Karaciğeri Bitiriyor, Uzuvları Eritiyor

Karaciğer vücudumuzda hayati öneme sahip bir uzuvdur. Yokluğunda yaşayamayız. Karaciğer sağlığı da bu nedenden dolayı oldukça önemlidir. Karaciğer kanseri çevremizde giderek yaygınlaşmaktadır. Karaciğer kanseri bir hayli nedene bağlı olarak gelişebilir. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir karaciğer kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında, diyaframın altında ve midenin üstünde yer alan ve boyutu yaşla ve cinsiyetle değişmekle birlikte futbol topu büyüklüğünde bir uzuvdur. Karaciğer vücudumuzda hayati öneme sahip bir uzuvdur. Yokluğunda yaşayamayız. Böbrekte olduğu gibi karaciğer için geliştirilmiş olan bir dializ eşi günümüzde ne yazık ki hala buluş edilebilmiş değil. Karaciğerin vücudumuzda sindirim, detoksifikasyon, beden için gerekli yapıların üretilmesi veya dönüştürülmesi, korunma sistemi ve kanamanın durdurulması gibi bir sürü işlevi vardır.

Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanseri ikiye parçalayabilir birisi primer karaciğer hücresinden kaynaklanan primer karaciğer kanserleri değişiği de meme ve kalın bağırsak gibi başka uzuvlardaki kanserlerin karaciğere sıçraması sonucunda olan metastatik karaciğer kanserleri.

Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kanserlerinde erken seviyede çoğunlukla bulgu vermezler. Belirtiler genellikle ileri seviyelerde ortaya çıkar. Belirtileri çoğunlukla şu şekildedir;

 • – İstem dışı kilo kaybı, zayıflık ve yorgunluk
 • – İştahta azalma, bulantı ve kusma
 • – Karın sancısı ve şişme
 • – Cildin ve göz akının sararması sarılık.
 • – Beyaz, sarih renkli büyük tuvalet ve koyu renkli idrar
 • – Bu belirtilerden gelişigüzel birisi varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Karaciğer Kanseri Nasıl Oluşur?

Karaciğer kanseri, çoğu kanserde olduğu gibi karaciğer hücrelerinin Deoksirübo Nükleik Asidinde vücudunuzdaki her kimyasal operasyon için direktifler veren materyal değişiklikler mutasyonlar oluştuğunda alana hasılat. Bir sonuç, hücrelerin kontrol dışı büyümeye başlayıp nihayetinde kanserli hücrelerin tümör oluşturması ve yavaş yavaş çevre dokuları istila etmesi şeklinde oluşur.

Karaciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Çoğu kanserde olduğu gibi karaciğer kanserinde de direk bir etmenle ilişkilendirmek doğru değildir. Ancak karaciğer kanser yaradılışını artıran etkenler bilinmektedir.

Primer Karaciğer Kanseri Oluşma Riskini Çoğaldıran Faktörler.

 • – Hepatit B virüsü HBV veya hepatit C virüsü HCV ile kronik enfeksiyon, karaciğer kanseri riskinizi arttırır.
 • – Siroz karaciğer kanserine yakalanma olasılığınızı çoğaldırır.
 • – Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları karaciğer kanseri riskini artırır. Hemokromatozisi ve Wilson hastalığı gibi.

Şeker hastalığı olan insanlar şeker hastalığı olmayanlardan daha yüksek karaciğer kanseri riskine sahiptir.

– İçki olmadan karaciğerde yağ birikmesi karaciğer kanseri riskini artırır.

– Aflatoksinlere maruziyet. Aflatoksinler kötü şartlarda depolanan mahsullerde yetişen küfler tarafından üretilen zehirlerdir. Mısır ve yer fıstığı gibi mahsuller aflatoksinlerle kirlenmiş olabilir. Bu nedenle kirlenmiş yiyecekler karaciğer kanserine hatta uzuvların erimesine neden olabilir. Aldığınız mahsullerin iyi şartlarda depolandığından emin olun.

Fazla Tüketimi

Uzun yıllar zamanınca her gün ölçülü miktardan daha fazla içki tüketimi, geri dönüşümsüz karaciğer hasarına yol açabilir ve karaciğer kanseri riskinizi artırabilir.

Karaciğer Kanserini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 • – alkol almamak veya çok minik dozlarda almalıyız.
 • – Sağlıklı kiloda kalmak: Fazla kilo almamaya itina göstermek. Kilo verme harekâtı esnasında da çok yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeliyiz.
 • – Kimyasallara dikkat edin. Evde veya işyerinde kullandığınız kimyasallarla alakalı talimatları izleliyiz.
 • – Hepatit B aşısı yaptırmalıyız
 • – Hepatit C’yi önleyecek ihtiyatlar almalıyız : Hepatit C aşısı bulunmamaktadır, ancak enfeksiyon riskinizi azaltabiliriz.

Mümkünse Intravenöz IV ilaçları kullanmamalıyız, kullanırkende temiz olduğundan emin olmalıyız.

 • – Steril ve temiz olmayan yerlerde Piercing veya vurma yaptırmamalıyız.
 • – Alttaki hastalıklardan biri veya bir kaçı var ise 6 ayda bir karaciğer USG si gerekirse farklı görüntülemeler karaciğer kanseri için tarama yapılır.
 • – Hepatit B, Hepatit C enfeksiyonu ve karaciğer sirozu, Otoimmün hastalık, fazla içki kullanımı, alkol olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve kalıtsal hemokromatoz gibi farklı nedenlerden kaynaklanan karaciğer sirozu, Primer biliyer siroz

Karaciğer Kanseri Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Primer karaciğer kanserinin rehabilitasyonunda genel cerrahi, radyoloji, gastroenteroloji, okoloji ve ışınım onkolojisinden oluşan geniş bir ekibin değerlendirmesi sonrası planlanır. Kanserin yayılım derecesi ve tipi, hastanın yaşı ve genel durumu rehabilitasyon tasarılamasında önemlidir.

Karaciğer kanserini rehabilitasyon ederken; harekâtla kitlenin alınması, ilaç ve ışın rehabilitasyonu ile kitlenin küçültülmesi, kitlenin dondurulması veya eritilmesi, kitlenin içine içki enjeksiyonu, direkt kanser hücresini niyet alan ilaçlar. Karaciğerin komple alınarak karaciğer naklinin yapılması gibi bir sürü rehabilitasyon seçeneğinden hasta için en uygun olanlar seçilir.

Bu rehabilitasyonlardan bir fayda görülmeyeceği düşünülüyorsa, o zamanda sancıyı kesmek gibi destekleyici rehabilitasyonlar ön tasarıya çıkar. Palyatif bakım, harekât, kemoterapi veya ışınım rehabilitasyonu gibi farklı agresif rehabilitasyonlar devam ederken kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın