Kanserden gözeten gıdalar…

Uzman diyetisyenler kabuklarıyla birlikte harcanan bir ekip besinlerin kanser tehlikesini azatlığını belirttiler. İşte kabuklarıyla harcandığında kanserle savaşmaya takviyeci olan gıdalar…

Uzman Diyetisyenler, meyve ve sebzeleri kabukları ile beraber harcamanın daha fazla vitamin alınmasını sağladığını belirterek, “Enerji seviyelerini arttırır ve kanserle çabada tesirlidir.” Diye söylemede bulundular.  İşte uzmanların kanserle sanki savaşma özelliği gösteren ve kabuklarıyla harcanması gereken o gıdalar…

Kivi
Kivinin saçlı yüzeyi antioksidanlardan zengindir, anti kanser, anti-inflamatuar cerahat karşıtı ve anti alerjik özelliktedir. Kabuğu kendisinden 3 kat daha fazla antioksidan kapsar.

Staphylococcus ve E-coli gibi gıda zehirlenmelerine yol açan bakterilerle savaşır. Klasik yeşil renkli kivi ekşi geliyorsa aynı sıhhat bereketleri olan altın kivi seçim edilebilir. Suyunu içiyorsanız blenderdan kabukları da geçirin.

Ananas 

Ananasın dışındaki dikenli yüzey değil ama sert çekirdekli kısmı kullanılabilir. Lif ve C vitamini içeriğinin yanı sıra temel yararı bromelain isimli enzimden gelmektedir. Bu enzim gıdaları ve ölü dokuları sindirim sisteminde süratlice parçalar ve böylece mideyi korur.

Ananasın çekirdek kısmı meyvesinden iki kat daha fazla bromelain kapsar. Bastırın ve çekirdeği ezin, suyunu meşrubatlara ilave edin. Çiğnemesi güç olabilir ancak kalan çekirdek kısmı ekstra lif için çorbalara, güveçlere eklenebilir.

Muz 

Yapılan bir araştırmada muz kabuğu ekstresinin ruh halini dengeleyen bir kimyevi olan serotoninden zengin olduğu için bunalımı eksiltebildiği neticesine varılmıştır. Muz kabuğu lutein antioksidanını da kapsadığından göz hücrelerini ultraviyole ışığın hasarlı tesirlerine karşı korur.

Bu ışığa fazla maruziyet katarakt yaradılış riskini çoğaldırır. Araştırma takımı muz kabuğunu 10 dk kadar kaynatıp, soğutulmuş suyunu içmeyi önermektedir ya da meyve sıkacağından geçirilip suyu içilebilir.

Sarımsak

Yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın kabuğu 6 değişik antioksidan bileşik kapsar. Sarımsağın dış yüzeyini atmak ihtiyarlama süreciyle çaba eden ve kalbi gözeten fenilpropanoid antioksidanların atıldığı anlamına gelmektedir.

Yarım veya tam bir sarımsağa zeytinyağ dolaştırıp fırında pişirilen yemeklere veya pişmiş sebzelere vb. eklenebilir.

Mandalina 

Mandalina ve portakalın içerisindeki beyaz çeper, yüksek pektin içeriğine sahiptir. Pektin perhiz lifinin bileşenidir, kolesterolü düşürmeye takviyecidir ve bağırsaklarda arkadaş bakterilerin kolonize olmasını sağlar.

Meyve sıkacağına kabukları ile beraber atılabilir ya da narenciye kabukları damak tadınıza göre yemeklere ya da keklere vs. konabilir.

Bal kabağı

Tüm kabaklar çinkodan zengindir, sıhhatli ten ve tırnaklar için lüzumludur. Kalp hastalığı ve kansere karşı gözetici bir antioksidan olan betakaroteni içerirler.

Kabağın dış kabuğunu yemek tabiki oldukça güçtür, çekirdeğe erişmek için kabuğa yakın bir biçimde onu kazıdıkça daha fazla yiyecek öğesi kapsayan o turuncu kısma erişilecektir.

Bir cevap yazın