Kahve Telvesini Çöpe Atmayın Yararlanın

Türk halkında kahvenin yeri ehemmiyetlidir. İçimi ağırdır. Zira, yavaş yavaş içilirken girilir koyu muhabbetlere. Bazen bir sabah kahvesi ile güne merhaba denir, bazen bir akşam kahvesi ile günün bitkinliği atılıverir. Hele bir de kahvenin ardından gelen falla daha da keyiflenir sohbetler.

Kahvenin sohbete yararları olduğu gibi, sıhhat için de çok faydalıdır.

Misalin kalp krizi tehlikesini eksilttiği söylenir. Bu sebeple her gün Türk kahve içilmesi gerektiği hekimler tarafından da onaylanmıştır. E tabi aşırısı her şeyde oldupğu gibi kahvede de hasar. Telveler, böbreklerde taş yaradılışına neden olabiliyor. Ama Türk kahvesi telvesinin hoşluğa yararları, kahveyi içmeden de sağlanabilir.

Türk kahvesi telvesinin hoşluğa yararları saymakla bitmez. Misalin, kahvenin telvesini peeling emelli kullanabilirsiniz. Hem kavenin tanecikli yapısı, hem de kahvenin içinde maddeler cildinize canlılık verecektir.

Cildiniz yumuşayacak, cildinizin rengi açılacak, elleriniz canlanacaktır. Bunun için kahvenin kaynatıldıktan sonra kalan telvesini kullanmalısınız. Haftada bir kere bunu uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda, kahve özündeki maddeler bayanların sıklıkla yaşadığı selülit problemlerine de iyi kazanç. Kahve telvesi ile selülit bölgesine yaptığınız masaj ile zamanla selülitlerinizin eksildiğini gözleyebilirsiniz.

Kahve telvesini masajını aynı biçimde göbek bölgenizde de masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kahve telvesi, içildiği zaman adrenalin hormonumuz bedeninizin de canlandığını hissedeceksiniz.

Türk kahvesi telvesinin hoşluğa yararları evde rahatlıkla uygulanarak, sınanabilir. Neticeleri, kısa zamanda gözle görülür biçimde farkedilir.

Yalnız, Türk kahvesi telvesi yeme ihtiacınız varsa, canınız kesintisiz kahve telvesi sürüklüyorsa bu bir ekip sıhhat problemlerine kanıt olabilir. Bu gidişat, kandaki demir beceriksizliği ya da yapılan perhizler neticeyi bedende bir ekip noksanlıkların ortaya çıktığının göstergesi olabilir. Bu sebeple hemen hekime müracaat etmeniz gerekebilir.

1 .Saç boyası

Saçlarınız koyu renk ise kahve boyamak için kolay ve ucuz bir usul olabilir. Kahveyi saç kreminizle karıştırıp saçınıza sürdüğünüzde yalnızca renk vermekle kalmayıp aynı zamanda ışıltı katacaktır. Ancak saç renginiz sarih renk ise hasar verebileceğinden sınamadan evvel dikkatli olun.

2 .Ayak nemlendirici

Kahve, bedende öncelik verilmesi gereken yerlerden biri olan ayaklar için de oldukça verimli. Ayaklarınızı ıslatmak için kahve çekirdeği veya telvesi kullanabilirsiniz.

3.Yüz temizleyici

Evinizde hazırlayabileceğiniz bu basit karışımla kahvenin temizletici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Özellikle cildiniz yağlıysa farkı göreceksiniz. 1 yemek kaşığı kahve telvesini 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Bu karışımla suratınıza usulca masaj yapın ardından ılık suyla durulayın.

4.Vücut temizleyici

4 yemek kaşığı kahve telvesini 5 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Zeytinyağı yerine bal da kullanabilirsiniz. Karışım çok katı olduysa içine azıcık su ilave edebilirsiniz. Bu karışımı duşta birkaç dakika bedeninize masaj yaparak sürün ve durulayın.

5.Göz dinlendirici

Gözdeki şişlikleri geçirmek için kahveyi 10-15 dakika kadar göz kapaklarınızda ve göz altında bekletin. Şişlikleri azaltacaktır.

6.Saç bakımı

Kahve, kıl foliküllerini kuvvetlendirerek saçın uzamasını ve daha sıhhatli olmasını sağlar. Kahveyi saçınıza direk masaj yoluyla uygulayabilirsiniz.

Bu pratik usul ve bilgileri daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın