Kalp krizi tehlikesini eksiltmenin kaideleri

Kalp-damar hastalıkları, erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da görülen en ehemmiyetli vefat sebeplerinden biri. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos, bayanlarda kalp krizi tehlikesine dikkat sürüklerken, alınabilecek temkinleri anlattı.

Genellikle bayanların erkeklerden takribî 10 sene sonra kalp krizi geçirdiğini vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos “Ancak günümüzde kalp krizi bayanlarda artık 30-40 yaşlarında dahi görülebiliyor. Gerçeğinde kalp krizi tehlikesini eksiltmek için yalnızca 4 kaideye dikkat etmek yeterli: Sıhhatli beslenin, hareket edin, sigara içmeyin, kilo almayın. Bu dört kaideye uyulduğu takdirde kalp-damar hastalıklarına tutulma tehlikesini takribî yüzde 80 oranında eksiltmek olası” dedi.

Damar tıkanıklığının en ehemmiyetli sebebi damar sertliği

Kalp damar hastalıklarının genellikle damar sertliğine bağlı olarak ortaya çıktığına değinen Dr. Erin Michos “Damar sertliğine ise yüksek kolesterol neden oluyor. Yağ, kolesterol, damar duvarı içinde ‘plak’ ismi verilen yağ katmanlarının oluşmasına yol açıyor. Bu yağ katmanları ise damar içinde birikerek damarların olağan işleyişini bir vakit sonra bozuyor. Böylece damar daha sert oluyor, damar içinde darlıklar oluşuyor ve kan akımı bozuluyor. Bayanlarda kalp-damar hastalıklarının bulguları erkeklerden azıcık daha değişik olabiliyor. Erkeklerde kalp krizinde genelde göğüs sızısı olurken, bayanlarda soluk darlığı, mide bulantısı, kusma ya da sırt ve çene sızısı ile fazla bitkinlik görülebiliyor. Ancak yapılan araştırmalar, ani bir biçimde kalp-damar hastalıklarından yaşamını kaybeden bayanların takribî yüzde 65’inin kriz evveli hiçbir bulgu yaşamadıklarını gösteriyor.

• Sigara içmeyin, içiyorsanız vazgeçin.
• Beslenmenize dikkat edin. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Bütün hububatlı, yüksek lifli besinleri seçim edin. Haftada en az iki defa balık, özellikle de yağlı balık harcayın. Doymuş ve trans yağlardan uzak durun. Kolesterollü, tuzlu ve şekerli besin tüketimini sınırlayın.
• Hareketli bir hayat stili özümseyin, kumpaslı egzersiz yapın. Günde 30 dakika tempolu yürüyüş dahi yeterli.
• Kilonuzu hakimiyet altında tutun. Fazla kilo almaktan kaçının.
• Tansiyonun, şeker ve kolesterol bedellerinizi hakimiyet altında tutun.
• Gebeliğe bağlı diyabet ya da yüksek tansiyon meseleyi yaşadıysanız tehlike etkenlerini dikkate alın, kumpaslı hakimiyetleri umursamama etmeyin.
• Ailenizde kalp-damar hastalıkları varsa, doktorunuza nasıl tedbir alabileceğiniz mevzusunda danışın.

Özellikle hareketsiz bayanlar dikkat etmeli

Kalp krizi geçirme tehlikeleri açısından yapılan araştırmalar evde hareketsiz hayat süren bayanların, çalışan bayanlara oranla daha fazla tehlike taşıdığını gösteriyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, “Yapılan araştırmalarda ev bayanlarının çalışanlara göre daha hareketsiz bir yaşam sürdükleri, daha fazla kilo meseleyi yaşadıkları, daha hipertansif oldukları, LDL ve trigliserid seviyelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Bu sebeple, ev bayanlarının kalp krizi geçirme tehlikeyi çalışan bayanlara göre daha yüksek” dedi.

Bir cevap yazın