinde perhizine dikkat etmediği halde söylenemeyen kilo kaybı kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Kabarıklık

Birçok kadının ortak meseleyi olan kabarıklığa karın sızısı veya pelvik sızı da eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Kabarıklık problemini hemen hemen her gün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa kesinlikle doktorunuza danışın.

Memede Farklılıklar

Meme tetkiki her kadının aylık periyotta yapması gereken bir sıhhat kontrolüdür.

Özellikle meme bölgesinde kızarıklık, tenin kalınlaşması gibi meme kanserinin çok ender görülen kızgın bulgularının dışında meme dokusunda alana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin kesinlikle dikkate alınması ve doktora müracaat etilmesi gerekir.

Aynı biçimde meme görünümünüzdeki farklılık ya da akıntı da hastalık habercisi olabilir. Bu vaziyette doktorunuza müracaat eterek tetkik olmalı ve mamografi, ultrason, MR ve zorunlu görüldüğü takdirde biyopsi yaptırmalısınız.

Adet Yarıyılı Dışında Kanama

Menopoz yarıyılı evveli bayanlar arasında adet yarıyılı kumpassızlıkları görmezden gelme meyli ne yazık ki yaygındır.

Ancak bu yarıyılda asıllaşan kanamalar kolorektal kanserlerin bulgusu olan gastrointestinal kanamalar da olabilir.

Özellikle adet yarıyılı içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar bayanlarda en sık görülen jinekolojik kanser olan rahim kanserinin bulgusu olabilir.

Cilt Farklılıkları

Ciltte görülen ani farklılıklar bazen fark edilemeyebilir. Ancak ciltte görülen renk farklılıklarını kesinlikle takip etmek gerekir. Şayet aniden tende kanama ortaya çıkarsa, o da hakimiyet edilmelidir.

Yutma Güçlüğü ve Hazımsızlık

Uzun vakittir devam eden hazımsızlık mide ya da yemek borusu kanserinin habercisi olabilir.

Bu sebeple perhizinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza müracaat etin.

Son yarıyıllarda ortaya çıkan yutma eforluğu problemleri yemek borusu ile alakalı problemlerin ya da akciğer kanserinin bulgusu olabilir.

İdrar veya Dışkıda Kan

Şayet idrar veya dışkıda kan fark ederseniz hemoroid diyerek geçmeyin.

Özellikle dışkıda biçim ve renk farklılıkları mevzubahisiyse kesinlikle doktorunuza müracaat etin.

Muayenenin ardından zorunlu görüldüğünde kolonoskopi testi ile probleminizin sebebi ortaya çıkarılabilir.

Ağız Farklılıklar

Özellikle sigara içiyorsanız ağzınızdaki farklılıkları takip edin ve kesinlikle diş doktorunuza müracaat etin. Ağız içi veya dil üzerinde oluşan beyaz kirler ağız kanserinin bulgusu olabilir.

Lenf Nodlarındaki Farklılıklar

Koltuk altı ya da boyun bölgesinde yer alan lenf nodlarında alana gelen şişlikleri dikkate alın ve kesinlikle doktorunuza müracaat etin.

Lenf nodlarındaki farklılıklar rastgele bir enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi kanserin de habercisi olabilir.

Ateş

Söylenemeyen ateş grip, enfeksiyon ya da kanserin habercisi olabilir. Özellikle kan kanserlerinin en ehemmiyetli ve erken işaretlerinden biri de ateştir.

Bitkinlik

Pek çok hastalığa ev sahipliği yapan bitkinlik kanserin de bilinmez olan bulgularından biridir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, bitkinlik lösemi, sütun ya da mide kanserinin erken bulgusu olabilir.

Kalıcı Öksürük

Grip, alerji ve bazı ilaçların yan tesiri öksürüğe neden olabilir.

Ancak üç ya da dört hafta gibi uzun süreli devam eden öksürük göz arkasını edilmemelidir.

Özellikle sigara içiyorsanız ve uzun vakittir devam eden bir öksürüğünüz varsa kesinlikle doktorunuza müracaat etin.

Bir cevap yazın