Kakao sütun kanseri tehlikesini en aza indiriyor!

Kakaonun içerisinde antioksidan ölçüsünün fazla olmasından dolayı sıhhatimize bir hayli bereketi bulunmakta… Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre, kakaonun sütun kanseri tehlikesini en aza indirdiği ortaya çıktı.

Son yapılan araştırmalardan çıkan neticeye göre,  kumpaslı kakao tüketiminin bağırsak kanseri tehlikesini en aza indirdiği ortaya çıktı. Aynı zamanda kakao tüketimi, beyin ve kalp işlevlerini de iyileştirdiği söyleniyor.

Her tasaya derman olan kakaonun kumpaslı kullanımında diyabet tehlikesini de en aza indirdiği ortaya atılan iddialar arasında.

İspanya’daki Yiyecek ve Beslenme Bilim ve Teknoloji Enstitüsü uzmanlarınca yürütülen bir çalışmada, günlük olarak kakao tozu harcayan ve harcamayan laboratuar farelerinin ura neden olan kimyevilere maruz vazgeçilmelerinin neticeyi verdikleri tepkilere bakıldı.

Deneyin ilk düzeyinde, ilk grup fareye 12 hafta süresince kakao açısından zengin bir perhiz uygulanırken öbür gruba hiç kakao kapsamayan bir perhiz uygulandı.

İlk dört haftanın sonunda, fareler bağırsak kanserinin ilk bulgularını göstermeye başladılar. Fakat bilim insanları, kakao açısından zengin perhiz uygulanan gruptaki farelerde, uygulanmayan gruptaki farelere göre bağırsak kanseri bulgularının daha az olduğuna sarihçe şahit oldular.

Kakao açısından zengin bir perhizin insanlar üzerindeki yararları ve tesirlerine odaklanan daha ileri seviyede bir çalışmaya ise zaman kaybetmeden başlandı.

 

Bir cevap yazın