Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Kazanç?

Karaciğer yağlanmasına ne iyi kazanç? Karaciğer yağlanması için çok özel bir rehabilitasyon usulü ya da operasyon uygulanmamaktadır. Bunun yerine, hekiminiz tehlike etmenlerini eksiltmek için teklifler sunacaktır.

  • İçkili meşrubatların hudutlandırılması veya önlenmesi
  • Kolesterolü yönetmek
  • Kilo vermek
  • Kan şekeri kontrolü

Obezite veya sıhhatsiz beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı karaciğer yağlanması varsa, hekiminiz fiziksel etkinliğinizi çoğaldırmanızı ve perhizinizdeki belli gıda cinslerini ortadan kaldırdığınızı da önerebilir. Her gün yediğiniz gıdaların kalori ölçüsünü eksiltmek kilo vermenize ve karaciğerinizi iyileştirmenize destekçi olabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Kazanç?

Karaciğer yağlanmasına ne iyi kazanç sizler için listeledik.

Besin bedelleri açısından cılız ancak yağlı olan bir perhizin uygulanması karaciğer yağlanmasının önde gelen sebebidir. Özellikle, şeker ve beyaz undan yapılan besinler oldukça hasarlı olabilmektedir. Bu besinler tamamen önlenmelidir.

Karbonhidrat içeren yiyecekler Karbonhidrat kapsayan gıdalar

Bununla beraber, karaciğer fazla karbonhidratı yağa dönüştürdüğünden, karbonhidrat açısından zengin olan besinlerin yüksek bir ölçüde alınması da karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır. Kısıtlanması gereken gıdalar arasında ekmek, makarna, pirinç, kahvaltılık hububatlar, patatesler ve unla yapılmış olan gıdalar bulunmaktadır.

İçki Tüketiminin Hudutlandırılması

Fazla içki tüketimi, karaciğer yağlanmasının öğrenilen ikinci büyük sebebidir. İçki, yağ infiltrasyonuyla sonuçlanan iltihaplanmaya ve karaciğer hücrelerinin hasar görmesine sebebiyet verebilir. Karaciğer yağlanmasına sahip olan insanlar, içki tüketimini günde bir alkolle sınırlamalı ve haftada en fazla iki defa içkili meşrubat içmelidir.

Sebze, Protein ve Doğru Yağları Daha Fazla Tüketme

Ham sebze ve meyveler en eforlu karaciğer temizleyicileridir.

Bu ham gıdalar, karaciğer filtresini arınmaya ve onarmaya destekçi olur; böylece, kan dolaşımından fazla yağ ve zehirli madde tutup atabilir. Olası oldukça çok sebze yemeye çalışın pişmiş ve ham salatalar.

Meyve çoğu şahıs için sıhhatlidir, ancak yüksek kan şekeri veya insülin mukavemetine sahipseniz, meyveyi günde 2 porsiyonla hudutlandırmanız en iyisidir.

Protein ehemmiyetlidir, zira kan şekeri seviyesini balansta yakalamaya destekçi olur, karın bölgesinden kilo vermeye destekçi olur ayrıca, açlık ve yeme isteği duygusunu eksiltir. Protein her yemekte harcanmalıdır. İyi protein kaynakları, yumurta, kümes hayvanları, deniz mahsulleri, et, fındık, tohumlar, baklagiller ve süt ürünleridir.

Çoğu nebatsal yağ ve margarinler karaciğer yağlanmasını makûslaştırabilir. Perhizinize daha fazla zeytinyağı, yağlı balıklar, keten tohumları, hindistancevizi yağı ve ham kuruyemiş ve tohumları ilave ederek sıhhatli yağları alabilirsiniz.

Ham Sebze Suları İçmek

Ham meyve suları, çok yoğun vitaminler, mineraller ve antioksidanların müthiş bir kaynağıdır. Meyve suyunuzun yüzde 80 ile 100 oranında sebzeden oluşması ve kalan kısmının meyvelerden oluşması gerekir. Hazır meyve suları içmeyin zira karbonhidrat bedelleri ve kalorileri çok yüksektir.

