Kanserden Artık Korkmayacaksınız

5 DK’ NIZI AYIRIP OKUMANIZ NASİHATİMİZDİR

KANSER HASTALIK DEĞİL

Kanser o kadar yaygınlaşti ki̇ artık genç yaşlı demeden herkesi̇ tutuyor. Bu yazılar çok harikulade, bir hayli “saklı dünya idareyenlerini” rahatsız ediyor… O kadar ki, misalin “World Without Cancer”, başka bir deyişle “Kansersiz Dünya” adlı kitap, hali hazırda Türkçe dahil bir hayli dile çevrilmedi!..

Başka Bir Deyişle şunu öğrenil ki, KANSER diye bir hastalık yok!.. Kanser, yalnızca vitamin B17 noksanlığı!…Başka bir şey değil!..

Kemoterapi, operasyon veya farklı ağır haplar almanıza gerek yok!..Düşünün bir zamanlar denizciler, İSKORBÜT denilen hastalığa yakalanıyorlardı.Çok rakamda insan öldü…ve kimileri de bundan çok büyük PARA ve kazanç elde etti!.Sonra ne buldular? Meğerse İskorbüt yalnızca vitamin C noksanlığı imiş! Başka Bir Deyişle hastalık dahi değil!. KANSER de öyle…

KANSER SANAYİSİ var artık!..

KANSER den milyar milyar milyar kere milyar PARA kazananlar var!.Bu mevzu çok uzun. Çok derin!..KANSER SANAYİSİNIN kökü, ta ikinci dünya savaşına kadar sabrediyor!.Ne dolaplar dönüyor…

15-20 KAYISI YEMENİZ YETERLİ

Her gün yalnızca 15-20 kayısı çekirdeği yemeniz yeterli!..Kanser olmuşsanız, evvel KANSERIN ne olduğunu KAVRAMAYA çalısın!..

KORKMAYIN!

Sakın hemen KEMOTERAPİ filan yaptırmadan evvel ARAŞTIRIN !…SİZ bu kitabın TÜRKÇEYE ÇEVRİLMESİ için DUA edin! ÇOK ÇOK EHEMMİYETLİ bir yapıt bu!..Tekerrür edelim Günümüzde İskorbüt den can veren var mi artık? YOK! Zira Dermanı biliniyor…Peki KANSER? SANAYİ haline gelmiş! Ancak, dermanı çoktan bulundu: VİTAMİN B 17 noksanlığı!

Buğday çimi ekin… Buğday şırası için.

Kanseri yasaklayan gıdaların başında atalarımızın Orta Asya`da içtikleri Buğday şırası geliyor. Normal rehabilitasyon usullerini yalanlayan tüm hekimlerin ortak iddiası, buğday çimi yenilmesi ve buğday şırası içilmesi. Pakistan`daki Hunzakut Prensliğinde kanserden vefat yok. Ayrıca Hunzakutlular, acı badem ve kayısı çekirdeğini yiyorlar ve kansere yakalanmıyorlar.

Türkiye`de acı badem ve kayısı harcanan bölgelerde kanser olaylarının azlığı dikkat sürüklüyor.
Ödemiş`le Salihli arasında, binbir efsaneye mevzu olmuş Bozdağ`ın eteklerinde cennet gölcük kıyısında kanseri yenen, bu başarıyı kazandıktan sonra çabası herkese misal olsun diyerek bir de kitap yazan Hekim İlhami Güneral ile sohbetimiz sürüyor. Ehemmiyetli olan bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek çok da güç bir şey değildir.

Buğday harikulade bir kanser ilacıdır. Buğday şırası kanseri önler ve bu ehemmiyetli bir nebatsal rehabilitasyon taşıtıdır. Buğday çimi, bol klorofil maddesi dışında 100 kadar vitamin, mineral ve gıda maddesi kapsar. Taze olarak kullanılan Buğday çiminde, aynı ağırlıktaki portakaldan 60 kere daha fazla C vitamini ve aynı ağırlıktaki ıspanaktan 8 kat fazla demir bulunmaktadır.

