Kalp krizini 1 ay evvel tespit edin

Kalp krizini 1 ay evvelden kavrayabilirsiniz. İşte kalp krizinden 1 ay evvel başlayan ve sizi kalp krizine karşı uyaran semptomlar…

Halsizlik bayanların %70’inde görülüyor

Sebepsiz halsizlik kalp krizinin yanaştığını gösteren başlıca semptomlardan bir tanesidir. Bu semptom bayanlarda erkeklerden daha çok görülür. Bazen yatağınızı yapmak veya duş almak gibi en kolay etkinlikler dahi güç gelebilir.

Kalp krizi olaylarının %50’sinde karın sızısına rastlanıyor

Karın sızısı, mide bulantısı, kabarıklık veya hazımsızlık kalp krizi evveli en çok tesadüfülen bulgulardan. Hem erkeklerde hem de bayanlar görülüyor.

Uykusuzluk bayanların %50’sini etkiliyor

Uykusuz geceler kalp krizi veya felcin habercisi olabilir. Özellikle bayanlarda. Uykusuzlukla beraber endişe ve düşüncelilik de görülebilir. Uyku moduna girmekte zorlanıyorsanız, kesintisiz uyanıyorsanız veya sabahları sıradandan daha erken kalkmaya başladıysanız hekiminize danışmanız gerekebilir.

Vakaların %40’ında soluk darlığı görülüyor

Solunum eforluğu veya soluk darlığı derin derin soluk alıp verememe olarak karakterize edilir. Kalp krizinden 6 aya kadar evvel başlayabilir. Ciddi bir semptomdur. Acilen hekime gitmelisiniz.

Saç dökülmesi genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülür

Çok donakaltıcı ancak saç dökülmesi de bir kalp krizi bulgusu. Genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülen bu vaziyete genç erkeklerde ve bayanlarda da tesadüfülebilir. Saçınızın tepesindeki dökülmeleri dikkate almanız gerekebilir.

Dış faktörlere bağlı olmayan kumpassız kalp atışı

Kumpassız kalp atışlarıyla beraber panik saldırı ve evham da görülebilir. Özellikle de bayanlarda. Beklenmedik bir biçimde başlayan kumpassız veya süratli kalp atışları 1-2 dakikadan fazla sürüyorsa, geçmiyorsa, baş dönmesi ve fazla halsizlik de varsa acilen hekiminize başvurun.

Fazla terleme de kalp krizi alarmı veriyor olabilir

Sebepsiz veya fazla terleme kalp krizinin erken bulgularından bir tanesi olabilir. Günün ve gecenin rastgele bir saatinde olabilir. Bayanlarda daha sık görülüyor ve menopoz bulgusu olduğu sanılıyor.

Göğüs sızısı

Erkekler ve bayanlar göğüs sızısını değişik yoğunluklarda ve biçimlerde yaşayabiliyorlar. Erkeklerde göğüs sızısı büyük olasılıkla kalp krizinin yanaştığına işaret ediyor. Öte yandan bayanların %30’unda görülüyor. Göğüs sızısıyla beraber kollarda, çenede, boyunda, omuzlarda veya midede de rahatsızlık olabilir.

Bir cevap yazın