Kara Buğday

Kara buğday, her ne kadar adında buğday sözcüğünü barındırsa da gerçeğinde buğday ailesinde yer almıyor. Yiyeceksel içeriğin nitelikli olması sebebiyle pirincin yerini kısa zamanda alırken; gluten kapsamayan yapısından dolayı çölyak hastaları ve yüksek protein içeriğinden dolayı ise vejetaryen beslenen bireylerin dikkatini kısa zamanda sürüklemeyi başarmıştır.

Kansere karşı gözetiyor

Tanenlerden zengin oluşu sebebiyle bakteriyel ve viral enfeksiyon tehlikesini eksiltirken bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bununla beraber çözünmez posadan zengin oluşu nedeniyle bağırsak faaliyetlerini tertip ederek sütun kanserine karşı gözetici tesir gösteriyor. Karabuğday aynı zamanda glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi bağlı antioksidanlardan zengindir ve bu cins antioksidanlar yalnızca bağırsak tarafından aktive edilir. Bu sayede kansere karşı gözetici özelliği de pekişmektedir.

Kolesterol seviyelerini düzenliyor

Günde 100 gr karabuğday harcayan 805 Çinli üzerinde yapılan bir araştırmada kan yağları seviyeleri araştırılmıştır. Kumpaslı olarak her gün 100 gr kara buğday harcayan Çinlilerin kapl damar sıhhati açısından kolesterol ve LDL seviyelerinde düşüş gözlemlenirken HDL seviyelerinin ise yükseldiği tespit edilmiştir. İçeriğindeki yüksek magnezyum sayesinde ise kan tazyikinin tertip edilmesine yardımcıdır.

Şeker hastalığı tehlikesini düşürüyor

3600 bayan üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; haftada 3 defa bütün hububat mahsulü harcayan bayanlarda haftada 1 defa bütün hububat mahsulü harcayan bayanlara göre şeker hastalığına tutulma tehlikeyi 21 kat daha fazla bulunmuştur.

Damar yapısını güçlendirir

İçeriğinde bulunan quarsetin ve öteki bioflavonoidler sayesinde kılcal damarları kuvvetlendirerek morarma, varis ve basura karşı gözetici tesiri çoğaldırır. Rutin kan pıhtılaşmasını önlemeye takviyeci olur. Aynı zamanda LDL ve histamin imalini eksiltir. Histamin imalinin eksiltilmesi alerji ve besin intoleransında iyileşme sağlar.

Safra taşı yaradılışını engelliyor

American Journal of Gastroenterology mecmuasında yayınlanan bir çalışmaya göre kara buğday gibi çözünmez posa kaynaklarının sıklıkla seçim edilmesi ve çözünmez posa tüketiminde 5 gr lık çoğalışın safra taşı yaradılışını %10 eksilttiği gözlemlenmiştir.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kara-bugday-kanserden-gözetiyor-pembenar-yazardetay-perhiz-2535834/

Bir cevap yazın