Kahvaltı Yapmamanın Hasarları 10 Madde Halinde

Kahvaltı yapmamanın zararlarını öğreniyor musunuz? Bu yazıyı aradığınıza göre öğrenmiyorsunuz. Sizler için 10 madde altında kahvaltı yapmamanın hasarlarını hazırladık. Kahvaltı günün en ehemmiyetli öğünüdür.

Asırlardır büyüklerimizden dinlediğimiz bu lafı öğrenmeyen yoktur. Ama hangimiz bu lafı anımsıyoruz ve yaşamımıza uyguluyoruz? Zayıflamak isteyen bir hayli insan kalori rakamını düşürmek için kahvaltı öğününü bırakıyor ama bu ne kadar doğru?

Kahvaltı yapmamak neden hasarlıdır? Kahvaltı yapmamanın bedenimize olan hasarları nelerdir?

Arzu ettiğiniz başlığın üstüne tıklayıp süratli bir biçimde okuyabilirsiniz.

Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Bu yazı kahvaltı öğününü atlayan kişiler için önemli bilgiler içeriyor.

1. Kalbi Olumsuz Etkiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre, kahvaltı yapmayan erkekler kahvaltı yapanlara kıyasla kalp krizi geçirme riskini yaklaşık %27 oranında artırıyor.

Araştırmayı yöneten Dr. Leah Cahill, risk oranının çok ciddiye alınması gerekmediğini söylüyor Ancak sağlıklı bir kahvaltı yapmanın gerçekten kalp krizi riskini azaltacağını söylüyor. [ 1 ]

Kahvaltı yapmaktan kaçan kişilerin hipertansiyona duyarlılığı arttığı biliniyor ve arter tıkanmasına neden oluyor. Öte yandan, bu durum onları inme dahil olmak üzere kronik kardiyovasküler gibi hastalıkların oluşmasına ve sağlık koşullarımızı olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor.

2. Tip-2 Diyabet Olma Riski Taşırlar

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu, yeme alışkanlıkları ile sağlık arasında bir bağlantı bulmayı amaçlayan çalışma yaptı. Yaklaşık altı yıl boyunca yapılan araştırmaya 46.289 kadın katıldı. Çalışmanın sonuçları şaşırtıcıydı. Sonuçlara göre, kahvaltı yapmamayı alışkanlık haline getirmiş kadınlar, günlük kahvaltı düzenine sahip kadınlardan daha fazla Tip-2 diyabet olma riski altındaydı.

Daha da kötüsü, sabah kahvaltını atlayan çalışan kadınların %54 oranında Tip 2 diyabet olma ihtimali olduğu tespit edildi. [ 2 ]

3. Kahvaltı Yapmamak Sağlıksız Kilo Almaya Neden Olabilir

Kilo verme diyetindeyseniz ve kahvaltı yapmama alışkanlığınız varsa, artık iki defa düşün.

Kahvaltı yapmamanın olumsuz etkileri üzerine yapılan araştırmalara göre, sabah kahvaltısını özleyen insanlar, zayıflamak için kahvaltı yapmadıkları zaman kilo alma riskinin yüksek olduğunu belirttiler. Kafanız karışmasın şöyle açıklayalım.

Kahvaltı yapmamanın zararları saymakla bitmiyor, mesela kahvaltı yapmamak şekerli ve yağlı gıdalar için vücudumuzda istek uyandırır. Ayrıca, aç kalma süreniz çok fazla olacağından, gün boyunca karşılaştığınız her şeyi bastırmaya başlarsınız. Açlık seviyeniz ne kadar yüksekse, o kadar çok yeme isteğiniz olur. Ve bu durum tavsiye edilen günlük kalorimetrenizi aşabilir. Kahvaltı yapmamak konusunda nihayi karar şudur ki, kilo kaybına değil kilo alımına yol açacaktır. [ 3 ]

4. Ruh Halini Olumsuz Yönde Etkiler

1999’da Fizyolojik Davranışları ele alan bir dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, kahvaltı yapılmaması, enerji ve ruh hali üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bir ingiliz araştırma ekibi, bir gece aç bırakılan insanlar üzerinde araştırma yaptı. Grup üç bölüme ayrıldı. Bir gruba sağlıklı, hafif bir kahvaltı, ikinci gruba sadece kahve, üçüncü gruba ise normal kahvaltı verildi. Daha sonra gruplar birkaç saat boyunca izlendi. Gözlemlenene göre, kahvaltı verilmeyen grup hafızalarında olumsuzluklar ve yüksek yorgunluk seviyeleri tespit edildi. Diğer iki grup arasında ciddi farklılıklar fark yoktu.