Karaciğer Tonikleri

B grubu vitaminleri, antioksidanlar ve sülfür açısından zengin olan ve bunları amino grup asitlerle birleştiren bir karaciğer toniği seçin. Karaciğer için verimli tonikler hazırlamak zarar görmüş karaciğer hücrelerinin onarımını basitleştirebilir ve karaciğerin yağ yakma ve detoksifikasyon özelliklerini basitleştirebilir.

Kilo Vermek

Karaciğer yağlanması olan bir hayli insan için bu vaziyet basit değildir, bu sebeple bir hekim veya diyetisyen tarafından iyi planlanmış bir idare tasarısına sahip olmak verimli olabilir. Ani, ciddi kilo kaybı hakikatinde gidişatı daha da makûslaştırabildiğinden kademeli olarak kilo vermek en doğrusudur. Bazı insanlar için kilo kaybı operasyonu da önerilebilir.

Karaciğer yağlanması operasyonu: Obez olan hastalarda, kilo kaybını teşvik etmek için bariatrik cerrahi obezite operasyonu karaciğer inflamasyonu ve içkiye bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının eksiltilmesinde çok etkilidir.

Egzersiz Yapmak

Bu doğrudan kilo kaybına yol açmasa dahi, egzersizin karaciğer yağlanması hastalığında kilit etken olan insülin mukavemetini eksilttiği gösterildiğinden, çok kıymetlidir. Düşük tempolu egzersiz ya da ağırlık idmanı destekçi olacaktır.

İlaç Kullanımını Kesmek

Karaciğerinizi etkileyebilecek bazı steroid gibi ilaçları kullanmaktan kaçının. Hekiminiz tarafından reçete edilmemiş rastgele bir ilacı almayın.

Karaciğer yağlanması için hangi hekime gidilir: Karaciğer yağlanması hastalığı ciddi bir vaziyettir ve karaciğer uzmanı tarafından kumpaslı olarak kollanması ve rehabilitasyon edilmesi gerekir. Karaciğer uzmanı hepatolog olarak öğrenilir ve aile hekiminiz tarafından zorunlu görülürse bir hepatoloğa sevk edilmeniz gerekir.

Karaciğer yağlanması hastalığının rehabilitasyonu için önerilen bazı ilaçlar bulunmaktadır, ancak bunların verimli olup olmadığı hala incelemektedir. Bunlar bazen hekimler tarafından belli gidişatlarda reçete edilebilir.

Karaciğer Yağlanması Hastalığı Nedir?

Karaciğer yağlanması oldukça yaygın bir vaziyettir. Özellikle diyabetli bireylerde ve fazla kilolu bireylerde daha sık görülür. Rastgele bir bulgu yaratmamasına karşın ehemmiyetli sıhhat problemlerine neden olabilir.

Karaciğer, bedenin gıda ve atık maddelerin işlenmesindeki ana uzvudur. Sıhhatlı bir karaciğer çok az yağ kapsamalı ya da hiç yağ kapsamamalıdır. Çok fazla içki harcamak veya fazla yemek yemek, bedenin bu kaloriyi yağa çevirmesine neden olur. Bu yağ daha sonra karaciğer hücrelerinde saklanır. Zamanla da karaciğer yağlanması gerçekleşir.

Birçok insanda karaciğer yağlanması tek başına çok fazla problem oluşturmaz. Bununla beraber, bazı insanlarda yağlı karaciğer iltihaplanır. Zamanla bu yavaş yavaş makûslaşır ve siroza neden olabilir. Bu oldukça ciddi bir hastalıktır. Karaciğer sirozu sürükleyen bazı bireyler karaciğer kanseri geliştirme de tehlikesine sahiptir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen rehabilitasyon usulleri böyleydi. Karaciğer yağlanmasının bulguları için alttaki irtibata tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın