Kahvenize İlave Edip İçiyorsunuz, Gün Süresince Tok Yakaladığı İçin Zayıflatıyor

Verimleri, hasarları derken tıp dünyasını ikiye dağılan hindistancevizi yağı hakkında beslenme uzmanları genel olarak iyi şeyler söylüyorlar. Bu mevzuda çokça komplo kuramı üretilse de harcayan şahıslar tarafından verimleri dile getirilen hindistancevizi yağı hakkında Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan söylemelerde bulundu…

ANNE SÜTÜ İÇERİĞİNE SAHİP

“Yaşam ağacı” olarak da adlandırılan Hindistan cevizi meyvesi Filipinler ve eşi isme ülkelerinde beslenmenin ehemmiyetli bir parçasıdır. Yerel ulus, pek çok hastalığın rehabilitasyonunda Hindistan cevizi yağını kullanmaktadır. Bu yağ içeriğindeki MCT ismi verilen orta zincirli yağ asitleri ve anne sütünde de bulunan laurik asit sebebiyle ehemmiyetli bir gıda kaynağıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ İNANILMAZ VERİMLERİ ŞUNLARDIR:

 • İçeriğindeki laurik asit sebebiyle antimikrobiyaldir. Bağırsaktaki hasarlı mikropları arınarak sütun sıhhatini desteklemektedir.
 • Hindistan cevizi yağına beslenmelerinde sık yer veren cemiyetlerde obezite ve buna bağlı hastalıkların gelişiminin daha az olduğu görülmektedir. Bu sebeple hindistancevizi yağının metabolizma üzerinde pozitif tesirleri olduğu düşünülmektedir.
 • Tiroit işlev bozukluklarının arıtılmış yağlarla ilişkili olabileceğine dair yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu sebeple arıtılmış yağların yerini soğuk sıkım hindistancevizi yağı ile değiştirmek tiroit işlevlerinde iyileşme taahhüt edebilmektedir.

 • Hindistan cevizi yağı, dış dünyaya karşı bariyer misyonu olan cildi ıslatır, cilt üzerindeki mikropları yok eder ve buna bağlı olarak iltihaplı sivilce ve dermatit rehabilitasyonuna takviye olmaktadır.
 • İçerdiği MCT, orta zincirli yağ asitlerinin keton cisimciklere dönüşmesi neticesinde beyin sıhhati üzerinde pozitif tesirleri olup; Alzheimer, Parkinson, Huntington ve MS gibi pek çok asap sistemi hastalığına karşı koruyucudur.
 • Kanser hücrelerinin sihrime ve büyümesini baskılamaktadır.
 • Makûs mizaçlı kolesterolü LDL düşürür ve iyi mizaçlı kolesterol HDL oranını yükselterek damar tıkanıklığı tehlikesini eksilterek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Antifungal tesiri sebebiyle başta candida mantarı olmak üzere pek çok mantar hastalığını rehabilitasyon etmektedir.

VÜCUTTA YAĞ YAKIMINA DAYANAKÇI OLUYOR

Hindistan cevizi yağında öbür çoğu yağın aksine uzun zincirli yağ asidi değil orta zincirli yağ asitleri bulunmaktadır. Orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerinden daha değişik olarak metabolizmayı süratlendirmeye ve bedenin yağ yakımına dayanakçı olmaktadır. Yapılan bir araştırma, günde 1-2 yemek kaşığı orta zincirli yağ asidi yemenin, enerji yakımını % 5 oranında artırdığı göstermektedir.

KAHVENİZE İLAVE EDİP KAPSASANIZ…

Bir fincan sade filtre kahveye ilave edilen bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağıyla tüm gün, tok kalarak ve daha konsantre olmuş geçirilebilir ayrıca gün içinde daha fazla kalori yakımı sağlanabilmektedir. Sade kahve seçim edilmiyorsa, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağının yanında, 100 ml Hindistan cevizi sütü ve tarçın da eklenebilmektedir.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLÜYOR DİŞLERİ BEYAZLATIYOR

Sabah uyanır uyanmaz Hindistan cevizi yağı ile yapılan gargara oldukça fayda sağlamaktadır. Diş fırçalamadan evvel, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ağza alınır ve en az 5 dakika süresince ağız bu yağ ile çalkalanır. Hindistan cevizinde bol ölçüde bulunan Laurik asit, antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkinlik göstermektedir.

Bu sebeple başta ağız olmak üzere sindirim kanalı florasının arınılması ve tertip edilmesinde tesirlidir. Ayrıca;

 1. -Dişleri beyazlatır.
 2. -Diş eti irini, diş eti çekilmesi ve çürükleri rehabilitasyon eder, maniler.
 3. -Makûs ağız kokusuna neden olan makûs bakterileri öldürür.
 4. -Diş eti kanamalarını rehabilitasyon eder, maniler.
 5. -Diş hassasiyetini eksiltir.

Bir cevap yazın