Kanserli hücrelerin oluşmasını yasaklıyor!

Doç. Dr. Özlem Pelincan, insan ve hayvanların hayatlarını devam ettirebilmesi için dışarıdan alması gereken ve bedende birleşimlenemeyen esansiyel yağların kanserli hücrelerin oluşmasını yasakladığını söyledi.

İç Anadolu’da yetişen madımak otu, tarçın, nane, karanfil gibi bir hayli nebattan elde edilen esansiyel yağlar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özlem Pelincan, “Esansiyel yağlar nebatlardan elde edilen uçucu yağ eşi sıvılardır.

Esansiyel yağlar çağdaş tıbbın esasını oluşturur. Bazı nebatlarda bulunan esansiyel yağların özünü elde ederek değişik usullerle; damıtma, presleme veya ekstraksyon usulüyle bu uçucu kısımları alıp yiyeceklerde kullanıyoruz. Yalnızca besinlerde de değil kozmetik, ilaç sanayinde kullanılabilir” dedi.

“ESANSİYEL YAĞLARIN SAĞLIK ÜZERİNE HİÇBİR TEHLİKEYİ YOKTUR”

Esansiyel yağların çok kullanım emelleri olduğunu belirten Pelincan, “Natürel oldukları içinde insan sıhhatini riske düşürecek ebatlarda değiller.

Bu vaziyetlerde kullanılan ölçü eksiltilir. Yalnızca mahsulde duysal olarak kasvetler alana getirebilir. Bunlar kullanılırken endüstriyel tip sentetik yiyecek katkı maddeleri mahsulü kullanılmakta bunlarda insan sıhhatini negatif etkilediğinden esansiyel yağların denk olacağı düşünülmekte.

Misalin balık etinin esansiyel yağlarla muamelesi neticesinde, değişik lezzette mahsul oluşturulduğu gibi balık etinin muhafaza müddeti de arttırılmıştır.

Ben ve dostlarım yapmış olduğu çalışmada istavrit balığına nane özlü olan timol ilave edilerek bu balığın artı 4 santigrat derecede raf ömrü 4 ay olarak tanımlanmıştır'” diye konuştu.

“KANSERLİ HÜCRELERİN OLUŞMASINA MANİ OLURLAR”

Esansiyel yağların insan sıhhatine pozitif istikamette tesirlerinin olduğunu söyleyen Pelincan, “Kanserli hücrelerin oluşmasına mani olurlar ya da insanlar da stres etmenlerini ortadan kaldırırlar.

Değişik bir hayli nebattan elde edebiliriz; Misalin Sivas ve etrafında yetişen madımaktan elde edebiliriz, siyah üzümden, tarçından, naneden karanfilden ve bir çok nebattan elde edebiliriz” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın