Kanserle Savaşan B17 Vitamini Hakkında Amigdalin

Kanseri İyileştiriyor: B17 Vitamini Hakkında Öğrenmeniz Gerekenler

Öğrenilen Tüm Riskli Urları Yok Ediyor! Peki, Vitamin B17 Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Dünyada bir hayli insanı muzdarip olduğu kanserin fertlerde görülme sıklığı günden güne çoğalıyor. En öldürücü hastalıklardan birisi olan kanserin hala daha takatini arıyorlar.

Ancak şimdi sizleri afallatacak bir haberimiz var. Son araştırmalara göre kanseri iyileştirebilen ve tüm kötü mizaçlı hücreleri durdurabilen bir vitamin bulundu.

B17 VİTAMİNİ

B17 Vitamini, hasarlı hücreleri bir taraftan yok ederek hastalığın ilerleme sürecini yavaşlatıyor, fakat B17 vitaminin gerçek tesiri henüz bütün olarak anlaşılamamıştı.

Laboratuarda çalışanlar, B17 vitamininin kanser hücrelerine karşı son derece zehirli olduğunu ve hastalığı faal bir biçimde tamamlayabileceğini keşfedildiği için korkuyorlar.

Bir Hayli hasta bu hastalıkla B17 vitaminini alarak savaştıkları için, ilaç imal firmaları bu vaziyeti iyi karşılamıyor.

Amigdalin olarak da öğrenilen B17, kanserle gayret etmesine karşın bir hayli ilaç imal firmayı da bu bulguyu paylaşmamaya çalışıyor.

Bu vitamine çok basit erişebiliriz ve artık ilaçlarla işimiz kalmayabilir.

B17 VİTAMİNİ KAPSAYAN SEBZE VE MEYVELER

Kayısı Çekirdeği

B17 Vitamini meyvesinden ziyade kayısının çekirdeğinde bulunuyor. Kayısı çekirdeği ve narenciye sınıfında olmayan elma, şeftali, kiraz, erik ve kuru erik gibi meyvelerin kendinde ve çekirdeklerinde de bulunuyor. kayısı çekirdeği tüketiminin hakimiyetli yapılması gerekmektedir. bazı gidişatlarda siyanür zehirlenmesine yol açabilir.

Çilek, Yaban Mersini ve Böğürtlen Gibi Yemişlerde

Bir Hayli yemiş B17 vitaminini barındırıyor. Sağlık Üniteyi Merkezi bir porsiyon böğürtlen, kuşüzümü, frambuaz ya da mürver ağacı dutunda 500mg B17 vitamini olabildiğine söyledi.

Yeşil Filizler ve Yapraklar

Bir sürü baklagil içeriklerinde B17 vitamini bulunduruyor. Sağlık Üniteyi Merkezine göre Fasulye ve nohutta da 100 ile 500mg arasında B17 vitamini bulunuyor. Mercimek, taze fasulye ve barbunya da dâhil öbür baklagiller ve fasulyeler de zengin birer B17 vitamini kaynağı sayılıyor.

Bir cevap yazın