Kalorifer Meğerse o Hastalığa Neden Oluyormuş

Kış aylarında soğuk hava ve rüzgarın yanı sıra ısınmak için kullandığımız kalorifer ve klimalar da cilde hasar veriyor. Kalorifer ve klima gibi ısı kaynaklarıyla yakın temas, ciltte kalıcı kirlere neden olabiliyor! Peki cildi kışın oluşabilecek zararlardan gözetmek için ne yapmak gerekiyor?

ÇOK SICAK VE UZUN DUŞLARDAN UZAK DURUN

Sıcak su ile uzun süreli temas ve kese gibi mahsuller cildin daha süratli kurumasına neden oluyor. Enfeksiyon hastalıkları ya da alerjik egzama görülme tehlikesini artırıyor. Duş esnasında yağ bazlı ve kremsi sabunlar kullanmak cildinizin kurumasını önleyecektir.

NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Çok sıcak ve uzun duştan uzak durmanız gerektiği gibi, her duştan sonra kesinlikle tüm vücudunuzu ıslatmalısınız. Bedeniniz için en doğru ıslatıcıyı seçmek için ise bir dermatolog takviyesine başvurabilirsiniz.

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Cilt sıhhatinizi gözetmek için A-C-E vitamini, demir ve çinko kapsayan gıdalar harcamalısınız. Aynı zamanda somon balığı gibi omega-3 güzergahından zengin besinleri de beslenme listenize dahil etmelisiniz. Günde en az 2 litre su içmeyi de bakımsızlık etmeyin.

D VİTAMİNİNİZE BAKTIRIN

Kış aylarında güneşten yeterince yararlanamıyoruz. Bu nedenle bedenimiz D vitamini birleşimleyemiyor. Kesinlikle D vitamini kıymetlerinize baktırmalı, noksanlık var ise destek almalısınız.

ELLERİNİZİ VE DUDAKLARINIZI UNUTMAYIN

Dudakları yumuşatmak için ıslak vazgeçmek daha çok çatlamasına neden oluyor. Dudak ıslatıcısını yanınızda taşıyın ve gün içinde sık sık tazeleyin. Çantanızda da bir el kremi olsun. Soğuktan en çok kısmetini alan bölgelerden biri olan ellerinizi ıslatmayı bakımsızlık etmeyin.

KALORİFER VE KLİMALAR CİLDİ KURUTUYOR

Kışın ısı kaynakları ile olan yakın temas cilt kuruluğunu çoğaldırırken, ciltte kalıcı kirler vazgeçen meselelere bile yol açabiliyor.

Bacaklarda pul pul dökülmeler, ciltte egzama ve enfeksiyon görülebiliyor.

Haberde yer alan teklifleri uygularsanız tüm bu meselelerin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın