Kalbin Doğru Çalışmadığını Gösteren 7 İşaret

Kalp probleminizin olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bulgular hakkında bilgi edinin ve meseleleriniz olduğunu düşündüğünüz takdirde asla bir hekime görünmekten çekinmeyin.

Kalbinizin muntazam çalışmadığından şüpheleniliyor musunuz?

Bu yazıda, bu uzvun makûs çalışıp çalışmadığını tanımlamak için nelere dikkat etkeniz gerektiğini anlatacağız.

Kalbiniz muntazam çalışmıyorsa neden kaygılanmalısınız?

Sıhhate gelince, bedendeki en ehemmiyetli uzuv kalptir. Neticede o, bizi canlı yakalayan motordur.

Bu uzvunuza bakmak, düşündüğünüzden daha kolaydır.

Bununla beraber, kalp problemleri, sıhhate hasar veren makûs alışkanlıklar sebebiyle giderek yaygınlaşmaktadır.

Bu meseleler genellikle bir gecede ortaya çıkmaz.

Bunun yerine, genellikle cılız beslenme, sıhhatsiz alışkanlıklar ve ihtar işaretlerinin ehemmiyetsiz görülmesinin sonucudur.

Kalbinizin zarar görmesinin nedenleri değişkenlik gösterir:

  • Makûs beslenme
  • Egzersiz eksikliği
  • Sigara içmek
  • Dinlenme olmaması

Belirtileri gördükten sonra bir uzmana gitmek gerekebilir.

1. Göğüs sızısı ya da göğüs yangısı

Göğüs sızısı değişik sıhhat vaziyetlerinden kaynaklanabilir. Bununla beraber yoğunlaşırsa, sıkışma ve daralma hissi uyandırıyorsa dikkatli olmalısınız.

Göğüs sızısı bir kalp rahatsızlığından kaynaklandığı zaman, bu uzuv az oksijenli kan alır. Bu sebeple, olası olan en kısa zamanda dayanak almak ehemmiyetlidir.

2. Aritmiler

Kalp atışlarımız çoğu zaman kumpaslıdır. Klasikte sıhhatli ve kumpaslı olduğunda kalp atışlarını fark etmeyiz.

Bununla beraber, kalp atışlarınızda çok süratli, çok yavaş ya da kumpassız farklılıkların olduğunu fark ederseniz, kalbinizin gerektiği gibi çalışmadığını kavramak için bir hekime danışın.

3. Uyku Apnesi

Bazen uyku apnesi göz arkasını edilir, ancak bu gidişat kalbin muntazam çalışmadığına işaret eden bir semptom olabilir.

Bu problem, yatarken bedene hava girmesini maniler ve beyin ve kalpteki oksijen eksikliğinden dolayı kalp krizine neden olabilir.

Kısa bir zaman uyku apnesi geçirmiş olsanız dahi, bu mevzuda dikkatli olmalısınız. Bunun sebebi, uyku apnesinin sizin ve eşinizin uyku niteliğini etkileyecek olmasıdır.

4. Şişmiş ayaklar ve bacaklar

Bol ölçüde tuz yiyor musunuz? Klasikte yaptığınızdan daha fazla yürüdünüz mü?

Her iki gidişatta da bacaklarınızın ve ayağınızın şişmesi yaygın bir gidişattır. Bununla beraber, birkaç gün içinde banal vaziyetlerine dönmeleri gerekir.

Bununla beraber, şişmenin statik olmadığından emin olmalısınız. Gidişat buysa, kalp yetmezliği ya da arteriyel bir gidişattan kaynaklanan akışkan tutulumunun bir bulgusu olabilir.

5. Titreme ve soluk darlığı

Sürekli soluk almak için savaşmanız ya da sık sık bitkin ve soluk soluğa sezmeniz banal değildir. Şayet bu hiçbir neden yokken ortaya çıktıysa, kalbinizin muntazam çalışıp çalışmadığını kavramaya çalışmalısınız.

Bu anlamda, alışkanlıklarınızı izlemeniz ehemmiyetlidir. Son birkaç günde bunları değiştirdiyseniz ya da yeni bir fiziksel etkinliğe başladıysanız, bu oksijen eksikliği banal olabilir.

6. Cinsel işlev bozukluğu

Muhtemel kalp hastalığının en erken ihtar işaretlerinden biri, özellikle 40-50 yaş arasındaki hastalarda erektil disfonksiyondur.

Başka bir gidişatınız varsa ya da 50 yaşını doldurduysanız, güvendiğiniz bir hekime görünmeniz ehemmiyetlidir.

Bu biçimde, cinsel işlev bozukluğunuzun kalp rahatsızlığından mı yoksa başka bir vaziyetten mi kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilirsiniz.

7. Kırık Kalp Sendromu

Bu belirtiden dolayı sezilen bir acı, kalp krizi sırasında yaşanana eş ya da ondan daha büyük bir sızıdır. Bununla beraber, bu çok sıhhatli insanları acayip bir biçimde etkileyen geçici bir gidişattır.

Bu belirti, yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyon hikayesi olmayan, cılız beslenmeyen ya da hareketsiz bir hayat şekli sürmeyen hastalarda tespit edilmiştir.

Bu vaziyetteki hastalar, bedenlerinde salınan adrenalin’e eş bir madde olan katekolamin ölçüsünde bir çoğalış yaşarlar. Bu, derin bir zekasal rahatsızlıktan sonra olur.

Katekolaminlerin ani bir biçimde çoğalması, bedenin, evham ve stres seviyesini yüksek seviyelere taşıdıktan sonra bedenin yine nötr bir hale gelmesine neden olan maddeleri hür vazgeçmeye çalışması gidişatında olur.

Neyse ki, bu gidişat geçicidir ve hadiselerin % 90’ında kalıcı zarara neden olmaz.

Kalbinizin Sıhhatlı Kalması İçin Genel İpuçları

  • İyi yemek yiyerek, kumpaslı egzersiz yaparak ve zekasal sıhhatinize dikkat ederek sıhhatli bir hayat stili kurmaya çalışın.
  • Acayip bir bulgu fark ederseniz, bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Genelde kalbimiz göz arkasını edilmemesi gereken bir hayli muhtemel sualin işaretini gösterir.

Kumpaslı olarak görülen bulgulara dikkat edin. Bu bulgularla alakalı hastalıkları şipşak tespit edebilen bir hayli tıbbi test vardır. Gerçeğinde, bazen kolay bir kan testi kalp anormalliklerini tespit etmek için dahi yeterlidir.

Bir cevap yazın