Kısaca: Kahvaltı yapmadan güne başlamak, enerji düzeyinizi düşürebilir ve hafızanızı olumsuz etkiler. [ 4 ]

5. Kanser Riskini Tetikler

Kahvaltı yapmamak, gün içinde fazla yemek yememize neden oluyor. Bu da düzensiz beslenmeye bu da obezitenin yaygınlaşmasına yol açıyor. [ 5 ]

Kanser Araştırması UK tarafından yapılan araştırmaya göre, aşırı kilolu veya obez bir kişide kanser olma riski tespit edildi . [ 6 ]

Kahvaltı Yapmak Hiç Yapmamaktan İyidir

6. Öğrenme Kabiliyetini Etkiler

Öğünleriniz arasından kahvaltıyı çıkarmamak, daha iyi öğrenme kabiliyeti kazanmanızı sağlar. 12 den 15 yaşa kadar bir grup genç üzerinde 2 araştırma yapıldı. Denemelerden birinde, grubun kahvaltı yapmasına izin verildi ve ikinci denemede gruptan sabah kahvaltı yapmamaları istendi. Sonuçlar oldukça ilginçti.

Kahvaltı yapan grup görsel arama testinde daha iyi bir başarı ortaya koydu. Kahvaltı yapmayanlar ise yapanlara kıyasla hep geride kaldı.

Bu araştırmadan saptanılan bulgu: Kahvaltı yapılması, öğrenme kabiliyetinin artırılmasını sağlar. [ 7 ] Çalışma ergenlerin üzerinde yapılmış olsa da, yetişkinler üzerinde de kolayca yapılabilir.

7. Migrene Neden Olabilir

Hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyelerini belirtmek için kullanılan tıbbi terimdir. Öğün atlanması ve kahvaltı yapılması durumunda şeker seviyelerinde büyük bir düşüş meydana gelir, bu da düşük glikoz seviyelerini telafi edebilen hormonların salınmasını tetikler. Bu durum, kan basıncı seviyesini arttırarak migren ve baş ağrılarını tetikler. [ 8 ]

Kahvaltınızı yapmadığınızda görülme oranı artar, çünkü yaklaşık 12 saatlik bir açlıktan sonra tüketilen günün ilk yemeği olur. Bu nedenle, bu baş ağrılarından uzak durmak için, kahvaltınızı yapmadan güne başlamayın.

8. Saç Dökülmesini Tetikler:

Kahvaltı yapmamanın en büyük yan etkilerinden biri de saç dökülmesine neden olmasıdır. Evet, tehlikeli derecede düşük seviyede protein içeren bir yemek keratin düzeyini etkileyebilir, saç büyümesini önleyerek saç dökülmesini tetikleyebilir. Kahvaltı her gün için en özel öğündür ve saç foliküllerinin büyümesini destekleyen önemli bir role sahiptir. [ 9 ] Öyleyse, saç dökülmesi problemiyle baş başa kalmamak ve kuvvetli saçların tadını çıkarmak istiyorsanız protein bakımından zengin bir kahvaltı öğünü yemelisiniz.

9. Metabolizmanızı Olumsuz Etkileyebilir

Arabanızda yakıt yoksa, yol gidebilir misiniz? Bu mantıken doğru olmadığına göre metabolizmanızı güçlü tutmak ve güne hareketli başlamak için kahvaltı öğününe ihtiyacımız var. Vücudunuzu beslediğiniz günün ilk yemeği, yaklaşık 12 saat organlarınızı dinlendirdikten sonra yenir. Kahvaltının önemi üzerine yapılan çeşitli araştırmalara göre, bu yemeği yiyen insanlar daha çok istirahat edebilme yetisine sahiplerdir. [ 10 ]

[affiliate_news id=”2817″]

10. Güne Zinde Başlamanıza Engel Olur

Bir önceki gün alkol tüketmiş olduğunuzu varsayalım ve kahvaltı yaparak güne başladığınızda hissettiğiniz zindelikle kahvaltı yapmadan güne başlamış halinizin aynı olmadığını görürsünüz. Sağlıklı besinlerler hazırlanmış bir sabah kahvaltısı vücudun kaybetmiş olduğu protein ve vitaminlerin geri kazanılması için vazgeçilmez bir öğündür. [ 11 ].

Yukarıda bahsetmiştik, kahvaltı yapmadığınızda şeker seviyenizde düşme ve kendinizi kötü hissetme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yani alkol tüketiminden sonra bile bu kadar etkiliyse güne kahvaltı yaparak başlamak ne kadar faydalı bir düşünün. [ 12 ]

Kahvaltı yapmamanın bu negatif yanları, bir insanı kahvaltı yapmaya ikna edecek kadar tesirlidir. Peki siz kahvaltı öğününü hiç sıçradınız mı veya sıçrıyor musunuz? Bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Keyifli bir yazı okuduğunuzu ümit eder, bir başka yazımızda beraber olmak dileğiyle dr.sağlık ismine teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın