Kalp Gerçekten Kırılabiliyormuş! Ve Kırılan Kalp İyileşmiyor!

İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, hoşlandığı birini kaybetme gibi fazla duygusal stres yaratan gidişatların, şahsın kalbinde kalıcı zarar oluşturabileceğini ortaya koydu.

Times gazetesinde yer alan habere göre “Kırık Kalp Belirtiyi” ismi verilen gidişatta, fazla stres sebebiyle hasta kalp yetmezliği yaşayabiliyor. İngiliz Kalp Vakfı’nın yardımıyla yapılan araştırma ise, bu gibi fazla stres gidişatlarında hastanın kalp adalelerinde kalıcı zarar oluşabileceğini gösterdi.

Araştırmada 52 hasta 4 ay süresince takip edildi. Araştırmayı yürüten Dr. Dana Dawson “Bu hastaların hiçbir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan tamamen iyileşebileceğine inanılıyordu. Ancak araştırmayla beraber gördük ki hastalığın kalpte çok daha kalıcı tesirleri var” dedi.

Araştırmada hastaların kalp adalelerinde yaralar oluştuğu ve adalelerin kan pompalama vazifesini bütün olarak yerine getiremediği görüldü. Yalnızca İngiltere’de her sene takribî 3 bin şahsın bu belirtiye tutulduğu varsayım ediliyor. Bunların yüzde 90’ını bayanlar oluşturuyor.

Belirtileri ise büyük miktarda kalp kriziyle eş. Hastalar soluk alamama, göğüs sızısı ve bayılma gibi şikâyetlerle hekimlere müracaat etiyor.

Bir cevap yazın