Karaciğer Kanserine Dair Tüm Bilinmeyenler

Karaciğer bedenimizde hayati ehemmiyete sahip bir uzuvdur. Yokluğunda yaşayamayız. Karaciğer sağlığı da bu sebepten dolayı oldukça ehemmiyetlidir. Karaciğer kanseri cemiyetimizde giderek yaygınlaşmaktadır. Karaciğer kanseri bir hayli etmene bağlı olarak büyüyebilir. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir karaciğer kanseri hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında, diyaframın altında ve midenin üstünde yer alan ve ebadı yaşla ve cinsiyetle değişmekle beraber futbol topu büyüklüğünde bir uzuvdur. Karaciğer bedenimizde hayati ehemmiyete sahip bir uzuvdur.

Yokluğunda yaşayamayız. Böbrekte olduğu gibi karaciğer için geliştirilmiş olan bir dializ eşi sistemde ne yazık ki hala buluş edilebilmiş değil. Karaciğer bedenimizde sindirim, detoksifikasyon, beden için zorunlu yapıların imali veya dönüştürülmesi, korunma sistemi ve kanamanın durdurulması gibi bir sürü işlevi vardır.

Karaciğer kanseri: Karaciğer kanseri ikiye dağılabilir birisi primer karaciğer hücresinden kaynaklanan primer karaciğer kanserleri değişiği de meme ve kalın bağırsak gibi başka uzuvlardaki kanserlerin karaciğere atlaması neticesinde olan metastatik karaciğer kanserleri.
Primer karaciğer kanserlerinin de birkaç kanser cinsi vardır.

Karaciğer kanserinin en yaygın görülen cinsi ana karaciğer hücresinde hepatosit başlayan hepatosellüler karsinomadır. İntrahepatik kolanjiyokarsinoma ve hepatoblastoma gibi öteki karaciğer kanseri cinsleri daha az yaygındır.

Karaciğer kanserinin bulguları nelerdir?

Karaciğer kanserlerinde erken safhada çoğunlukla bulgu vermezler. Belirtiler genellikle ileri evrelerde ortaya çıkar. Belirtileri çoğunlukla şu biçimdedir;

 1. – İstem dışı kilo kaybı, cılızlık ve bitkinlik
 2. – İştahta eksilme, bulantı ve kusma
 3. – Karın sızısı ve şişme
 4. – Cildin ve göz akının sararması sarılık.
 5. – Beyaz, sarih renkli büyük tuvalet ve koyu renkli idrar
 6. – Bu bulgulardan rastgele birisi varsa şipşak doktorunuza müracaat etmelisiniz.

Karaciğer kanseri nasıl oluşur:

Karaciğer kanseri, çoğu kanserde olduğu gibi karaciğer hücrelerinin Deoksirübo Nükleik Asit’sında bedeninizdeki her kimyevi harekât için yönergeler veren materyal farklılıklar değişinimler oluştuğunda alana kazanç. Bir netice, hücrelerin hakimiyet dışı gelişmeye başlayıp nihayetinde kanserli hücrelerin ur oluşturması ve yavaş yavaş etraf dokuları istila etmesi biçiminde oluşur.

Karaciğer kanseri sebepleri nelerdir?

Çoğu kanserde olduğu gibi karaciğer kanserinde de direk bir etmenle ilişkilendirmek doğru değildir. Ancak karaciğer kanser yaradılışını artıran faktörler öğrenilmektedir.

Primer karaciğer kanseri oluşma tehlikesini artıran etkenler:

 • – Hepatit B virüsü HBV veya hepatit C virüsü HCV ile kronik enfeksiyon, karaciğer kanseri tehlikenizi arttırır.
 • – Siroz karaciğer kanserine tutulma olasılığınızı çoğaldırır.
 • – Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları karaciğer kanseri tehlikesini artırır. Hemokromatozisi ve Wilson hastalığını gibi.

