Karaciğerin Çalışmadığına Dair 12 Bulgu

Karaciğer insan bedenindeki en büyük uzuvdur. Ağırlığı takribî 1.5 kgdır ve ana vazifeyi kandaki zehirli zehirli maddeleri arınmaktır.

Şayet ağır ilaçlar kullanıyorsanız, karaciğer bu ilaçların metabolize edilmesine takviye eder.

Karaciğer ve safrakesesi, besinlerin işlenmesini ve benimsenmesini sağlayarak sindirime takviyeci olur. Şayet karaciğer zarar alır ve muntazam işlev göstermez ise, bundan tam beden etkilenir. Bu surattan karaciğerinizin zarar aldığını işaret eden tam bulgulara dikkat etmelisiniz.

Karaciğer, dakikada 1 litre kanı pakler. Bu paklik operasyonuna bedende bulunan 13.000 adet kimyevi de dahildir. Ayrıca karaciğer bedendeki kolesterolün %80’ini üretir. Şayet karaciğer çalışmayı durdurursa, en fazla 24 saat süresince yaşamda kalabiliriz.

Karaciğer çok az değer katılan ve ehemmiyeti bütün olarak hiç bir zaman anlaşılamamış bir uzuvdur. Herkes kalp ve beyin olmadan yaşamda kalınamayacağını öğrenir. Ancak çoğu insan karaciğerin, kalp ve beyinin muntazam çalışmasını sağlayan uzuv olduğunu öğrenmez.

İshal, Bulantı ve Kusma

Karaciğerin zarar aldığına dair erken bulgulardan bir tanesi mide bozulmasıdır. İshal, bulantı ve kusma da bu bulgulara dahildir. Bu bulgular aynı zamanda migren, yemek zehirlenmesi, bunalım ve erken gebelik gibi değişik vaziyetlerin de bulgusu olduğundan sualin karaciğerde ait olup olmadığını tespit etmek oldukça efordur.

Ayrıca aynı nedenden dolayı bir çok insan tarafından bu bulgular görmezden gelinir. Ancak yapılması gereken, bu bulgular ortaya çıktığında bir hekime görünmektir.

Cılız ve Bitkin Hisetmek

Şayet 8 saatlik bir uyku ve sıhhatli bir kahvaltı sonrasında dahi kendiniz bitkin seziyorsanız bedeninizde ters giden bir şeyler var demektir ve mesele büyük olasılıkla karaciğerdedir. Karaciğer muntazam çalışmadığı zaman bedenimizin geri kalanı muntazam çalışmak için gereğinden fazla enerji tüketir.

Ayrıca karaciğer zehirli maddelerden kurtulamadığı için de beden faaliyetler yavaşlar. Netice olarak kesintisiz bir bitkinlik sezerseniz.

İştah Kaybı

Karaciğeriniz hasar gördüyse safra üretemez ve gıdalar ve yağlar hazmedilemez. Muntazam hazmedilemeyen gıdalar ise iştah kaybına ve sıhhatsiz kilo kaybına yol açar.

Sindirim Meseleleri

Yukarıyada da belirtildiği gibi, karaciğer ince bağırsak tarafından benimsenen besinleri işleyen safranın imalinden meseleli bir
uzuvdur. Karaciğer çalışmadığı zaman ise safra üretilemez ve alıngan bağırsak belirtiyi, içki intoleransı ve karın şişliği ve sindirim güçlüğü gibi meseleler ortaya çıkar.

İdrar Renginin Değişmesi

Şayet sıhhatli besleniyorsanız ve yeteri kadar su içiyorsanız idrarınızın rengi banal olmalıdır. Ancak bunlara dikkat ettiğiniz halde idrar renginde bir değişme oluyorsa, bu gidişat karaciğerin zarar aldığının göstergesi olabilir. Şayet idrar kahverengi veya koyu turuncu renkte ise karaciğerden dağılan safra boyası ölçüyü çok yüksek demektir.

Dışkı Renginin Değişmesi

Karaciğer yeterli ölçüde safra üretmediği zaman, dışkı rengi de değişir. Bu gidişatta dışkınız soluk sarı veya gri renkte olacaktır. Şayet bu renk metamorfozuna nadide tesadüfüyorsanız kaygılanacak çok bir şey yoktur. Ancak sıklıkla dışkınızda renk metamorfozuna tesadüfüyorsanız hekime görünmenizde fayda var.

Sarılık

Kırmızı kan hücreleri protein ve oksijenin bedene dağıtımı için zorunludur. Karaciğer zarar aldığında ise kırmızı kan hücreleri de bozulmaya başlar. Bu gidişatta kan yerine bilurubin denilen safra boyası damarlarda gezmeye başlar. Bunun sonucunda da ten renginde sararma başlar.

Karın Bölgesindeki Farklılıklar

Karın bölgesinde regl ile alakalı olmayan her sızı kesinlikle hakimiyet edilmelidir. Şayet karnınızın alt kısmında sızı veya kramp seziyorsanız karaciğeriniz zarar almış olabilir.

Bedenin Su Yakalaması Ödem

Şayet elleriniz ve ayaklarınızda anlaşma seziyorsanız, bunun nedeni bu bölgelerin büyük olasılıkla çok fazla akışkana maruz kalmasıdır. Ödem yaradılışının bir çok nedeni vardır. Böbrek meseleleri, kalp bozuklukları, hormonsal balanssızlıklar ve karaciğerin zarar alması bu nedenlerden bir kaçıdır. Şayet bedeninizin rastgele bir yerinde uzun süreli su yakalaması gözlemlediyseniz, bir an evvel hekime gitmelisiniz.

Kaşıntı

Kaşınan bir yeri kaşımaktan daha fazla tatmin edici bir şey yoktur. Ancak fazla kaşınma ciddi bir mesele olabilir. Zararlı bir karaciğer, cildin daha alıngan bir hale gelmesine ve değildiği zaman tenin pul pul olmasına yol açar. Damarlarınız daha bariz bir hale kazanç. Cildinizde morarmalara da tesadüfebilirsiniz. Islatıcı kremler kaşınmayı yok edebilir ancak mesele karaciğer kaynaklı ise erkenden ihtiyat alınması gerekir.

Karın Sızısı

Zararlı bir karaciğer üst karın bölgesinde ve göğüs kafesinde sızılara yol açacaktır. Bu bölge karaciğerin bulunduğu yerdir.

Bağırsak Kanaması

Karaciğer bedendeki pıhtılaşmayı da hakimiyet eder. Karaciğer zarar gördüğü zaman bedende beklenmedik kanamalar olabilir. Bu kanamalardan bir tanesi de bağırsak bölgesinde oluşur. Bağırsak kanaması, kabızlık ve ishale yol açabilir.

Bir cevap yazın