Kansere karşı dimdik durabilen gıdalar!

Çağımızın hastalığı kanser etrafsal, genetik ve hayat şeklindeki negatif şartlardan kaynaklanıyor. Beslenme ve hayat şeklinde yapılacak farklılıklar ile negatif etrafsal etmenlerden uzak durmak kanserden korunmayı sağlayabilir. Yeterli ve şuurlu bir beslenme ile kansere karşı gözetici tesir oluşturulabileceğini söyleyen Perhiz ve Beslenme Uzmanı Serap Hoş, kanser düşmanı 6 yiyeceği anlattı.

SAĞLIKLI BESLENMENİN TEHLİKESİNİ AZALTIN

Kanser tehlikesini eksiltmek için sebze ve meyveden zengin beslenilmeli, kırmızı et tüketimi eksiltilip balık tüketimi çoğaldırılmalıdır, yemeklerde zeytinyağı kullanılmalıdır. İçki tüketimi eksiltilmelidir. İdeal beden ağırlığını gözetmek için enerji alımına dikkat edip fiziksel etkinlik çoğaldırılmalıdır soya fasulyesi özellikle göğüs ve prostat kanseri tehlikesini eksiltmesiyle ilişkilidir. Daha fazla soya harcayan cemiyetlerde göğüs ve değişik kanser cinslerinin daha az olduğu görülmüştür. Soya kansere karşı gözetici tesiri olan izoflavonlardan zengindir.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay içindeki epigallakateşin gallatın kansere karşı potansiyel bir önleyici tesiri olduğuna dair çalışmalar vardır. Yalnızca yeşil çay değil, siyah, beyaz ve oolong çayı da bioflavonoidlerden zengindir. Kapsadığı bu maddeler sayesinde kansere karşı gözetici tesiri vardır.

ZEYTİNYAĞI

Akdeniz perhizinin bırakılmazı zeytinyağı hem kanser tehlikesini hem kalp hastalıklarını eksiltir. Zeytinyağı içindeki yüksek ölçüdeki tekli doymamış yağ asitlerinin, tokoferol ve fenolik bileşiklerin bu tesiri yaptığı düşünülmektedir. Günlük beslenmemizde olması gereken yağ kesinlikle zeytinyağı olmalıdır.

CEVİZ

Ceviz antikarsinojenik tesiri olan yağ asitleri kapsar. Cevizin ayrıca kolesterol için de pozitif tesiri olduğundan kalp-damar sıhhati açısından da ehemmiyetli bir besindir.

LİKOPEN

Domatesin kırmızı rengini veren bir karotenoid cinsi olan likopen antioksidan kapasiteye sahiptir ve kansere karşı gözeticidir. Özellikle kırmızı yiyeceklerde likopen bulunur. Domates, pancar, kırmızılahana, nar, çilek, karpuz gibi gıdalar mevsimine göre tüketilmelidir.

SOĞAN SARIMSAK PIRASA

Özellikle gastrointestinal bölgedeki kanserlere karşı gözeticidir. Bu sebzelere kokusunu veren kapsadıkları biyoaktif sülfür bileşikleri bu tesiri yapar. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığından korunmak için de ağırlık verirseniz antimikrobik tesirlerinden de faydalanmış olursunuz.

Bir cevap yazın