Karaciğerdeki Zehirli Maddeleri Ve Ağır Metalleri Arınıyor

Karaciğeri arınan besinler nelerdir ve bu natürel gıdalar hakkında tüm ayrıntıları, Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel söyledi. İşte, karaciğeri arınan 11 natürel yiyecek!

Karaciğer bedende bir hayli hayati rol oynayan ehemmiyetli bir uzuvdur. Karaciğerin zehirli maddelerin kandan uzaklaştırılması, bazı enzimlerin aktive edilmesi, kandaki yağ, protein ve karbonhidratın tertip edilmesi, safra imali ve salgılanması ve bazı vitamin-minerallerin ve glikojenin depolanması gibi çok muhtelif işlevleri vardır.

Aynı zamanda karaciğer kendini arınan tek uzuvdur. Arınma veya detoksifikasyon süreci, biriken toksik maddeleri bedenden uzaklaştırmayı ifade eder. Karaciğer zehirli maddeler ve pisleyicilere çok fazla maruz kaldığında natürel çalışma döngüsü yavaşlar. Özellikle işlenmiş ve kızartılmış gıdalar çok ölçüde harcandığında karaciğere fazla yüklenmektedir.

Karaciğer kendini arınmaya eğilimliyken, karaciğerin sıhhatini iyileştirmenin ve arınmanın yollarından biri de doğru beslenmedir. Ayrıca, obezite gidişatında daha çok görülen karaciğer yağlanması hakkında uygulayabileceğiniz misal perhiz listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Karaciğerin arınma uzvu olarak işlev görmesini sağlamaya takviyeci olmak için, onu beslenme ile desteklemek çok ehemmiyetlidir. İşte karaciğeri natürel olarak arınmaya takviyeci olabilecek besinler:

Sarımsak

Sarımsak kapsadığı bazı kükürtlü bileşikler sayesinde bedenin zehirli maddeleri dışarı atmasına takviyeci olan karaciğer enzimlerini aktive etme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda detoksifikasyona takviyeci ehemmiyetli bir mineral olan selenyum kapsar.

Pancar Suyu

Pancar suyu, kalp sıhhatine fayda sağlayan ve oksidatif zararı ve inflamasyonu eksiltebilen nitrat ve betalain ismi verilen bir antioksidan kaynağıdır. Pancarda ayrıca, sindirim sistemi için natürel arınıcılar olan lif ve C vitamini de bulunur.

Hayvanlar üzerinde yapılan muhtelif çalışmalar pancar suyunun karaciğerdeki oksidatif zararı ve iltihaplanmayı eksilttiğini ve aynı zamanda natürel detoksifikasyon enzimlerini çoğaldırdığını göstermiştir. Hayvan çalışmaları umut verici olmakla beraber, eş çalışmalar insanlarda pek fazla yapılmamıştır. Pancar suyu gibi kendisini harcamanın da eş tesirleri olacağı zannedilebilir. Bununla beraber, yapılan çoğu çalışma pancar suyu kullanılarak yapılmıştır.

Turpgiller

Brokoli ve karnabahar gibi turpgiller, karaciğerdeki detoksifiye edici enzim yapımını destekleyen glukozinolat kapsar. Bu enzimler kanserojen maddeleri ve öbür zehirli maddeleri bedenden pakler ve kanserle ilişkili tehlikeleri ehemmiyetli miktarda azaltabilir.

Brüksel lahanası ve brokoli lahanası ekstresinin detoksifikasyon enzimlerinin seviyelerini çoğaldırdığını ve karaciğeri zarardan gözettiğini gösteren hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalar vardır.

Elma

Bir perhiz lifi çeşidi pektin bakımından zengin bir kaynak olan elma, bedenin zehirli maddeleri arınması ve sindirim sisteminden atması için zorunlu kimyevi bileşenleri meblağ. Bu da, karaciğerin arınma harekâtı sırasında toksik yükü taşınmasını basitleştirir. Pektin sayesinde sindirim kanalında daha az zehirli madde olması karaciğerin zehirli madde yükünü daha iyi idareyerek bedenin geri kalanını daha iyi arınılmasına takviyeci olabilir.

Yeşil çay

Yeşil çay karaciğer işlevine takviyeci olduğu öğrenilen kateşinler olarak adlandırılan nebat orijinli antioksidanlar kapsar. İçkiye bağlı olmayan karaciğer yağlanması olan hastalarda yapılan bir çalışmada, 12 hafta süresince antioksidanlardan yüksek yeşil çay içildiğinde karaciğer enzim seviyelerinde iyileşme olduğu ve karaciğerde oksidatif stres ve yağ birikiminin eksilttiği tespit edilmiştir.

Başka bir derlemede yeşil çay içenlerin karaciğer kanseri geliştirme ihtimalinin daha düşük olduğu belirtilmiştir. En düşük tehlike, günde dört veya daha fazla fincan yeşil çay içen şahıslarda görülmüştür.

Zerdeçal

Karaciğer zararına karşı gözeterek sıhhatli bir karaciğerin korunmasına ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesine takviyeci olan en eforlu baharatlardan biri olarak öğrenilir. Zehirli Maddeleri arınan ve karaciğer hücrelerini tamir eden enzimlere takviyeci olmasıyla karaciğer için oldukça verimlidir. Ayrıca safra yapımını artırmaya takviyeci olur ve başka bir kan arınıcı uzuv olan safra kesesinin genel işleyişini geliştirir.

Ceviz

Ceviz, karaciğer pakliğini destekleyen arginin olarak öğrenilen aminoasidin zengin bir kaynağıdır. Ayrıca karaciğerdeki natürel paklik sürecini destekleyen glutatyon ve omega-3 yağ asitlerinde de yüksektir.

Avokado

Avokado karaciğerin hasarlı zehirli maddeleri arınması için zorunlu bir bileşik olan glutatyon üreten bileşikler bakımından zengindir. Karaciğerin paklik eforunu artırarak ve fazla toksik yüke karşı gözeterek karaciğer sıhhatini takviyeler.

Yeşil yapraklı sebzeler

Karaciğeri arınmada en eforlulardan biri olan yeşil yapraklı sebzeler klorofilden son derece yüksek olması sayesinde kandaki etrafsal zehirli maddeleri emer. Ağır metalleri, kimyevileri tesirsiz hale getirme kabiliyetleriyle, karaciğer için eforlu bir gözetici mekanizma sunarlar.

Roka, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelere perhizde yer vermek uzuvlar ve kandaki atıkları gideren safranın yaradılışını ve akışını artıracaktır. Ayrıca lif bakımından zengin sebze ve meyveler harcamak sindirim sistemine dayanak sağlarken bedendeki zehirli maddelerin yok edilmesini de hızlandırır.

Narenciye

Greyfurt, portakal, limon gibi narenciyenin tümü karaciğerin arınma yeteneğini çoğaldırır. Karaciğerde pisleyici maddeleri arınan detoksifiye edici enzimlerin imaline takviyeci olurlar. Narenciye, C vitamini bakımından da yüksek olup bedende toksik maddelerin su tarafından emilebilecek maddeler haline dönüştürülmesine takviyeci olur.

Su Tüketimi

Su tüketiminin yeterli olmasını sağlamak da çok ehemmiyetlidir. Zira karaciğerin zehirli maddeleri bedenden uzaklaştırılmasını sağlamak için suda çözünür bileşiklere dönüştürmesi ve idrarla bedenden atılmasını sağlaması için yeterli su alımı temeldir.

Bir cevap yazın