Karaciğerinizi Natürel Yoldan Arınacak 7 Süper Yiyecek

Karaciğerinizi Doğal Yoldan Temizleyecek 7 Süper Gıda

Karaciğer, vücudunuzun son derece ehemmiyetli bir parçasıdır. Bu 7 süper yiyecek ile natürel yoldan ona bakım yapın!

Karaciğer, safra kesesi ile beraber, bedenimizin sıhhatinin korunmasında çok ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.

Bununla beraber, yalnızca sindirim işlevlerinde yer almamaktadır. Ayrıca, hormon salgısı ve bazı gıda maddelerinin depolanması gibi hayatsal işlevlerde rol oynamaktadır.

Buna ek olarak, karaciğeriniz bir boşaltma uzvu olarak sınıflandırılır, zira kan dolaşımına katılan zehirli maddeleri arınmak için kanı her zaman filtrelemektedir.

Bu, bazı virüs ve bakteri cinslerini yok etmeye destekçi olur. Ayrıca bazı kronik hastalıkları da önlemeye destekçi olur.

Sorun ise; bazen vazifelerini yerine getirmekte eforluk sürüklüyor olmasıdır. Bunun nedeni, bir hastalıktan veya kötü alışkanlıklardan kaynaklanan atık mahsullerin fazla birikimidir.

Bu sebeple, yeme alışkanlıklarınızı geliştirmek ve karaciğerinizin işlevlerini kuvvetlendirmek ve canlandırmak için daha fazla natürel yiyecek yemeniz önemlidir.

Bugünkü yazımızda bunu yapmak için en iyi 7 yiyeceği paylaşmak istiyoruz, böylece onları beslenmenize ekleyebilirsiniz.

1. Brokoli

Brokoli, karaciğeri natürel olarak temizletmek için en iyi gıda alternatiflerinden biridir ve aynı zamanda en sıhhatli yeşil sebzelerden biri olarak da görülmektedir.

Kanser tehlikesini düşürmenize ve bedeninizde yakalanan zehirli maddeleri ortadan kaldırmaya destekçi olan eforlu antioksidanlar kapsar.

Brokolinin yüksek lif içeriği sindirim sürecini takviyeler ve aynı zamanda yüksek kolesterol seviyelerini hakimiyet etmeye destekçi olur.

Son olarak, bedene yağda çözünebilen bir gıda maddesi olan E vitamini de sağlar ve bu da karaciğeri erken bozulmaya karşı korur.

2. Kuruyemişler

Kuruyemişler; L-arginin aminoasidi gibi, beden üzerindeki tesirleri karaciğer zehirlenmesinin seviyesini düşüren gıda maddelerini kapsar.

Bu, lif ve omega 3 yağ asidi içeriğiyle birleştiğinde, bu hayati uzvun arınılmasını desteklemek için iyi bir tercih haline gelmektedir.

Onları asgari dozlarda harcamak kolesterol seviyelerini hakimiyet eder ve yağın sindirim sürecini takviyeler.

3. Elma

Elma, hepimizin beslenmesine dahil etmesi gereken bir süper gıdadır.

Tıbbi özellikleriyle senelerdir öğrenilmektedirler. Bu sebeple, karaciğeri arınmak ve safra kesesinin etkinliğini geliştirmek için idealdirler.

Dahası, çözünür bir lif cinsi olan pektin açısından zengindir. Bu, onları, sütundaki ve karaciğerdeki zehirli maddeleri atarak sindirim kanalının arınılmasına destekçi olan bir yiyecek cinsi haline getirmektedir

Bu meyveyi yemek kötü kolesterol LDL seviyesini düşürür. Karaciğerin bu cins kolesterolü metabolize etmesi nedeniyle yaşadığı ağır yükü azaltır.

Buna ek olarak, kanda yakalanan kanserojen bileşiklerin ve zehirli maddelerin atılmasını basitleştiren natürel bir gıda maddesi olan malik asidi sağlamaktadır.

4. Turunçgiller

Tüm turunçgil çeşitleri, esas yağları ve antioksidan vitaminleri kapsar. Bu vitaminler natürel olarak karaciğeri paklerken, enflamasyonu da yatıştırır.

Yüksek C vitamini içeriği, bedenin bağışıklığını kuvvetlendirir, enfeksiyonların ve ciddi hastalıkların gelişimini önler.

Turunçgiller ayrıca toksik maddelerin birleşimini geliştirir ve sindirim süreçleri yoluyla atılmalarını takviyeler.

5. Avokado

Avokado, karaciğerin sıhhatini ve pakliğini destekleyen, besleyiciliği açısından zengin meyvelerden biridir.

Esas aminoasit, lif ve antioksidan içeriğinden dolayı bedende yakalanan zehirli maddelerden kurtulmak için ideal bir gıdadır.

Üstelik avokado, karaciğerin yabancı maddeleri ve zehirli maddeleri uzaklaştırması için lüzumlu bir bileşik olan glütasyonu sağlar.

Omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonu, kötü kolesterolün LDL yok edilmesine destekçi olur ve enflamatuvar süreçlerin tertip edilmesinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı, karaciğer sıhhatini gözetmek için beslenmenize ilave edebileceğiniz en sıhhatli yağlardan biridir.

Kanın arınılmasını sağlayan antioksidan, antienflamatuvar ve arınıcı maddeler kapsar. Bu, zehirli maddeleri doğru bir biçimde ortadan kaldırmaya destekçi olur.

Ayrıca, bu yağda bulunan esas yağ asitleri kötü kolesterol seviyelerini LDL de hakimiyet altına alır. Ayrıca, kalp rahatsızlığı tehlikesini eksiltmek için damar sıhhatini iyileştirirler.

E vitamini ve aminoasit katkısı, özgür radikallere karşı gözetici bir bariyer oluşturmaktadır. Bu, kanser ve kronik hastalık tehlikesini azaltır.

7. Domates

Domates likopen ve esas aminoasitler kapsar. Emildikten sonra, atıkların optimal biçimde atılması için iyi bir karaciğer işlevi sağlar.

Eforlu bir protein olan glütasyon içeriği, domatese karaciğer işlevlerini iyileştirmeye destekçi olan detoks yapıcı tesirlerini vermektedir.

Aynı zamanda, dolaşımı iyileştiren ve özgür radikallere karşı korunmaya destekçi olan antioksidan maddeler olan flavonoidler ve beta-karoten içermektedir.

Karaciğerinizi sıhhatli yakalamak ve zehirli maddelerden temizletmek için bu yiyecekleri beslenmenizin kumpaslı bir parçası haline getirin. Tesirlerini kuvvetlendirmek için içki ve sigara içmek gibi kötü alışkanlıklardan da sakınmalısınız.

Bir cevap yazın