Kalp Yetmezliğinin Potansiyel 7 Nedeni

Konjestif kalp yetmezliği birkaç değişik hastalığın bir neticeyi olabilir. Kalp ile alakası olmayabilir de, ancak yeniden de bu gidişatın varlığını da tanımlıyor olabilirler.

Konjestif kalp yetmezliği; kalp, bedenin geri kalanına kan pompalamakta eforluk sürüklediğinde büyüyen kronik bir vaziyettir. Bu gidişatın neticesinde, hücrelerin oksijen alması zorlaşır.

Kalbin sol tarafını veya sağ tarafını etkileyebilir, bazen her iki tarafı da ilgilendiriyor olabilir.

Geliştikçe, kan bedenin öteki bölgelerinde birikebilir ve akışkan tutulumuna neden olur. Bundan dolayı, bedenin öteki uzuvları ciddi neticelere maruz kalma meyline girer.

Ayrıca, akciğerler, karaciğer ve gastrointestinal sistem ile alakalı problemlerde kendini gösteren enflamasyon oluşturur.

Erken yarıyıllarda ehemmiyetli bir tesiri pek yoktur. Fakat günler geçtikçe güçlükler ortaya çıkmaya başlar. Bunlar; bitkinlik, kumpassız kalp atışı, soluk darlığı ve öteki sıhhat şartları biçiminde olabilir.

Çoğu olayda, öteki kardiyovasküler hastalıklar tarafından üretilir. Bu yazımızda, 7 mümkün sebebi detaylı olarak sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Koroner atardamar hastalığı

Koroner atardamar hastalığı, kalbin atardamar duvarlarında plak birikimi ile oluşur.

Bu vaziyet oldukça risklidir ve kan akışını yasaklayabilir. Daha ciddi olaylarda, kalp krizine neden olabilir. alp krizi ölümcül olabilir, ancak uygun bir zamanda buna tutulursanız yaşamda kalma ihtimaliniz yüksektir.

Yüksek kolesterol, yüksek kan tazyiki ve diyabet, bu meseleyi geliştirme tehlikesini ehemmiyetli miktarda artırır

2. Hipertansiyon

Yüksek kan tazyiki veya hipertansiyon, koroner arterlerden akan kan tazyikinde bir çoğalış olduğunda ortaya çıkar.

Bu cemiyette genel bir problemdir zira dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir. Vefat oranını artıran bir hayli hastalıkla bağlantılıdır.

Bu, rehabilitasyon edilmediğinde ciddi ve ölümcül karmaşıklıklara neden olabilen,asemptomatik semptomsuz bir vaziyettir.

Kalbe, böbreğe ve öğrenişsel sistemlere hasar vermemek için kan tazyikini hakimiyet etmek önemlidir.

3. Dilate kardiyomiyopati

Dilate kardiyomiyopati, ventriküler genişleme ile karakterize edilen, ilerleyen bir kalp adaleyi hastalığıdır.

Kalp yetmezliğinin üçüncü en yaygın sebebidir. Ayrıca, kalp naklinin genel sebeplerinden biridir.

Temel tehlike etkeni irsiyetle alakalıdır. Aynı zamanda enfeksiyona ve zehirli maddelere maruz kalma ile de bağlantılıdır.

4. Tiroid hastalıkları

Bazı metabolik ve hormonal farklılıklar tiroid bezinden kaynaklanır. Bunların, çoğalan kalp yetmezliği tehlikeyi ile yakın bir ilişkisi vardır.

Kardiyovasküler ve dolaşım sistemlerindeki farklılıklar hipotiroidizmi ve hipertiroidizmi başlatabilir. Her ikisi de kalp adalesine hasar verebilir.

Genelde, tespitini ve hakimiyetini basitleştiren bir grup iç ve dış semptomlar vardır.

5. Böbrek hastalığı

Bir Hayli şahıs bunu öğrenmese de, böbrek işlevinin kardiyovasküler, lenfatik ve dolaşım işlevleri ile çok yakından alakası vardır.

Hastalıktan dolayı, bazı böbrekler zehirli maddeleri filtreleyemezler ve mineralleri dengeleyemezler.

Böylece, tansiyon problemleri başlar ve bu da diyabet, kalp krizi ve üriner sistem enfeksiyonu tehlikesini artırır.

Böbrek hastalığı, şiddetli ve kronik olduğunda, genelde erişkinlerde kalp yetmezliğinden sorumludur.

6. Diyabet

Diyabet, insülinin yokluğuna bağlı olarak, kandaki çoğalmış glikoz seviyeleri ile karakterize edilen bir hastalıktır.

Pankreas tarafından salgılanan bu hormon kandaki şeker seviyesini gözetmekle misyonludur. Aynı zamanda bir enerji kaynağı olarak da hizmet eder.

Diyabet hastaları şeker seviyelerini hakimiyet altında yakalamalıdır. İlerlemiş diyabette, göz zararına, asap sistemi hastalıklarına ve kalp sıhhatine müteveccih tehlikelere neden olabileceğinden, bu özellikle geçerlidir.

7. Hemokromatoz

Hemokromatoz, demirin dokularda ve uzuvlarda anormal birikimi ile karakterize kalıtsal bir hastalıktır.

Bu maddenin tesirli bir biçimde metabolize edilememesi sebebiyle, karaciğer, kalp ve pankreas gibi uzuvlarda toksine dönüşür.

Komplikasyonlar, hastanın hayat niteliğini etkileyen tiroide, diyabete, kalp yetmezliğine ve öteki ciddi hastalıklara dönüşür.

Konjestif kalp yetmezliğinden sakınmak için bu şartların hakimiyeti ve zamanında rehabilitasyonu en ehemmiyetli noktadır. Rastgele bir anormallik olursa, en iyi fikir acil bir biçimde tıbbi dayanak almaktır.

Bir cevap yazın