Karaciğer yağlanmasını önlemede en eforlu kalkan!

Faydalı bakteriler olarak öğrenilen probiyotiklerin, hasarlı bakterilerin bağırsak duvarından içeri geçmesine mani olarak alerji, astım, egzama, insülin mukavemeti, ishal, şeker hastalığı, iltihabi bağırsak belirtiyi, obezite, karaciğer yağlanması ve kalın bağırsak kanseri gibi hastalıkların gelişimine mani olduğu, araştırmalarla ortaya çıktı.

Prof. Dr. Fahri Bayram, özellikle son senelerde kullanım sıklığı çoğalan probiyotiklerin sıhhat üzerindeki tesirine ait değerlendirmelerde bulundu.

Probiyotik sözcüğünün “hayat için” anlamına geldiğini belirten Bayram, probiyotiklerin ağız yoluyla yeterli ölçüde alındığında bireyin sıhhati ve fizyolojisi üzerine pozitif tesir yapan, faydalı canlı mikroorganizmalar olduğunu vurguladı.

Bayram, bir hayli hastalığa taban hazırlayan bozulmuş mikrobiyal balansın ancak kumpaslı ve faal probiyotik kullanımı ile korunabildiğini söyledi.

Probiyotik casusların çok rakamda bakteri, virüs, maya ve küften oluştuğunu anlatan Bayram, probiyotiklerin en çok kalın bağırsakta bulunduğunu belirtti.

Erişkin bir bireyin bağırsağında 100 trilyon, takribî 1,5 kg bereketli bakteri bulunduğunu ifade eden Bayram, “Bağırsak iç çeperini kaplayan bu faydalı bakteriler, ağızdan alınan hasarlı bakterilerin bağırsak duvarından içeri geçmesine, dolayısıyla bir hayli hastalığın oluşmasına mani olur.” dedi.

Prof. Dr. Bayram, başta antibiyotik olmak üzere hayvansal protein ve yağlardan zengin beslenme stili, noksan lif kapsayan kötü ve yetersiz beslenme, antibiyotik tüketimi, yaş, stres, cerahatli gidişatlar, fazla içki ve bağımlılık yapıcı madde kullanımı ve muhtelif sindirim problemlerinin, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalık oluşturan bakterilere karşı mukavemetin eksilmesine neden olduğu ihtarında bulundu.

Bayram, “Bunların neticesinde bir hayli hasarlı mikroorganizma, bağırsak duvarından içeri girer ve hastalığa yol açar.

Sıhhat açısından pozitif tesirleri görülen mikroorganizma cinslerinin oransal olarak çoğaldırılmasının, insülin mukavemeti, alerji, astım, egzama, karaciğer yağlanması, ishal, iltihabi bağırsak hastalıkları, diyabet, kalp ve nörolojik bazı hastalıklar başta olmak üzere pek çok kronik hastalıkta pozitif tesir yaptığı gösterilmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

EV ÜRETİMİ YOĞURT, PEYNİR, KEFİR VE BİR HAYLİ NATÜREL GIDADA BULUNUYOR

Probiyotiklerin hem natürel hem de suni olarak alınabileceğini belirterek, “Natürel probiyotikler, anne sütü, ev üretimi yoğurt, peynir, kefir, muz, enginar, pırasa, kuşkonmaz, kereviz, soğan, bezelye, şeftali, domates, yer elması, hindiba, yeşil sebzeler, arpa, çavdar, buğday gibi polifenol kapsayan yiyeceklerden oluşmaktadır.

Probiyotik yiyecekler, ekşi mayalı ekmek, sirke, şarap, turşu, boza, tarhana, lahana turşusu, pastörize edilmemiş zeytin, hardaliyedir.” bilgisini verdi.

Bayram, suni probiyotiklerin de mahsullere ilave edilen bölünmeyen oligosakkaritlerden oluştuğunu anlattı.

“PROBİYOTİKLER İLACIN BİTİRİCİSİ OLABİLİR”

Prof. Dr. Bayram, bağırsak florasındaki sıhhatini de negatif etkilediğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunduğunu dile getirdi.

Tüm probiyotiklerin aynı olmadığının altını çizen Bayram, laflarını şöyle sürdürdü:

“Probiyotik yardımlarının suratlarca değişik ticari formu bulunuyor.

Bazı probiyotikler tek bir bakteri cinsinin mahsulü iken, kimilerinde çok rakamdaki cinsin değişik mahsulleri olabiliyor.

Suratlarca probiyotik cinsinin sıhhat üzerindeki tesirleri de değişik oluyor.

Ne kadar çok probiyotik alınırsa o kadar sıhhatli olunacağı inancı da yanlıştır.

Çok yüksek dozlarda probiyotik tüketiminin sıhhate bereketli olduğu gösterilmemiştir.

Piyasada bulunan bazı düşük doz probiyotiklerin daha tesirli olabildiği biliniyor.

Probiyotikler ilaç yerine de kullanılamaz, bunlar ancak ilacın bir bitiricisi olabilir.”

Bayram, probiyotikleri besin dayanağı, beslenmenin bitiricisi olarak idrak etmek gerektiğine işaret ederek, “Besin kolilerinin üzerindeki yaftalar da harcayıcılara o besinin içinde ne kadar bakteri olduğunu göstermez, mevzubahisi besinin ‘canlı bakteri’ veya ‘canlı kültür mahsulü’ barındırdığını belirtir.

Öte yandan, herkesin probiyotik kullanması zorunlu değil.

Eğer sıhhatli ve ağırlıklı olarak nebatsal ve natürel bazlı bir beslenme uygulanıyorsa probiyotik kullanımına gerek yok.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın