Karaciğerde Oluşan Zararı Onarıyor!

Bir çorba kaşığı harcandığında bedenin günlük gereksinim dinlediği demirin yüzde 20’sini, kalsiyumun yüzde 17’sini ve potasyumun yüzde 17,5’unu karşılayan Gümüşhane’nin katkısız ve natürel tanınmış dut pekmezi köylerde yaşayan yurttaşlar tarafından ananesel usullerle üretilmeye devam ediyor.

Merkeze bağlı Akçakale köyünde 40 yıldır bahçelerindeki beyaz dutlardan ananesel usullerle pekmez yapan Memnune Kilolu 61, konutun erkekleri tarafından ağaca çıkılarak silkelenen dutları ‘tec’ diye deyim edilen geniş kapta odun ateşinde kaynatmaya sabahın erken saatlerinde başlıyor.

Kaynatılan dutlardan çıkan şıra birkaç defa süzüldükten sonra bu defa tek başına kazanda kaynatılarak uygun kıvama gelmesi beklenerek pekmez haline dönüşüyor. Yaz mevsiminin ortasında oldukça sıcak hava şartlarında asıllaştırılan güçlü harekâtlar imece usulüyle komşu ve akrabaların dayanağıyla gerçekleşiyor.

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan sadece gerektiğinde su ilave ederek yaptıkları pekmezin oldukça meşakkatli bir süreçten geçtiğini anlatan Kilolu, sabah başladıkları çalışmaları akşam saatlerine kadar sürdürdüklerini söyledi.

Kendisinin pekmez imalini annesinden bildiğini ifade eden Kilolu, her sene 3-4 defa pekmez pişirdiğini belirterek, sıhhat açısından oldukça faydalı olan pekmezi ürettikten sonra aşırısını sattıklarını, akrabalarına verdiklerini kaydetti.

Kilolu’ın pekmez üretimine kesintisiz iştiran eden minik torunu 7 yaşındaki Gökçe Kurt ise pekmezi çok hoşlandığını, sıhhati açısından çikolata yerine faydalı olan pekmezi kesintisiz yediğini ifade etti.

Mahalle serinkanlılarından 75 yaşındaki Zülfiye Erdener ise 25 yaşından beri dut pekmezi yaptığını belirterek Gümüşhane’nin pak havası, suyu ve toprağında yetişen dutlardan yapılan pekmezi katkısız bir biçimde yaptıklarını ifade etti.

Pekmez üretimine iştirak eden Besin Mühendisi Zübeyde Akılda da pekmezin protein, mineral, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum kapsadığından dolayı oldukça ehemmiyetli bir yiyecek kaynağı olduğunu, beden mukavemetini, bağışıklık sisteminin mukavemetini çoğaldırıcı ve kuvvetlendirici özelliği ile hastalıklara karşı gözetici bir tesire sahip olduğunu söyledi.

Bir çorba kaşığı dut pekmezinde ehemmiyetli ölçüde antioksidan ve manganez bulunduğunu, yeniden bir çorba kaşığı pekmezin bedenin günlük demir lüzumunun yüzde 20’sini, potasyum lüzumunun ve yüzde 14,5’unu ve kalsiyum lüzumunun yüzde 17’sini karşıladığını belirten Akılda, cilt sıhhati için büyük fayda sağlayan pekmezin cilt buruşukluklarını giderici ve cilt hücrelerinin ihtiyarlamasını yavaşlatıcı tesire sahip olduğunu söyledi .

Dut pekmezinin özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde alana gelen zararın onarılmasına takviyeci olduğunu ifade eden Akılda, demir, potasyum ve kalsiyum ambarı pekmezin kesinlikle harcanması gerektiğine dikkati çekti.

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/saglik/2017/07/07/karacigerde-alana-gelen-hasari-onariyor?paging=10

Bir cevap yazın