Bayanların Yağ Yakmasına Dayanakçı Olan 25 Gıda

Bu 25 Gıda Yağları Yakıyor

Yaz mevsiminde geldiğinde bir çok insan kilo vermek ister. Kısa bir zamanda kilo vermenin basit olmadığını biliyoruz. İnsanlar kilo vermek ve verilen kiloyu gözetmek için hayata biçiminin değiştirilmesi gerektiğini söyler. Biz de kilo vermek için daha sıhhatli yemek yenmesi gerektiğini ve kumpaslı spor yapılması gerektiğini söylüyoruz.

Yediğimiz gıdanın genel olarak nasıl sezdiğimizi etkilemesi afallatıcı değil. Şayet sıhhatli besleniyorsanız kilo verirsiniz. Fakat sadece sıhhatli beslenmek yeterli değil. Buna bağlı olarak daha fazla enerjiniz olacak ve daha az sıhhat meseleleri yaşayacaksınız. Psikolojinizde bundan iyi etkilenecek. Başka Bir Deyişle, sıhhatli beslenmek için birden fazla neden var.

Şayet besinler hakkında meraklıysanız ve yağ yakımına dayanakçı olacak besinleri bilmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Yağ yakan besinler hakkında sizler için bir çok bilgi topladık. Altta bayanlar için yağ yakan 25 gıdadan bahsediyoruz.

Narenciye

Amerikan kimya derneğinin 2016 senesinde yaptığı çalışmaya göre narenciye obeziteye bağlı olan kalp hastalıklarını, diyabet ve karaciğer hastalıklarını önler. Daha fazla turunçgil harcamanın bir yolu da içtiğiniz suyun içine koymak olabilir.

Ceviz

Uzun bir müddettir çerez yemenin bizler için bereketli olduğunu öğreniyorduk. Fakat artık özellikle hangi çerezlerin bereketli olduğunu öğreniyoruz. Diyabet mecmuasında yapılan bir araştırmaya göre cevizin içinde iştahımızı tıkayan ve doyurucu olan bir maddeye tesadüfüldü. Daha uzun vakit tok sezdiriyor. Bu gün içinde daha az yemenize neden olabilir.

Patlamış Mısır

Scranton üniversitesinin yaptığı araştırmada patlamış darıda yüksek oranda polifenoller olduğu saptanmış. Polifenoller bir çok hastalığa iyi geliyor. Misalin; sindirim sisteminin tertip edilmesinde dayanakçı oluyor ve kan dolaşımına tertip ediyor. Şayet rastgele bir yağ ve tuz ilave etmeden patlatırsanız patlamış darınızı bu sizin için hem hoş bir atıştırmalık olabilir hem de kilo vermenize dayanakçı olur.

Kırmızı Meyveler

2016 senesinde Harvard üniversitesi bilim insanları kırmızı meyvelerin gün içinde daha fazla harcandığında vakit içerinde kilo vermeye dayanakçı olduğunu söyledi. Misalin; yaban mersini ve çilek. Kırmızı meyvelerde bol ölçüde flavanoid bulunur buda kilo vermede çok dayanakçı olur.

Bütün Tahıllar

Tufts üniversitesinin araştırmaları günde 3 öğün bütün hububat harcayan insanların % 10 daha az bel bölgesinde yağlanma yaşadığını ispatladı. Bunun nedeni bütün hububatlarda daha fazla lif bulunması. Yüksek lifli yapısından dolayı daha uzun vakit tok tutuyor.

Avokado

Bir araştırmaya göre avokado bir çok nedenden kilo vermemize dayanakçı olabilir. Avokado bir çok zengin içerik barındırıyor ayrıca lif oranı da yüksek. Kapsadığı sıhhatli yağlar, vitamin E, vitamin C, folik asit, magnezyum, bakır ve potasyum sıhhatimiz için de çok ehemmiyetli.

Kırmızı Biber

Bir araştırmaya göre günde bir tane dahi harcanan kırmızı biber göbek bölgesindeki yağların eritilmesini süratlendiriyor. Bunu bedenimizdeki besinleri daha süratli enerjiye dönüştürerek yapıyor. Bir daha ki sefere yemek yaparken içine azıcıkta kırmızı biber ilave etmeyi unutmayın.

Somon

2015 senesinde Kyoto üniversitesinin yaptığı araştırmada somonun bedenimizdeki yağların yakılmasına dayanakçı olduğu ortaya çıktı. Kumpaslı bir spor kumpasıyla beraber somon adale yapımızı geliştirmemize dayanakçı oluyor. Ayrıca çok bereketli yağlar barındırıyor. Misalin; omega 3 yağ yakımına ciddi derecede dayanakçı olur.

Tarçın

Michigan üniversitesinde ki tahlilciler tarçının özünde bulunan cinnamaldehyd yağının termojenezleri aktive ettiğini buldu. Termojenez metabolizmamızın çalışmasında tesirlidir. Sıcaklığımızı gözetmemize ve yağ yakmamıza dayanakçı olur. Sabahları besininiz yulaf ezmesine ilave edeceğiniz azıcık tarçın yağ yakımını hızlandıracaktır.

Elmalar ve Armutlar

Rio de Janerio devlet üniversitesinin yaptığı araştırma 2003 senesinde AKIL beynelmilel ilaç kütüphanesinde yayınlandı. Araştırmanın içeriği elmalar armutlar ve kilo verme arasındaki iletişimdi. Bayanlara günde 3 kere elma, armut veya yulaflı kurabiye yemeleri söylendi. Bu araştırmaya katılan bayanlarda 12 hafta sonra değişik yulaf kurabiyesi yiyen insanlara göre daha fazla kilo kaybettikleri ve kan şekeri seviyelerinin tertip edildiği gözlemlendi.