 • – Şekeri hastalığı olan insanlar şeker hastalığı olmayanlardan daha yüksek karaciğer kanseri tehlikesine sahiptir.
 • – Alkol olmadan karaciğerde yağ birikmesi karaciğer kanseri tehlikesini artırır.
 • – Aflatoksinlere maruziyet. Aflatoksinler kötü şartlarda depolanan mahsullerde yetişen küfler tarafından üretilen zehirlerdir. Mısır ve yer fıstığı gibi mahsuller aflatoksinlerle kirlenmiş olabilir.

Fazla alkol tüketimi: Uzun seneler süresince her gün miktarlı ölçüden daha fazla alkol tüketimi, geri dönüşümsüz karaciğer zararına yol açabilir ve karaciğer kanseri tehlikenizi artırabilir.

Karaciğer kanseri önlemek için neler yapılabilir?

 • – içki içmemek veya çok ufak dozlarda almalıyız.
 • – Sıhhatlı kiloda kalmak: Fazla kilo almamaya itina göstermek. Kilo verme operasyonu esnasında da çok yavaş ve sıhhatli bir biçimde kilo vermeliyiz.
 • – Kimyevilere dikkat edin. Konutta veya işyerinde kullandığınız kimyevilerle ilgili yönergeleri izleliyiz.
 • – Hepatit B aşısı yaptırmalıyız
 • – Hepatit C’yi önleyecek önlemler almalıyız : Hepatit C aşısı bulunmamaktadır, ancak enfeksiyon tehlikenizi eksiltebiliriz.

Tür-el partnerinizin sıhhat durumunu öğrenmeliyiz. Partnerinizde HBV, HCV veya başka tür-el yolla bulaşan enfeksiyon bulunmadığından emin değilsek, korunmasız tür-el ilişkiye girmemeliyiz. Partnerinizin sıhhat durumunu öğrenmiyorsanız, tür-el birleşme esnasında her zaman prezer-vatif kullanmalıyız.

 • – Olasıysa Intravenöz IV ilaçları kullanmamalıyız, kullanırkende pak olduğundan emin olmalıyız.

 • – Sterilize ve pak olmayan yerlerde Piercing veya hırpalama yaptırmamalıyız.
 • – Alttaki hastalıklardan biri veya bir kaçı var ise 6 ayda bir karaciğer USG si gerekirse öteki görüntülemeler karaciğer kanseri için tarama yapılır.
 • – Hepatit B, Hepatit C enfeksiyonu ve karaciğer sirozu, Otoimmün hastalık, fazla alkol kullanımı, içki olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve kalıtsal hemokromatoz gibi öteki sebeplerden kaynaklanan karaciğer sirozu, Primer biliyer siroz

Karaciğer kanseri rehabilitasyon usulleri nelerdir?

Primer karaciğer kanserinin rehabilitasyonunda genel cerrahi, radyoloji, gastroenteroloji, okoloji ve ışınım onkolojisinden oluşan geniş bir takımın değerlendirmesi sonrası tasarlanır. Kanserin yayılım derecesi ve tipi, hastanın yaşı ve genel vaziyeti rehabilitasyon tasarılamasında ehemmiyetlidir.

Karaciğer kanserini rehabilitasyon ederken; operasyonla kitlenin alınması, ilaç ve ışın rehabilitasyonu ile kitlenin küçültülmesi, kitlenin dondurulması veya eritilmesi, kitlenin içine alkol enjeksiyonu, dolaysız kanser hücresini maksat alan ilaçlar. Karaciğerin komple alınarak karaciğer naklinin yapılması gibi bir sürü rehabilitasyon alternatifinden hasta için en uygun olanlar seçilir.

Bu rehabilitasyonlardan bir fayda görülmeyeceği düşünülüyorsa, o zamanda sızıyı kesmek gibi destekleyici rehabilitasyonlar ön tasarıya çıkar. Palyatif bakım, operasyon, kemoterapi veya ışınım rehabilitasyonu gibi öteki asabi rehabilitasyonlar devam ederken kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın