Kanser Hastaları Amerikaya Gelmeyin!

Nobel Kimya ödülünü 2015 yılında alan Mardinli bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinden Amerika’ya ve Nobel ödülünü uzanan yaşam öyküsü anlattı.

Kanser hastalarına ‘Amerika’ya gelmeyin’ diyen Prof. Dr. Sancar, “Yapılan rehabilitasyonlar standarttır. Amerika, Avrupa ve dünyanın her yerinde aynı rehabilitasyon tatbik ediliyor. Rehabilitasyonda temel destek aile takviyeyidir, buraya geldiklerinde aile takviyesinden yoksun kalıyorlar” diye konuştu.

Amerikanın Sesi Radyosu’na konuşan 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Savur’dan Amerika’ya ve oradan Nobel ödülüne uzanan yaşam öyküsünü anlattı.

Prof. Dr. Sancar, “1960’larda İstanbul Tıp Fakültesinde gördüğüm eğitimi Avrupa’nın en iyi fakültelerinde alamazdınız. Harika bir eğitim gördüm. Çok harika hocalarımız vardı, beni iyi hazırladı ben Amerika’ya hazırlanmış olarak geldim. Orada imkânlarımız yoktu, burada vardı ama ben teorik olarak hazırdım” dedi.

‘KÖYLÜLER, REÇETEMİ MUSKA DİYE BAŞLARINA KOYARLARDI’

İstanbul’da Tıp eğitimini bitirdikten sonra Savur’a bağlı Sürgücü köyendeki sağlık ocağında misyon yapmaya başladığını kaydeden Prof. Dr. Aziz Sancar şunları anlattı: “Beni o kadar hoşlanırlardı ki onları muayene ettikten sonra reçete doldururdum, reçetemi başlarında muska diye koyarlardı. O zamanları özlüyorum, bana sorarsanız hayatımın en güzel yarıyılı Sürgücü beldesinde doktorluk yaptığım yarıyıllardı. Damda yatardık, Suriye’nin uzaktan iki şehrinin ışıklarına izlerdik. Sabah ezan sesi ile uyanırdık.”

‘KANSER HASTALARI AMERİKA’YA GELMEYİN’

Prof. Dr. Sancar, şu anda kanser rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlardan birinin tesirini artırmak konusunda çalıştıklarını da ifade ederek, “Günde 5- 10 kilometre yürümeye çalışıyorum. Uyku ile aram iyi değil. Kanser hastalarına ‘Amerikaya gelmeyin’ diyorum. Yapılan rehabilitasyonlar standarttır. Amerika, Avrupa ve dünyanın her yerinde aynı rehabilitasyon tatbik ediliyor. Rehabilitasyonda temel destek aile takviyeyidir, buraya geldiklerinde aile takviyesinden yoksun kalıyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın