Karalahananın yararları


Karadeniz mutfağında görmeye aşina olduğumuz Karalahananın yararları nelerdir?

Karadeniz mutfağında sık kullanılan karalahana, Amerika’da yeşil yapraklı sebzelerin kraliçesi duyuru edildi. Karalahananın kalorisi düşük, vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ise son derece zengin. Reelinde yalnızca sebzelerin kraliçesi olmakla kalmıyor.

Karalahana tüm gıda grupları arasında, aldığınız kalori başına sağladığı yiyecek ölçüyü azami besinlerden biri. Hatta karalahanayı ‘yeni biftek’ olarak belirleyenler dahi var.
Peki, nedir yararları ve neden harcamalı?

100 g karalahana 50 kalori ve 1,7 mg demir kapsıyor. Gşöhretlik demir lüzumunun takribî %9’unu karşılıyor. 100 g et 214 kalori ve 2,9 mg demir kapsıyor. Bu da günlük lüzumun %16’dene denk geliyor. Başka Bir Deyişle karalahana hem iyi bir demir kaynağı hem de kalori başına etten dahi fazla demir kapsıyor.

Karalahana bütün bir A ve K vitamini ambarı!
K vitamini kemik sıhhati ve kanda klasik bir pıhtılaşma sağlamak için ehemmiyetli. 1 miktar kadehi karalahana 67 g K vitamini gereksiniminizin %684’şanı karşılıyor!

A vitamini cilt ve saç sıhhati, bağışıklık sistemi ve faize işlevleri için ehemmiyetli. 1 kadeh karalahana A vitamini gereksiniminizin %206’sını karşılıyor.

Gşöhretlik C vitamini gereksiniminizin %134’ü!
C vitamini bedenin bağışıklık sistemi, yiyeceklerden demir emilimi, ve bedenin kollajen yapımı için zorunlu. Kollajen cilt, saç ve kemik sıhhati için büyük ehemmiyet taşıyan bir protein. Cilte ve eklemlere elastiklik ve efor vermesinin yanı sıra ölü ten hücrelerini de yeniliyor.

Karalahana ideal bir natürel detoks gıdayı. Bunun nedeni isothiocyanates ITC adlı bir bileşen ve sülfür kapsaması. ITC zehirli maddelerin hücrelerden atılmasına takviyeci olan bir bileşen. Ayrıca sülfür de zehirli maddelerin bedenden atılmasına ve karaciğerinizi sıhhatli yakalamaya takviyeci.

Sindirime destek
Bir kadeh dolusu karalahana 36 kaloriye karşılık 5 g lif kapsıyor. Gşöhretlik lif lüzumu 30 g ortamı. Yeterli lif harcamak kabızlığı yasaklamak için ehemmiyetli.

Antioksidan ve Anti-enflamatuar
Yapılan araştırmalar karalahananın kapsadığı alfa lipoik asit ALA adlı antioksidanın Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini natürel yoldan düşürmeye takviyeci olduğunu göstermiş. Karalahana ALA gereksiniminize ehemmiyetli bir katkıda bulunuyor. Ancak tek başına yeterli olmayabilir. Şayet şeker hastası iseniz, lütfen bu mevzuda hekiminize danışın.

Kanserden korunmakta tesirli
Karalahana brokoli, karnabahar, lahana gibi turpgiller ailesine ait bir sebze. Turpgiller ile yapılan araştırmaların çoğu göğüs, bağırsak, karaciğer ve mide kanseri cinslerini önlemekte tesirli olduklarını gösteriyor.

Nasıl harcayabilirsiniz?
Karalahana reelinde ıspanak veya pazı yerine kullanabileceğiniz bir sebze.

CnnTürk

Bir cevap yazın