Kalsiyum ambarı dereotu kemik erimesine gözetiyor

Besbelli, aromatik kokusu ile salatalarda, çorbalarda, balık ve et yemeklerinde sıklıkla kullanılan dereotu, aynı zamanda şifa kaynağı. Gaz giderici, yatıştırıcı ve hazmı basitleştirici özellikleri olan dereotu, kemik gelişimine pozitif tesirlerinden dolayı osteoporoz başka bir deyişle kemik erimesinin de düşmanı bir gıda.

Dereotunun sofralardan beceriksiz edilmemesini öneren Diyetisyen Berna Ertuğ, dereotunun sindirim sistemi arkadaşı olarak aşinasını söyledi.

Hazımsızlığı ve gaz şikayetlerini eksilten tesirlerinin yanı sıra; kusma, hıçkırık ve karın şişmesi gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de dereotunun yararlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Ertuğ, bu nebatın neden sofralardan beceriksiz edilmemesi gerektiği mevzusunda şu bilgileri verdi:

“Dereotunun tohumu, bal ile şerbet yapılarak içildiğinde kusma güçlüğü sürükleyen şahısları gevşetir. Bağırsakları yatıştırıcı özelliği de bulunan dereotu; sindirim ve gaz problemleri olan çocuklarda sindirimi basitleştiricidir, anason gibi yiyeceklere göre daha hafif bir aromaya sahip olduğu için nasihat edilmektedir. Tohumlarından yapılan çay; bağırsak yanmaları, karın sızıları ve idrar yapamama gibi vaziyetlerde verimli olmaktadır.

EMZİREN ANNELERİN SÜT DESTEĞİ

Emzirme yarıyılında annelerin sofralarından beceriksiz etmemesi gereken bir gıda olan dereotu, anne sütünü artırıcı özelliğe de sahiptir. Kumpaslı tüketimi kalp ve damar sıhhati üzerinde de pozitif tesir sağlar. Damarları hafifletme ve kan dolaşımını basitleştirme gibi özellikleri bulunmaktadır. Temel yağ asitleri bakımından da zengin olan bu gıda, antioksidan bakımından zengindir ve 1 çay kaşığı dereotu tohumu çiğnemek, soluğu açar ve kötü kokuları giderir. Dereotu, boşaltım sisteminde enfeksiyonlara neden olan “escherichia coli” bakterisine karşı da savaşır.

KALSİYUM AMBARI

Dereotu çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır. 1 çay kadehi inek sütünün 2 katı kalsiyum kapsar. 1 çay kadehi inek sütünde 120 mg kalsiyum bulunurken, 100 gr dereotunda bu oran 230 mg’dır. Sütün yerini yakalamasa da süt içemeyenler veya kokusundan rahatsız olanlar için harikulade bir alternatiftir.

Magnezyum ve potasyum açısından da zengin olduğu için kemik sıhhatine çok bereketlidir. Dolayısıyla osteoporoza karşı bırakılmaz bir yiyecektir. Özellikle bayanların bol ölçüde dereotu harcaması, değişik vitaminlerle beraber kalsiyum desteği almalarını sağlayacaktır.

SOLUK AÇICI BİR TASVİR, DEREOTU ÇAYI;

Ezilmiş 2 çay kaşığı dereotu tohumunu, kaynamakta olan suya atın. 2-3 dakika kaynadıktan sonra, ateşin altını kapatın. 8 dakika demlenmesini bekleyin. Her yudumda soluk açıcı tesirini gösterecek dereotu çayı, akışkan kısıtlaması ve tansiyon hastaları gibi şahıslar hariç günde 2 fincan harcanabilir. Çocuklara, gaz ve sancı vaziyetlerinde sulandırarak dereotu çayından verilebilir.”

Bir cevap yazın