Tavuk

2013 senesinde yapılan bir araştırmada perhizle alınan proteinin bedendeki yağı ve karın bölgesindeki yağı eksilttiğini, yağsız beden kütlesine katkıda bulunduğunu, enerjiyi çoğaldırdığını ve verilen yağların geri alınmamasını sağladığını açıkladı.

Ispanak

Yapılan bir araştırmada bir haftada 3 kap yenen ıspanağın kilo verme sürecini % 10 çoğaldırdığı söyleniyor. Araştırmanın yazarı Petya Kamenova, M.D ıspanağın yüksek oranda lipoik asit barındırdığını ve bununda hücrelerimize şeker alımını eksiltmesinde dayanakçı olduğunu söylüyor. Buda şekeri yağ olarak depolanmasındansa enerji olarak kullanılabilmesini sağlıyor.

Peynir Altı Suyu Proteini

Araştırmaya göre peynir altı suyu proteini tüketimi yağ yakımına ve adale kazanımına dayanakçı oluyor. Araştırmaya katılan insanlar Prolibra isminde peynir altı suyu proteini kapsayan bir destek aldılar. Araştırmanın neticesinde insanlar % 6.1 oranında yağ kaybettiler.

Yumurta

2018 senesinde yayımlanan CSIRO’nun araştırmasına göre kahvaltıda protein harcamak yağ yakımına dayanakçı oluyor. Metabolizmanızı süratlendirmek için sabahları 25 gram protein harcamanız nasihat ediliyor. Yumurta yemek bu proteini almanın hoş yolu. Her gün farklı yumurta tasvirleriyle bunalmadan tüketebilirsiniz.

Süt

McMaster üniversitesinin 2007 de yaptığı araştırmaya göre şayet kilo vermek yağ yakmak istiyorsanız süt içmelisiniz. Araştırmada kumpaslı olarak klasik süt içen ve soya sütü içen iki gurup var. Normal süt harcayanlar %40 daha fazla adale kazanımıyla öne çıkıyorlar. Kilo verirken adale kazanmak ehemmiyetli zira adaleler yağ eritmemize dayanakçı oluyor.

Fasulyeler

Araştırmalara göre fasülye tüketimi özellikle diyabet 2, kalp hastalıklarına ve kan şekerinin tertip edilmesine dayanakçı oluyor. Ayrıca sizi daha uzun vakit tok yakalayabilecek bir çok protein de içeriyorlar.

Tatlı Patates

Araştırmalara göre tatlı patateste nişasta oranı yüksek olduğundan obezite gibi hastalıkları önleyebiliyor.

Hardal

Şayet çok fazla yemek yapan ve yemeklerinizde hardal kullanmayı beğenen insanlardansanız sizin için hoş haber geliyor. Oxford Brookes üniversitesi bilim insanları hardalın yağ yakımını % 20 oranında süratlendirdiğini söylüyor.

Zencefil

2012 senesinde yapılan araştırmalar zencefilin doygunluk hissini çoğaldırdığını ve metabolizmanın süratli çalışmasını sağladığını söylüyor.

Su

Simon N. Thornton tarafından yapılan çalışmada kilo verme sürecinde suyun büyük bir rolü olduğu söyleniyor. Su bedenimizdeki zehirli maddelerden kurtulmamızı sağlıyor. Yağ hücrelerini ayrılıyor ve idrarımızdan atmamızı sağlıyor.

Zeytin Yağı

Bir daha ki sefere yemek yaparken çiçek yağı veya margarin kullanmak yerine zeytin yağını deneyin. Dr. Ramon Estruch tarafından Barcelona üniversitesinde yapılan araştırmada kilo kaybı ve zeytin yağı arasında bir ilişki olduğu bulundu. Hiç yağ kullanmayanlara göre zeytin yağı harcayan insanların daha fazla yağ kaybettikleri görülmüş.

Yeşil Çay

Yeşil çay tüketiminin yağ yakım sürecini süratlendirdiği ispatlanmış. Araştırmaya katılan insanlara 690 mg kateşin verilmiş. Kateşin yeşil çayın içinde bulunuyor. 12 hafta sonunda insanlarda genel beden yağının ve özellikle bel bölgesindeki yağlanmanın eksildiği gözlemlenmiş.

Kahve

Kahve harcayan insanların daha az obezite tehlikeyi olduğunu ve diyabet 2 cinsi hastalığına tutulma oranının daha düşük olduğu ispatlanmış. Fakat kahveye süt, şeker gibi şeyler ilave edildiğinde aynı tesir görülmediği söylenmiş. Başka Bir Deyişle kahvenizi sade içmeniz gerekiyor.

Domates Suyu

Araştırmalara göre 20 gün süresince 325 ml domates suyu harcandığında kilolu insanlarda olabilen bedendeki enfeksiyonları düşürdüğü görülmüş. Domatesin içindeki adiponektin maddesi bir cins proteindir. Beden yağlarının ayrışmasını sağlar.

Soya

Birmingham’daki Alabama üniversitesinden Dr. David Allison ve Dr. Mark Cope ve Champagne-Urbana’daki İlinois üniversitesinden Dr. John Erdman soya ve obeziteyle alakalı bir araştırma yaptılar. Araştırmalar neticeyi soya yiyecekleri değişik proteinlerle aynı bedelde olduğunu keşfettiler. Misalin; et ve süt mahsulleri. Kilo kaybetmede aynı tesiri gösteriyor.

Bir cevap yazın