Kanser rehabilitasyonunda heyecanlandıran buluş

Kanada´da bir hekime talebesinin yaptığı çalışma bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Kanada´da bir hekime talebesi kanser hücrelerinin dağılmasını önleyebilen bir buluş yapmış olması bilim etraflarını heyecanlandırdı.

Queens Üniversitesi´nde kimya doktorası yapmakta olan Caitlin Miron kanser hücrelerini “durdurabilen” bir kimyevi bileşen buldu.

Fransa´nın Bordeaux şehrinde Avrupa Kimya ve Biyoloji Enstitüsü´nde çalışmakta olan Miron Queen´s Üniversitesi´nde yapmakta olduğu araştırmada gelişmiş görüntüleme teknolojileriyle bir dizi bileşeni incelemekteydi.

Stajı sırasında kanser ve değişik bazı hastalıkların gelişimiyle ilgili dört bacaklı Deoksirübo Nükleik Asit yapısına bağlanabilen bir kimyevi bileşen keşfetti.

Hekime talebesi bilim insanlarının 20 ila 30 yıldır kanseri rehabilitasyon edebileceği olasılığı bulunan dört bacaklı bağlayıcı kimyevi bileşenleri incelediğini aktardı.

Fakat şimdiye kadar keşfedilen kimyevi bağlayıcılardan hiçbiri Miron´un buluşu kadar umut vadetmiyor.

Miron´un bulguyu ticarileşme anlamında henüz çok erken düzeylerde ve çalışma takımı buluş için bir tescil müracaatı yaptı.

Hekime talebesi buluşlarının ticari olarak kullanılabilmesi için beş ila sekiz senelik bir çalışma süreci daha olması gerekeceğini öngörüyor.

DHA

Bir cevap yazın