Karaciğerinize hasar veren 6 yanlış alışkanlık…

İşte karaciğerimize hasar veren 6 alışkanlık…

Şekerle vedalaşma zamanınız geldi de geçiyor!

Şeker yalnızca dişleriniz için değil; karaciğeriniz için de kötü bir alışkanlıktır. İç uzuvlarınız yağ üretmek için fruktoz denilen şekeri kullanır. Çok fazla arıtılmış edilmiş şeker ve yüksek fruktoz kapsayan darı şurubu, karaciğer hastalığına taban hazırlayan yağ birikimine neden olur. Bazı çalışmalar, şekerin karaciğere içki gibi hasar verebileceğini göstermektedir. Fazla şeker harcadığınız halde cılız olmanız karaciğer sıhhatinizin yerinde olduğunu göstermez. Bu sebeple meyveli soda, hamur işleri ve şeker gibi işlenmiş besinleri yaşamınızdan çıkarın.

Nebatsal yardımlar sıhhatin doğru adresi olmayabilir!

Yaftasının üzerinde “natürel” yazması sıhhatinize iyi geleceği anlamına gelmez. Bazı nebatsal antidepresanlar doktor himayesinde kullanılmadığında hepatit ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Bu sebeple ‘natürel’ dahi olsa nebatsal destek kullanmadan evvel kesinlikle doktorunuza müracaat etin.

Hastalıklar kilolarınızın arda saklanmasın!

Bedende gereğinden fazla olan yağ, karaciğer hücrelerinde birikerek yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir. Zamanla karaciğer dokunuz sertleşerek siroz hastalığı ile karşılaşabilirsiniz. Fazla kilolu, obez, yaşlı veya diyabet hastalarında yağlı karaciğer hastalığı görülme olasılığı yüksektir. Perhiz ve egzersiz tertip etmeleriyle hastalığa dur diyebilirsiniz.

Gereğinden fazla A vitamini tüketimi karaciğerinizi yorabilir!

Taze meyve ve sebzelerde bulunan A vitamini beden için zorunludur. Ancak A vitaminini yüksek dozda alırsanız, bu karaciğeriniz için bir mesele olabilir. Ekstra A vitamini almadan evvel hekiminize müracaat etin; muhtemelen lüzumunuz olmadığını göreceksiniz.

İlaçları dozunda ve karıştırmadan kullanın!

Bazı etmen maddeler, hastalığınız için kullandığınız değişik ilaçların içerisinde aynı oranlarda olabilir. Gereğinden fazla kullanılan etmen maddeler karaciğerinizi yorar. Misalin soğuk algınlığı ve baş sızısı problemini aynı anda yaşıyorsanız her ikisi için kullandığınız değişik ilaçların içeriklerini doktorunuza müracaat etin, ilaçlarınızı dozunda kullanın.

Trans yağları yaşamınızdan çıkarın!

Trans yağlar, bazı ambalajlanmış veya pişmiş besinlerde olan insan üretimi bir yağlardır. Trans yağ asitlerinden yüksek bir beslenme biçimini seçmeniz kilo alma olasılığınızı artırarak, karaciğer yağlanmasına taban hazırlar.

Bir cevap yazın