Buğdayın bir başka özelliği ise kandaki zehirli maddeleri nötralize eden maddeler içermesidir.Sıvı oksijenle dopdolu olan buğday çimi tabiatın en eforlu anti kanseri olan `laetril` içermektedir.Izgara etler ve füme gıdaların kanserojen maddeler taşıdığı ispatlanmıştır. Japon Bilim Adamı Nagivara Japon Bilim Adamı Nagivara, taze buğday çiminde bu maddeyi tesirsiz hale getiren enzimler ve amino asitler bulmuştur.

Buğday çimini evde üretebilir miyiz?

  • – Konutta da üretilebilir, minik bir saksıda dahi üretilebilir ve olduğu gibi yenebilir, evde üretemeyenlere nasihatimiz ise buğday şırası üretmeleri…

Buğday şırasını herkes üretebilir mi?

  • – Evet herkes üretebilir.

İsterseniz tanım edelim.

Bir bardak aşurelik buğday, evvel pak yıkanarak bir litrelik sırça kavanoza konur. Üzerine 3 bardak su -klorlu olmamak koşuluyla- ilave edilir. Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin bir yerde 24 saat bekletilir.

Bu ilk su kullanılmaz, dökülür.Kavanoza yine 3 bardak su ilave edilir.24 saat bekletildikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kaba aktarılır.Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde 5 kere, yazın ise günde 3 kere şıra alınır. Buğday şırasının lezzeti kimilerine itici gelebilir. O takdirde her şıra kadehine bir C vitamini tableti ilave edilirse, nefis bir meşrubat ortaya çıkar.

– Az evvel lafını ettiğimiz `laetril` buğday çiminden başka nelerde bulunur? Zira anlaşılıyor ki, `laetril` kanserin rehabilitasyonunda en faal maddelerden biri… Elmanın çekirdeğini de yiyin! 

– Evet, Türkiye`de en basit laetril`e erişebileceğimiz yer acı badem ve kayısı çekirdeğidir.Ayrıca laetril elma çekirdeğinde de vardır. Elmanın çekirdeği yenilirse çok da iyi olur. Amerika`daki ilaç sanayinin maşaları bu `laetril` isimli ilacı menettirmeyi muvaffak olmuşlardır ama Meksika`da satılan `laetril` bu ülkeden alınıp firari olarak ABD`ye sokulmaktadır. Laetril, vitamin ve minerallerle verildiğinde çok daha iyi neticeler alınmaktadır. `Kanserin Vefatı` isimli kitabında Manner, laetril ile yüzde 90 galibiyet kazandığını söylemişti.

– Acı badem ve kayısı çekirdeği de laetril kapsıyor öyle mi?

– Evet öyle. Türkiye`de acı badem ve kayısı çekirdeğinin sıkça harcandığı yerlerde fotoğrafı bir istatistik yok ama kanser olaylarının az olduğuna inanılıyor. Fotoğrafı istatistik yapılan bir ülke var…
Pakistan`a komşu minik bir prenslik olan Hunzakut`ta şimdiye kadar hiç kanser vakasına tesadüfülmedi.

Hanzakut`un özelliği esas yiyecekleri kayısı ve kayısı çekirdeği…

– Dünyada bugün kullanılmakta olan kemoterapi ve radyoterapi bağışıklık
sistemini bozduğunu iddia ediyorsunuz seçenek rehabilitasyonların bir sıralamasını yapsak en öne hangisini koyarsınız?

– Önceliği bağışıklık sistemini kuvvetlendiren rehabilitasyonlara veririm, daha sonra biyolojik rehabilitasyonlar ve nebatsal rehabilitasyonlar kazanç.
Bağışıklık sistemi mevzusunda Alman Hekim Issel`in tüm beden rehabilitasyonu bugün bu ülkedeki 60/70 muayenehanede galibiyet ile uygulanmaktadır.

OKUDUYSAN BEĞEN BAŞKALARI DA OKUSUN DİYE LÜTFEN PAYLAŞ

Bir cevap yazın