Bu Ağaç Kesildiği Zaman Kanıyor! Üstelik Kanı Bir Hayli Tasaya Deva

İyileştirici özelliğiyle öğrenilen bu ağaç Güney Afrika’da yetişiyor. Bilimsel ismi ise “Pterocarpus Angolensis” ve Afrika bölgesine özel bir ağaç cinsi. Ülkemizde “Ejder-Dragon Ağacı” olarak da öğreniliyor. Baktığınızda değişik sıradan ağaçlar gibi görünüyor. Fakat  kesildiği zaman ortaya çıkan görüntü alışılmadık türden.

Bu ağacı kestiğiniz zaman değişik nebatlardaki gibi bir nebat özü ortaya çıkıyor. Bu ağacın nebat özü kırmızı kan gibi görünüyor. Sanki bir fobi filmi karesi gibi! Vahim görünüyor olabilir. Fakat bu ağacın özünün bir hayli faydayı olduğu düşünülüyor.

Son senelerde yapılan bilimsel araştırmalarda, kırmızı rengi veren özsu içinde, insan ve hayvanların kanında bulunan hem’in hemoglobulin içindeki demir bulunduğu gösterilmiştir.

Cilt Problemlerine İyi Geldiği Söyleniyor

Bu ağacın özünün iyileştirici ve rehabilitasyon edici eforu Amazon yağmur ormanlarının yerli kabileler tarafından suratlarca yıldır öğrenilmekte ve cilt için en tesirli nebatsal madde olarak kabul ediliyor.

Kanamaları Durdurma Tesirine Sahip

Amazon ormanındaki yerliler, bu reçineyi asırlardır kanamaları durdurmada, yaraları dezenfekte etmede ve her cins cilt meselelerini iyileştirmede kullanıyorlar. Bu yöredeki kabilelerce, ten sıyrıkları, yara ve kesikler, yanıklar, ağız ülseri, haşere ısırıkları, egzama, sedef, iltihaplı sivilce, sivilce, dudak uçuklarına ve daha başka rahatsızlıklara karşı yerel ve oral olarak kullanılmakta.

Kötü Ruhları Uzaklaştırmak İçin Kullanılmış

Kırmızı renkli öz, mahallî insanlar tarafından, ev kapılarına sürülerek, kötü ruhların girmesinin önlenmesi için kullanılmıştır.

Doğumlarda Ortaya Çıkan Kanamalar İçin de Kullanılmış

Öz akışkandan elde edilen rezin, yaralarda, kanama durdurulmasında, doğum sonu kanamalarda kullanılmıştır. Bugün vernik ve tahta boyası için kullanılmaktadır.

Sadece 1 Damlası Dahi Çok Tesirli

Bu özün 1 damlası üç tane elmadan daha fazla antioksidan kapsıyor. Ayrıca öğrenilen C vitamininden 20 kat, E vitamininden ise 50 daha tesirli olması nedeniyle natürel bir ihtiyarlama karşıtı.

Öğrenilen bereketleri dolayısıyla bu ağacın günümüzde en bedelli ağaç olarak görülmesi popüler olmasını basitleştirdi. Bunun neticesinde koruma altına alınan bu ağacın jenerasyonu tükenmekte. Umarım bunun önüne geçilir ve hepimiz bu ağacı dünya gözüyle görebiliriz.

Kaynak

Bir cevap yazın