Kanser Hücrelerini Arınan 5 Harika Yiyecek

Kanser, bedenin tamamına dağılabilen anormal hücre gelişmesinin niye olduğu bir hastalıktır. Hücrelerin artması kanserli veya iyi mizaçlı olabilen urlara neden olabilir. Alakalı hücre tipine kıyasla sınıflandırılmış 100’den fazla kanser cinsi vardır. Anjiyogenez, bedendeki kan damarlarını oluşturan fizyolojik bir süreçtir.

Bu süreç, bir yaralanmaya maruz kaldığımızda ve bedenin iyileşmeye başlaması için kan damarlarını tekerrür yapılandırılması gerektiğinde başlar. Anjiyogenez de kanserle ilişkilidir. Süreç, inhibitörler ve aktivatörler tarafından düzenlenmektedir.

Kanser, inhibitörlerle yakından ilişkili olmasına rağmen, aktivatörler, anjiyogenez için ehemmiyetli olan vasküler hücre gelişmesini uyarmaktan mesuldür. Hastalık ve süreç tırmandığında, kanseri yenmek için anjiyogenezi durdurmamız gerekir. Güç biçiminde görünse de, rejiminize alttaki besinleri ilave ederek bu vaziyete dayanak olabilirsiniz:

Kanser Hücrelerini Yok Eden Besinler

Zerdeçal

Sağlığa çok bereketli olan zerdeçal ve muhteviyatında bulunan kurkumin, anjiyogenezi durdurabilir ve kanserin gelişimini ve dağılmasını önleyebilir.

Kahve ve yeşil çay

Her gün kahve ve yeşil çay içmek son derece verimlidir. Bazı çalışmalara bakılırsa, her iki meşrubat da kanseri durdurma kabiliyetine sahiptir.

Domates

Domates likopen olarak öğrenilen bileşiği bolca oranda kapsamaktadır. Likopen, kanser tehlikesini eksiltebilen eforlu bir antioksidandır. Yapılan çalışmalara gore, likopen yağa dönüşür ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmış olduğunda ölçüyü çoğalır. Bu da, pişmiş domatesin kansere karşı en iyi biçimde cenktığı anlamına gelir.

Yabanmersini ve frambuaz özü

Bu meyveler, oksidatif stres, anjiyogenez ve kanseri önleyebilecek özel fitokimyasallar açısından zengindir.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, eforlu antikanserojen özelliklere haizdir ve gmeşhurk olarak harcanmalıdır. Yalnızca, değişik sıhhat problemlerına yol açabileceğinden neticesinde harcanmalıdır.

Bir cevap yazın