Kanser için birebir tesir gösterdiği söyleniyor

Siyah kara sarmısağın inanılmaz verimleri şaşırtıyor.

Bildiğimiz sarımsaktan daha bereketli olduğu belirtilen siyah sarımsak, Avustralya, Avrupa, Japonya ve Amerika ülkelerinde mutfak alanlarında çok popüler bir bedele sahiptir. Peki, nedir bu kara sarımsağın verimleri?

Siyah sarımsak işin özünde kullandığımız sarımsaktan yapı olarak çok da değişik değildir. Beyaz sarımsaklar 1 ay müddetince belli nem ve ısı altında bekletilerek hakimiyetli bir şekilde kurutulur.

Bu fermantasyon neticesinde beyaz olan sarımsağın dişleri siyaha hale gelecektir. Özellikle Kore mutfaklarında devamlı kullanılan siyah sarımsak çok bereketli olması sebebiyle Avrupa ülkelerinde de seçim edilmeye başlamıştır.

Siyah sarımsak Nelere Verimlidir?

Kansere karşı yararlıdır

Siyah sarımsak kanser için birebir tesir göstermektedir. Fermantasyon sonucunda bileşimindeki anti kanserojen maddeler daha yoğun hale gelir.

Kolesterolün düşürülmesini sağlayan maddeleri de kapsamaktadır ve bu maddelerin oranı beyaz sarımsağa göre çok daha fazladır.

Enfeksiyonlarla Savaşan Siyah Sarımsak

Siyah sarımsak beyaz sarımsağın kapsadığından çok daha yüksek antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ile antibakteriyel bileşenleri kapsamaktadır.

Bu biçimde bakteri ile virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir.

Antioksidan Oranı

Siyah sarımsak sıradan sarımsaktan iki kat daha çok antioksidan içeriyor.
Bu biçimde kronik rahatsızlıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına, romatoid arterit ile Alzheimer’a karşı epeyce etkilidir.

Hangisi Daha Lezzetli

Sıradan sarmısakların tadını çok hoşlanıyorsanız siyah sarımsağa daha çok bayılacağınıza belirlim. Siyah sarımsak kurutulmuş bir meyvenin tadına sahiptir. Daha şekerli ve tütsülenmiş bir lezzeti bulunur. Siyah sarımsak, sıradan sarımsağın tersine ağız kokusuna da yol açmaz.

Siyah Sarımsak Nerede Satılır – Maliyeti Ne Kadardır?
Siyah sarımsağı özellikle Kore’ye has besinler satan marketlerde bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de internet üzerinden muhtelif alış veriş sitelerinde de satışları mevcuttur. Maliyet olarak azıcık pahalı. Kilosu yaptığımız araştırmalara göre vasati 100 TL gibi bir maliyetle satılmaktadır. İsterseniz kendiniz de konutunuzda fermente ederek siyah sarımsak elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın